Mały, wielki Teatr Ruchu Forma /fotorelacja/

Zastanawialiście się kiedyś, jak nieprzewidywalne i pełne przypadku jest nasze życie? Wystarczy, że wrócimy się z błahego powodu do domu, wychodząc na spacer, by dzień potoczył się zupełnie inaczej. Często sekundy decydują o tym, czy kogoś poznamy, czy ulotny uśmiech na innej twarzy, gest, miłe słowo wypowiedziane do nas sprawią, że spędzimy z kimś resztę naszego czasu a szczęście lub zły los zagoszczą w naszej rzeczywistości.

Kto o tym decyduje? Nadprzyrodzone siły? Przypadek? Ludzie wokół nas? My sami? Co sprawia, że stajemy się tacy, a nie inni? Czy świadomie wybieramy swoją przyszłość, pasję, zainteresowania, pracę, ludzi wokół siebie?

Nasza młodość to czas szczególny, chłoniemy ją, bierzemy z życia garściami. Ważne, by właśnie wtedy wokół nas byli ludzie, którzy inspirują, pobudzają do działania, kreują lepszą rzeczywistość, wspierają naszą inicjatywę i pasję, pomagają zadawać właściwe pytania.

Kiedy wybierałem zdjęcia ze spotkania w Inwałdzie, w głośniku sączyła się cicho melodia z popularnego serwisu streamującego muzykę – zapowiedź szóstego studyjnego albumu: Mrozu „Złoto”, której premiera była w tym roku.

Daję słowo – wszystko było po coś
To co traci kolor – zamienimy w złoto
Reszta jest historią…

Fragment tekstu utworu „Złoto” | autorzy tekstu: Łukasz Mróz, Arek Sitarz

Wraz z upływem czasu, spoglądając w przeszłość dostrzegamy ciągi zdarzeń, które doprowadziły nas do obecnego stanu rzeczy. Nauka, ludzie wokół nas, doświadczenia, próby jakie zsyłał na nas los… Wszystko było po coś!

Wielu ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu przygody, jaką jest teatr amatorski – dziękują za ten dar i pamiętają go do końca swoich dni!

Nie inaczej jest z dziećmi i młodzieżą, którzy pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie spotykali się w WDK w Inwałdzie na zajęciach teatralnych. Wspólne spotkania, przemyślenia, praca nad kolejnymi spektaklami w Teatrze Ruchu Forma przyniosły im niewymierne, ale i wymierne efekty. Młodzi ludzie pasję do sztuki zaszczepioną podczas spotkań często kontynuują w dalszym, dorosłym życiu. Wielu swój los związało z szeroko rozumiana sztuką. Nie będziemy wymieniać wszystkich, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami w tym zakresie. Wymienimy tylko tych, którzy postanowili spotkać się i podzielić zdobytymi umiejętnościami z inwałdzką publicznością podczas wieczoru poświęconego sztuce – Artystycznym Spotkaniu na Scenie… W Pięciu Smakach!

Wiele razy deski niewielkich, wiejskich domów kultury widziały talenty, które później gościły na scenach krajowych i nie tylko. Teatr, taniec, piosenka, kariera muzyczna… to obecnie bardzo niewdzięczne dziedziny ludzkiej aktywności. Potrzeba wielu lat pracy, by dojść do perfekcji, wiele szczęścia, systematycznych ćwiczeń i niegasnącego talentu, by utrzymać się wśród najlepszych, wiele samozaparcia i wyrzeczeń, aby ulotne chwile blasku i braw publiczności stały się rzeczywistością.

Przed wielu laty znanych artystów można było policzyć na palcach jednej ręki. W tym momencie – niemal wszędzie wokół nas są ludzie niezwykle uzdolnieni. Każda miejscowość, szkoła, placówka kulturalna może się poszczycić młodymi ludźmi, których talent bije na głowę umiejętności gwiazd estrady sprzed pół wieku.

Dążymy do doskonałości. Nasze życie to chwile. Żyjemy właśnie dla nich – ulotnych, niepowtarzalnych, przychodzących często niespodziewanie.

Takie właśnie – niepowtarzalne chwile stały się udziałem wszystkich tych, którzy piątkowy wieczór postanowili spędzić w inwałdzkim WDK.

