„Mówimy o nim, ponieważ był to artysta absolutny…” Wspomnienie śp. Zygmunta „Zigiego” Tomali

25 czerwca 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Zygmunt Zigi Tomala.

Urodził się 5 marca 1976 roku. To andrychowski wokalista i artysta plastyk. Karierę muzyczną rozpoczął w zespole Persona, z którym w roku 2001 wydał album „Strefa Cienia”. Rok później został współzałożycielem formacji z gatunku reggae Druga Strona Lustra. Z tą grupą ma na koncie albumy „Język Żywiołów” i „Maxim Jammin” oraz niezliczoną ilość koncertów w całej Polsce. Od początku cieszył się szczególną sympatią fanów. Promieniował wręcz pozytywną energią, która odzwierciedlała się w jego tekstach, ciepłej barwie głosu i charakterystycznym sposobie śpiewania. Premiery najnowszego albumu niestety nie doczekał.

Zawodowo zajmował się sztuką plastyczną. Tworzył ceramikę artystyczną, malował obrazy, był doskonałym rysownikiem i grafikiem komputerowym. Projektował okładki albumów takich „gwiazd” sceny rockowej lat ‘90 jak Acid Drinkers czy Flapjack. Jego projekty, rysunki, logotypy i grafiki znaleźć można na koszulkach, stronach internetowych, okładkach, żołnierskich chustach rezerwistów i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów.

Zigi to „lokalny patriota”. W jego twórczości odnaleźć można liczne nawiązania do Andrychowa i kultury beskidzkiej. To właśnie w naszym mieście żył, tworzył, to miasto kochał i w tym mieście spoczął.

Pozostawił w żałobie rodzinę i przyjaciół.

Jarosław Szklarczyk / artykuł z Nowin Andrychowskich, lipiec 2021

1 lipca 2021 roku, w ramach audycji kulturalnej na antenie Radia Andrychów, Jarosław Szklarczyk, Beata Mider-Sitarz oraz Robert Fraś wspominali Zygmunta „Zigiego” Tomalę – posłuchaj audycji…

Należy przypomnieć tę postać… Zigi całe życie związany z Andrychowem… tu żył przez 45 lat… na pewno musieli się Państwo na niego natknąć… Charakterystyczna postać, w czapeczce baseballowej najczęściej, w krótkich spodenkach, luźna bluza.. To był właśnie Zygmunt. Mówimy o nim, ponieważ był to artysta absolutny…

Jarosław Szklarczyk / fragment audycji na antenie Radia AndrychówMuzyczne wspomnienia…

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content