Nadciąga burza

Są takie historie, które pomimo upływu lat brzmią nadal aktualnie. Są takie dzieła, które nie potrzebują „udoskonaleń”.

25 czerwca miałam wielką przyjemność uczestniczyć w niezwykłym Spotkaniu Teatralnym. Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru „C’est la vie” odbył się na scenie plenerowej na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

I nawet kapryśna, burzowa pogoda, trzymająca w napięciu aktorów, reżysera i widzów do samego końca, doskonale wpisała się w nastroje i klimat spektaklu.

Obłudna moralność, która jest tematem przewodnim, zarówno sztuki, jak i dzieła literackiego, sączy się z ust głównych bohaterów, po czym wąską strużką spływa i wsiąka w ziemię, po której wszyscy niepewnie stąpamy…

Jestem wdzięczna Pani Reżyser, że nie próbuje zmieniać treści dramatu, jak to czyni wielu współczesnych twórców, lecz – tworząc scenariusz – dokonuje wyboru najistotniejszych scen, kwestii i pytań.

Spektakl – za sprawą wybitnych kreacji aktorskich uczniów andrychowskiego ogólniaka i doskonałej reżyserii Iwony Kaczmarek – zdumiewa przede wszystkim różnorodnością pomysłów oraz mistrzowskim zastosowaniem środków wyrazu artystycznego.

Co w tej sztuce zaskakuje najbardziej? Szybkie tempo akcji i dynamika poszczególnych scen, co nadaje spektaklowi głębszy wymiar. Odzwierciedla nasze czasy – szybkie, pełne, gęste…

Gra aktorska zadziwia i zachwyca! Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że tak dobrze skrojonych ról nie powstydziliby się aktorzy zawodowi. Każdy konsekwentnie prowadzi rolę, która przypadła mu w udziale. Swój „kostium” zrzuca dopiero po owacjach (zresztą w pełni zasłużenie – na stojąco!).

Spektakl jest spójny, płynny i uporządkowany niczym mieszkanie Dulskich.

Uwagę zwraca również scenografia i muzyka, przywołująca na myśl klimat kawiarni spowitych dymem z papierosów i unoszącym się aromatem wina. Kawiarni jako symbolu nieznanej, lecz upragnionej wolności i szczęścia.

Czym dla mnie był ten spektakl? Opowieścią płynącą statkiem po wzburzonym morzu. Morzu gorzkiego humoru, skrywanych tajemnic i przemocy. To była podróż niebezpieczna, lecz jakże ekscytująca! Naprawdę warto z nimi popłynąć w ten rejs!

Kinga Piesko

Mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie mogli obejrzeć tego spektaklu w miniony piątek… We wrześniu ponownie będzie okazja

„Moralność Pani Dulskiej”, spektakl teatralny w wykonaniu uczniów szkolnego Teatru „C’est la vie” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie zaprezentowany zostanie 26 września (niedziela) o godz. 17:00 w Wiejskim Domu Kultury w Targanicach z okazji przypadających: 100. rocznicy śmierci autorki dramatu – Gabrieli Zapolskiej i 115. rocznicy prapremiery sztuki w Teatrze Miejskim w Krakowie (obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego).

W spektaklu wystąpią:

  • Pani Dulska – Zuzanna Kapela
  • Pan Dulski – Jan Kawaler
  • Zbyszko – Bartosz Matyszkowicz
  • Hesia – Zofia Górny
  • Mela – Anna Kubasiak
  • Hanka – Natalia Kłaput
  • Juliasiewiczowa – Dominika Cinal
  • Lokatorka – Aleksandra Hankus

Scenariusz i reżyseria: Iwona Kaczmarek

Wstęp wolny. Zapraszamy!
*Uwaga: Impreza odbędzie się zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami i ew. obostrzeniami związanymi z pandemią.


Dzięki uprzejmości I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie prezentujemy kilka zdjęć ze spektaklu. Zobaczcie foto-wspomnienia…

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content