New Trio w nowej odsłonie w Klubie jazzowym 69 [fotorelacja]

Jazz powrócił do Andrychowa na stałe! I to jak! To już oficjalna informacja. Koncerty, emocje i muzyka z najwyższej półki kręgu instrumentalistów i wokalistów jazzowych wracają do naszego miasta. Począwszy od stycznia – scena Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie przez jeden wieczór w miesiącu zamieni się w Klub jazzowy 69. Listopadowy koncert 100nki i Antoniego „Ziuta” Gralaka, oraz styczniowe, jazzowe granie (20.01.2023) – SMOCZYŃSKI / SMOCZYŃSKI / MIŚKIEWICZ udowodniły, że pomysł powrotu tego wymagającego i trudnego muzycznego gatunku do Andrychowa, zwanego kiedyś jazzową stolicą południowej Polski, był strzałem w dziesiątkę.

Sponsorzy koncertu Wadras S.J. Agregaty Prądotwórcze oraz Miraccord – Systemy Zabezpieczeń mają powody do dumy. Na scenie gościliśmy muzyków z kręgu elity polskiego jazzu. Koncert SMOCZYŃSKI / SMOCZYŃSKI / MIŚKIEWICZ zapełnił scenę Miejskiego Domu Kultury po brzegi.

Klika słów biograficznych o artystach?

Mateusz Smoczyński – skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum wielokrotnie uznawany za jazzowego skrzypka roku.

Jan Smoczyński – absolwent Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem A. Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli.

Michał Miśkiewicz – perkusista o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako szesnastolatek zadebiutował w zespole Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Rok później do stałej współpracy zaprosił go Tomasz Stańko.

Więcej o nich możecie przeczytać w zapowiedzi koncertu:

oraz w licznych artykułach prasowych muzycznej Polski i światowego jazzu.

Pomyślne informacje o kontynuacji koncertów jazzowych w Andrychowie przekazał Jerzy Górka, związany od lat z popularyzacją tego wysublimowanego, muzycznego gatunku – zarówno jako organizator koncertów w dawnym – kultowym Klubie Pod Basztą, jak i aktywny muzyk grupy Jerzy Górka Artkiestra.

Prowadzący zapowiedział również, jak było to w tradycji poprzednich koncertów – kolejny muzyczny hit. 25 lutego 2023 r. zagra u nas międzynarodowe Trio Piotra Wyleżoła. Znakomity polski pianista zagra z Michałem Barańskim (kontrabas) i zjawiskowym perkusistą młodego pokolenia Davidem Hodkiem!

W pewnym sensie „dobrze” się stało, że ciasne, choć megaklimatyczne koncerty w KPB zmieniły „siedzibę”, gdyż na piątkowym graniu w MDK publiczność kilkukrotnie przewyższyła liczebnością najliczniejsze eventy w Klubie Pod Basztą, dając wyraźne powody do zadowolenia organizatorom.

Można się było tego spodziewać. Mateusz Smoczyński – skrzypce, skrzypce barytonowe; Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe; Michał Miśkiewicz – perkusja – to niezwykłe połączenie.

Trio tworzą bracia Smoczyńscy, którzy zaprosili do współpracy jednego z najwybitniejszych perkusistów – Michała Miśkiewicza. Zespół jest nową odsłoną założonego w 2009 roku New Trio. Tym razem instrumentarium zostało poszerzone o skrzypce barytonowe oraz analogowe syntezatory, m.in. kultowy Arp Odyssey. Zespół mocno czerpie z jazzowej tradycji, jednak także eksperymentuje z brzmieniem, wykorzystując nieoczywiste rozwiązania i niekonwencjonalne techniki gry – mogliśmy przeczytać w zapowiedzi koncertu.

Braci Smoczyńskich gościliśmy już w Andrychowie na koncertach m.in. w KPB z niemieckim zespołem Schulzing i w MDK z Alexem Zingerem 10 lat temu. Michał Miśkiewicz jeszcze w latach 90. XX w. grał w Klubie 69 z Simple Acoustic Trio.  

Jazzmani przywitali się z „nową” andrychowską publicznością (wśród której bez trudu można było rozpoznać twarze jeszcze z czasów Klubu Pod Basztą) ukłonem do człowieka, artysty, skrzypka, legendy – Zbigniewa Seiferta! – kompozycjami „Love In The Garden” oraz „Pinocchio”. Kolejna muzyczna perła pochodziła z umysłu Jana Smoczyńskiego, twórcy kompozycji „The Old Tune” granej przez muzyków w kilku wersjach. Tym razem – brat artysty – Mateusz – zagrał ją solo.

Bracia Smoczyńscy z towarzyszeniem innych wybitnych instrumentalistów, od lat realizują mnóstwo świetnych albumów. A pod szyldem Mateusz Smoczyński Quintet, m.in. albumy „Inspirations” oraz „Expressions”.

„The Old Tune” w wykonaniu Mateusza – zachwycił! Bezbłędne, nieprzypadkowe, wielowątkowe, przemyślane, a jednocześnie swobodnie płynące dźwięki… no cóż, powiem szczerze, że bardzo dawno (no może poza twórczością fascynującego gitarzysty młodego pokolenia – Marcina Patrzałka) nie spotkałem się z takim natłokiem perfekcyjnie wydobywanych dźwięków! Ogromny talent i intuicyjna wręcz więź z instrumentem…

Piękna, nostalgiczna, pełna niepokoju, narastających emocji a jednocześnie bardzo naturalna, płynąca z wnętrza, nastrojowa tęsknota, jednocześnie burzliwa, jak życie na krawędzi…

Następny utwór – „Ósma część kwartetu smyczkowego nr 1 – Varsovia” był kolejnym popisem wspólnego, świetnego grania. Owacje potwierdziły talent. Gorące, długie, głośne… No cóż! Jeśli tak mają wyglądać kolejne koncerty jazzowe w Andrychowie – czekamy z niecierpliwością!

Jarosław Skupień

Zobaczcie fragment nagrania wideo z piątkowego koncertu oraz zdjęcia:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content