Były gorące brawa dla artystów, podziękowania za wielkie serce i wspólny czas dla Pani Anety, czas który pozwalał młodym ludziom zapomnieć o problemach i troskach dnia codziennego oraz znaleźć sposób na bycie sobą i kreację przestrzeni na rozwój. Te słowa usłyszała od swoich podopiecznych Aneta Lachendro – inspiratorka działań Teatru Ruchu Forma, opiekunka wielu grup teatralnych, które przez lata działały w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie, osoba, która szlifując talenty swoich podopiecznych, przełamywała jednocześnie ich obawy przed ukazywaniem własnego ja. Teatr nie daje rozwiązań i odpowiedzi. Wręcz przeciwnie. Stawia kolejne pytania, prowokuje do myślenia.

Wieczór należał do czterech – niepowtarzalnych postaci!

Michał Talar zaśpiewał dla nas takie perełki jak: „Writings On The Wall” – Sama Smitha, „If I Could Tell Her” z musicalu „Dear Evan Hansen”, „Ogrzej mnie” – Michała Bajora, „Drivers license” – Olivii Rodrigo. Wybrał właśnie ten repertuar, ponieważ jest nimi głęboko związany, każdy z prezentowanych utworów miał w sobie jakąś cząstkę z którą się utożsamia, emocje i słowa dobrane tak, aby przekazać słuchaczom jego prawdziwą, intymną historię.

Adrianna Rudy podzieliła się z nami pięknym wykonaniem „Fallin” Alicii Keys, „Killing Me Softly With His Song” Fugees, „Love On The Brain” Rihanny.

W duecie z Michałem zaśpiewali również pięknie „Only us” – z musicalu „Dear Evan Hansen” oraz „What I’ve Been Looking For” – z filmu „High School Musical”!

Najbardziej zróżnicowany emocjonalnie repertuar zaprezentowała multiinstrumentalistka Maria Tomiczek, grając żywiołowo takie evergreeny, jak: „Crystallize” – Lindsey Stirling, „Wiosna” – cz. 1 – Antonio Vivaldiego, „The Secret Garden” – Zbigniewa Preisnera, „Lato” – cz. 3 Sztorm – Antonio Vivaldiego oraz „Shallow” – Lady Gagi.

Spotkanie prowadziła aktorka Teatru Ruchu Forma – Natalia Mydlarz, która zapowiedziała występujących artystów oraz autora niniejszego fotoreportażu, będącego jednocześnie cichym dokumentalistą działań małego – wielkiego Teatru Ruchu Forma.

Piękną, zupełnie odrębną prezentację ofiarowała widzom na scenie Karolina Graca. O jej występie trudno jest pisać. Nie znam słów, które są w stanie oddać emocje, płynące od niej do widzów. Najlepiej obejrzeć jej pokaz na żywo. Miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz zaprezentuje swoje umiejętności dla andrychowskiej publiczności. Karolina zaprezentowała nam etiudę Decay…

Włożona w schematy każdego dnia realizuję powierzone mi zadania. Powtarzam ruchy, chodzę tymi samymi ścieżkami. Nie zastanawiam się czy jest mi dobrze czy źle. Poddaję się temu, co daje mi świat, czego ode mnie oczekuje. Zmęczenie, dźwięk, ruch. Z czasem wychodzi ze mnie zupełnie inna postać, człowiek odczłowieczony. Czy wreszcie poczuję, że coś jest nie tak? Czy moje ciało ulegnie rozkładowi? Czy może uda mi się znaleźć drogę wyjścia…

Etiuda przygotowywana była na konkurs Solo Dance Contest w Gdańsku w 2020 r. To ze mnie mocno wypłynęło, samo z siebie. To był też dla mnie czas mocnego szukania siebie, trochę sprzeciwiania się temu, co widzę i w czym jestem. Widziałam mechanizmy, które nami – ludźmi kierują, w których jesteśmy i według których się poruszamy w życiu. To było dla mnie przytłaczające i myślę, że przez taniec znalazło ujście…

Karolina Graca

Tak właśnie było w piątkowy wieczór w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie! Było mnóstwo przeżyć i wspomnień płynących z czarno białych fotografii. Młodzi ludzie, występujący na scenie, którzy stoją na początku swojej kariery świetnie poradzili sobie z trudnym, profesjonalnym, chwilami monumentalnym repertuarem, potwierdzając w stu procentach swoje umiejętności. Teraz przed nimi długa, wyboista, ale jakże piękna droga! Pewnie jeszcze nie raz o nich usłyszymy!

