Kosmiczna przygoda w Miejskim Domu Kultury [fotorelacja]

Patrząc na Szkołę w Bolęcinie, która jeszcze 30 lat temu była, jako placówka oświatowa, jedną z najgorzej wyposażonych w Gminie Andrychów, można śmiało powiedzieć, że ostatnie ćwierć wieku było dla niej świetnym czasem!

Jej "dawni" uczniowie i uczennice dobrze pamiętają warunki sanitarne i lokalowe swojej pierwszej Alma Mater :) To, co teraz dla ich dzieci i wnuków jest czymś oczywistym - dla nich było tylko nieosiągalnym marzeniem. Sala gimnastyczna, przestronne pracownie, dostęp do wysokiej jakości sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych, oczko w głowie dyrekcji i nauczycieli - szkolne obserwatorium astronomiczne, boisko, plac zabaw oraz zaangażowana kadra pedagogiczna sprawiają, że szkoła z dumą może spełniać powierzone jej zadania.

Zapytacie – co mają wspólnego powyższe dywagacje z imprezą nazwaną przewrotnie „Spadające gwiazdy – Noc Perseidów”? Ma. I to bardzo dużo! To właśnie Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych i Obserwatorium Astronomicznego w Sułkowicach-Bolęcinie wraz ze szkolnym astronomem zaprosili w sobotę, 13 sierpnia, mieszkańców i gości Gminy Andrychów na Plac Mickiewicza, aby wspólnie obserwować niecodzienne, kosmiczne zjawisko. Jak wiemy, co roku Ziemia wraz z towarzyszącą jej atmosferą staje na drodze chmury kosmicznego pyłu rozsianego przez kometę Swift-Tuttle. Powstałe w wyniku tego „spotkania” zjawisko znane jest szerzej z efektownego widowiska świetlnego deszczu meteorów, zwanego rojem Perseidów lub łzami św. Wawrzyńca.

Niebo nie było jednak tego dnia łaskawe i nie odsłoniło przed nami swoich tajemnic. Na szczęście – organizatorzy i współorganizatorzy stanęli na wysokości zadania i udało się zrealizować część z bogatego programu przygotowanych działań.

Punktualnie o godzinie 20.00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie rozpoczął się wykład szkolnego astronoma Janusza Nicewicza przybliżający popularno-naukową wiedzę dotyczącą kosmicznego teleskopu Jamesa Webba – nowego „oka” ludzkości na Wszechświat. To, co czytamy w poprzednim zdaniu brzmi kosmicznie, ale uwierzcie, że zarówno temat, jak i prelegent tacy właśnie byli! Pan Janusz Nicewicz – naukowiec, który ukończył studia magisterskie oraz doktoranckie z Astronomii – posiada gruntowną wiedzę o wszechświecie, dostępną tylko nielicznym. Ma jeszcze jednak to coś, czego trudno się „nauczyć” w uniwersyteckich ławach – umiejętność jej przekazywania i świetny kontakt ze słuchaczami. Rzadko się zdarza, by prelegent w tak przejrzysty i lekki sposób potrafił przybliżać wiedzę o obszarze badań, narzędziach i jednym z najbardziej zaawansowanych projektów naukowych współczesnego świata – kosmicznym teleskopie Jamesa Webba.

Naukowe ciekawostki, anegdoty, żarty, historia badań nad wszechświatem, zgłębianie natury kosmosu, techniczne szczegóły konstrukcji teleskopu, aż po podróż z głębin wszechświata na ziemię w najnowszym nabytku szkolnego obserwatorium – dmuchanej kopule mobilnego planetarium wyposażonej w ekran projekcyjny – to wszystko stało się udziałem uczestników spotkania. Obserwując prezentację kosmicznej przejażdżki w dmuchanej kopule planetarium można było na własne oczy przekonać się, jak małą drobinką Wszechświata jesteśmy… i jak długa droga czeka nas jeszcze w odkrywaniu wiedzy o nim i o nas samych…

Jak obserwujemy wszechświat – dotychczasowe przyrządy dostępne pasjonatom i naukowcom, natura światła, budowa ludzkiego oka, falowa natura promieniowania elektromagnetycznego i zakresy promieniowania umożliwiające obserwację zjawisk w kosmosie, zalety teleskopów kosmicznych, budowa i zasada działania teleskopów „ziemskich” i kosmicznych, miejsce przebywania teleskopu Jamesa Webba, szczegóły jego konstrukcji, plansze tematyczne przybliżające jego budowę i miejsce przebywania, ciekawostki o wynalazkach człowieka, związanych z obserwacją nieba, ciekawostki z życia pierwszych astronomów, niezwykłe możliwości nowego „oka” ludzkości, cel budowy i obszar zastosowań KTJW w obserwacji wszechświata, różnice pomiędzy kosmicznymi teleskopami dostępnymi w chwili obecnej, podstawowe dane techniczne i szczegóły wykonania podstawowych elementów teleskopów kosmicznych – wiedza na ten temat płynęła z ust Astronoma Janusza Nicewicza w przemyślanej i przystępnej formie. Trzeba też przyznać, że przybyli na spotkanie słuchacze – bez względu na wiek – nie byli przypadkowi. Nie ma się co dziwić. Współczesna astronomia dzięki internetowi, nauce i rozwiązaniom technicznym jest dostępna coraz szerszemu gronu odbiorców. Rzadko się zdarza, żeby uczestnicy tego rodzaju prelekcji byli tak zaciekawieni tematem, stawiając mnóstwo pytań.

Dyrektor Zbigniew Grabowski, współprowadzący spotkanie, podziękował serdecznie Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie za pomoc w sprawnym przeniesieniu imprezy plenerowej pod dach MDK, jednocześnie był bardzo zadowolony z faktu olbrzymiej ciekawości przybyłych, przekazywaną – kosmiczną wiedzą, zwłaszcza wśród najmłodszej publiczności, która zadawała przemyślane i dorosłe pytania. Uczestnicy zgodnie podkreślili chęć udziału w kolejnych tego rodzaju wydarzeniach, które być może przekształcą się w cykliczne, comiesięczne spotkania.

No cóż – ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie gratulujemy świetnego pomysłu na rozbudzanie kreatywności młodych ludzi i krzewienia wiedzy w tym temacie. Jest takie polskie przysłowie: „Nie od razu Kraków zbudowano”. Obserwując dzieci i młodzież uczestniczące w wykładzie Astronoma – Janusza Nicewicza można śmiało powiedzieć, że możliwości rozwoju wiedzy i pasji, które są dla nich dostępne w obecnym czasie są ogromne. 

Wszystkim zainteresowanym tematem przypominamy, że Radio Andrychów – w sierpniu w czwartki około 9:15, a od września w środy o 9:30 – realizuje audycje pn. „Pod niebem pełnym cudów”. Dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie Zbigniew Grabowski opowiada w nich o kosmosie!

Wydarzenie organizowane było we współpracy z CKiW w Andrychowie oraz Stowarzyszeniem Uniwersytet III Wieku w Andrychowie. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie, MamNewsa oraz Kurier Małopolski Zachodniej.

Jarosław Skupień

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content