KRZYSZTOF KADŁUBOWSKI – ludziki / rzeźba | Wystawa w andrychowskiej Galerii Sztuk”i”

Od 2 lipca w Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) prezentowane będą „ludziki” autorstwa Krzysztofa Kadłubowskiego. Ekspozycja potrwa do 30 sierpnia 2021 r. Kuratorem Wystawy jest Zbigniew Bury. Zapraszamy w godz. 8.00 – 15.00!

Posłuchaj audycji na antenie Radia Andrychów: „Krzysztof Kadłubowski – Sztuka ze złomu”


TRASH ART-SZTUKA ZE ZŁOMU
EKSPOZYCJA „LUDZIKI”
Zawsze zastanawiałem się, czy zepsuty przedmiot codziennego użytku, a co dopiero złom, ma szanse trafić do galerii sztuki? Może wydaje się to niemożliwe ale staram się zatrzeć granicę między codziennością, a sztuką…
Biorąc pod uwagę fakt, iż jestem czynnym architektem dążącym do uzyskania najlepszego połączenia formy i funkcji w projektowaniu, stale szukam pretekstu do działania na różnych poziomach otaczającej mnie przestrzeni. Wynikiem tych poszukiwań są realizacje nie mające nic wspólnego z architekturą, a wręcz są jej zaprzeczeniem ze względu na materiał, formę, skalę ale jednocześnie inspirujące mnie do dalszych poszukiwań uzyskania nowych środków wyrazu.
Zastanawiałem się czy zardzewiały zbiorniczek, grabie czy sztućce mogą być rzeźbą?
Wydaje się, że tak, jeśli wystarczająco silnie dąży się do wydobycia piękna z nieatrakcyjnych na pierwszy rzut oka materiałów. Okazuje się, że z wycieraczek samochodowych, pojemników, sprzętów gospodarstwa domowego, polnych kamieni, części rowerowych i samochodowych, odpowiednio docinanych, jeszcze bardziej pokrzywionych można wykrzesać zupełnie nowy wymiar, dając nowe życie wszelakiej faunie, a czasem je uczłowieczyć. Staram się kreować świat, który tym działaniem, samego mnie zaskakuje i jednocześnie fascynuje swoją nieograniczoną paletą faktur, barw i bogactwem form.
Wykonując rzeźby, mam nadzieję poruszyć ludzką, nieograniczoną, dziecięcą fantazję i radość oglądających.
Okazuje się, że złom wcale nie jest tym, jak go wszyscy widzimy, a może stanowić inspirację do stworzenia zupełnie fascynującej formy, dlatego szperam na złomowiskach, na plaży zbieram stare deseczki i patyki, które są dla mnie nieskończonym źródłem twórczej inspiracji. Mając zgromadzone te różne już nikomu niepotrzebne przedmioty, za pomocą prostych narzędzi ręcznych, staram się tak je połączyć za pomocą wkrętów, śrub, nitów aby nadać im odpowiednią, satysfakcjonującą mnie formę. Proces czasami trwa kilka godzin a czasem miesięcy. Nie maluję tych form, pozostawiając wolną rękę czasowi, który patynuje lepiej niż najlepsza farba.

Krzysztof Kadłubowski

KRZYSZTOF KADŁUBOWSKI (ur. 1972 r.) mieszka i tworzy w Wadowicach. Jest czynnym członkiem Izby Architektów, prowadzi własne biuro projektowe, maluje, projektuje formy przemysłowe.
Najmniejsza rzeźba ma wysokość 4 cm, największa 58 cm; brały udział w wystawach indywidualnych i grupowych; kilkadziesiąt stanowi część kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawy:
• TŁOCZNIA SZTUKI, ul. Józefa 8, Kraków – lipiec 2013 – wystawa indywidualna
• FUNDACJA NEW ERA ART JANA POTOCKIEGO – PRACOWNIA POD BARANAMI, Rynek Główny 27, Kraków – listopad 2013 – wystawa indywidualna
• WADOWICKIE ŚRODOWISKO ARTYSTYCZNE, Wadowickie Centrum Kultury – październik 2015 – wystawa zbiorowa
• STARA SZKOŁA TRZCIN – listopad 2016 – wystawa indywidualna
• TEATR LALEK ARLEKIN W ŁODZI – styczeń-grudzień 2020 – wystawa indywidualna „drugie życie garnka” (80 rzeźb)


Wstęp wolny. Zapraszamy!
W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do Galerii Sztuk”i” pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content