Przypomnijmy może krótkie biografie podawane w zaproszeniach na koncert czterech młodych ludzi … i jednej osoby młodej wyłącznie duchem 🙂 która opisała to wydarzenie słowem i fotografią…

Adrianna Rudy (wokal) – uczennica Krakowskiej Akademii Musicalu, trenuje wokal od 12 r.ż., na swoim koncie ma, m.in.: Nagrodę TALENT 2019, dwie nominacje do Talentów Małopolski i wiele innych. Kształci się aktorsko w Teatrze Ruchu FORMA pod okiem Anety Lachendro.

Michał Talar (wokal) – student Krakowskiej Akademii Musicalu, kilkukrotny laureat Nagrody TALENT. Przez większą część życia związany z Teatrem Ruchu FORMA. Śpiewa od zawsze. Edukację wokalną rozpoczął w Szkole Muzycznej YAMAHA w Wadowicach.

Maria Tomiczek (muzyka) – uczestniczka zajęć Teatru Ruchu FORMA. Od ponad ośmiu lat muzyka to nieodłączny element jej życia. Gra na kilku instrumentach, ale najbardziej kocha skrzypce. Mówi, że „jest to jej miłość od pierwszego wejrzenia…”. Dzięki muzyce przenosi się w inny świat bez ograniczeń, a emocje które czuje stara się przekazać słuchaczowi.

Karolina Graca (etiuda taneczna, pt. “Decay”) – studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, tancerka, nauczycielka tańca. W latach 2006 – 2016 związana ze sceną teatralną. Zrealizowała dziesięć ruchowo-plastycznych spektakli (w tym jeden solowy), które – dzięki współpracy z Teatrem Ruchu FORMA działającym przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Od 2014 roku kształci się w kierunku tańca współczesnego. Uczestniczyła w wielu warsztatach (Cyrkulacje we Wrocławiu, SPACER w Krakowie, warsztaty podczas BalletOFFFestiwal) z cenionymi pedagogami z Polski i zagranicy. W 2017 roku tańczyła w widowisku tanecznym „Lamaila” wystawianym w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od 2018 związana z Krakowskim Centrum Choreograficznym. Prowadzi tam zajęcia taneczne dla dzieci i dorosłych. Zajmowała się również social mediami, koordynowała warsztaty podczas Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER oraz podczas BalletOFFFestiwal w 2019 roku i rezydencje artystyczne w 2020 roku. W 2019 wzięła udział w cyklu wykładowo-warsztatowym „Wokół tańca, choreografii i performensu” organizowanym przez CST w Warszawie, pod kuratorstwem Julii Hoczyk. Jej pierwszą taneczną miłością była Pina Bausch i jej „Tanztheater”. Jako tancerkę interesuje ją organiczność w ruchu oraz przepływ energii przez ciało i jej wymiana między tancerzami na scenie a widzami. Wciąż nie znalazła dobrej drogi do interpretacji spektakli, ale bardzo ceni otwartość – swoją własną i innych widzów.

Jarosław Skupień (fotografie ze spektakli Teatru Ruchu FORMA) – absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, elektronik, programista mikroprocesorów, umysł ścisły, redaktor naczelny działającego przez 18 lat portalu www.andrychow.pl, grafik, dziennikarz, freelancer, reporter, fotograf, twórca wielu stron internetowych organizacji i stowarzyszeń, miłośnik teatrów amatorskich, fotografii scenicznej i portretowej. Od wielu lat współpracuje, m.in. z: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich, Nowinami Andrychowskimi, instytucjami i organizacjami samorządowymi, Izbą Regionalną i Muzeum. Przez ostatnie 20 lat był obecny na zdecydowanej większości znaczących wydarzeń kulturalnych i społecznych naszego regionu. W swojej pracy stara się dostrzegać coś więcej niż profesjonalne podejście do tematu. Właśnie ten – ludzki, pełen empatii czynnik jego twórczości zwraca uwagę zarówno w reportażach, jak i fotografii dokumentującej obserwowane wydarzenia.

Autor: Jarosław Skupień

Organizator: WDK w Inwałdzie / CKiW w Andrychowie | Impreza odbyła się 2 lipca 2021 r.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content