Już 17 września otwarcie wystawy i spektakl w WDK w Inwałdzie

17 września 2021 r. (piątek) o godzinie 17.30 w WDK w Inwałdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Wystawy fotografii i i ilustracji „TOKI WIELKIEJ WODY” Oli Bylicy. Ola pochodzi z Andrychowa, jest studentką projektowania graficznego na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto ilustratorka, freelancerka, współpracująca głównie z wydawnictwami dziecięcymi, laureatka konkursu marki „Medicine” na pattern. Hobbystycznie fotografka oraz działaczka ekologiczna, zafascynowana naturą, zwierzętami i ruchomym obrazem. Ekspozycję „Toki Wielkiej Wody” będzie można oglądać do 11 października 2021 r.

W programie wieczoru również premiera spektaklu, pt. „Dokąd?” Teatru Ruchu FORMA (reż. Aneta Lachendro i grupa). Wystąpią: Adrianna Rudy, Natalia Mydlarz, Maria Tomiczek i Michał Talar. Początek spektaklu o godz. 18.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku, działa w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie (placówka Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie). Instruktorem zespołu jest Aneta Lachendro.

Teatr, który tworzymy to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Jednak nie staramy się na siłę ograniczyć pewnymi ramami, ponieważ cały czas poszukujemy nowych form i sposobów wyrażania treści. Staramy się nie używać słów, aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych przez nas na scenie. Nie chcemy zbyt wiele dopowiadać i wyjaśniać, po to by mogła zaistnieć magia.

Aneta Lachendro

Wystawa fotografii i ilustracji „Toki Wielkiej Wody” obejmuje dwa zagadnienia:

Zdjęcia z cyklu „Toki Wielkiej Wody” realizowane w ramach pracowni fotografii na ASP Katowice – to seria zdjęć opowiadająca historię nieistniejących już terenów Świnnej Poręby, która wraz z wybudowaniem tamy przeciwpowodziowej w dolinie Skawy, razem z innymi okolicznymi wsiami znalazła się pod wodą. Przez około 40 lat z tego terenu wysiedlani byli ludzcy mieszkańcy, co stworzyło idealne warunki by wprowadziły się tam zwierzęta, zarówno te pospolite, jak: dziki, sarny, lisy, jak i te trochę rzadziej spotykane – bobry czy jenoty. W dolinie powstał idealny mikroklimat dla ptactwa wodnego: perkozków, bąków, brodźców piskliwych i innych gatunków wpisanych wraz ze swoimi siedliskami do Czerwonej Księgi Ptaków. Nowi mieszkańcy nie zrozumieli po co ludzie zostawili całe swoje dobytki. Nikt też nie był w stanie powiedzieć im o tym, że planowana jest tam budowa zapory. Wraz z rosnącym stanem wody, uciekały w górę lasu, przenosiły się na dalsze odcinki rzeki. Wiele z nich straciło domy, a te inne – zalane – przypominają o swoich istnieniach w kościach wyrzucanych raz po raz na trawiaste brzegi otaczającego jeziora. Razem z modelem odtwarzamy taniec, toki ptaków, które ta okolica oglądała na długo przed tym zanim pojawił się w niej człowiek, a wraz z nim woda. Przeplatając je ze zdjęciami organicznych znalezisk, żyć utraconych, oraz zmienionego krajobrazu, tworzy się historia niezrozumienia, dominacji gatunkowej oraz niesprawiedliwości istnienia;

Ilustracje mix media digital, przeplatające się z monotypią i rysunkiem piórem z tuszem, dopełniają cykl projektu „Toki Wielkiej Wody”, ale są też indywidualnymi tworami, stworzonymi ulubionymi metodami autorki. Ukazują mieszkania ludzi (domy) i zwierząt (nory, drzewa, kamienie, dziuple i inne) oraz same zwierzęta.

Ola Bylica

Ostatnio miałam okazję przygotowywać coś naprawdę wielkiego! Dzięki pomocy i uprzejmości Pani Anety Lachendro udało się zorganizować i przygotować moją pierwszą wystawę. Powstała ona na cześć zalanego terenu… Nieistniejących już zakątków Doliny Skawy, w którym obecnie znajduje się zbiornik Jezioro Mucharskie. Ale o co tak właściwie chodzi? Pomysł początkowej serii zdjęć zrodził się w pracowni fotografii około tematu „zwierze”, tam też powstały tyłowe „Toki Wielkiej Wody”, które stanowią fotograficzną laurkę dla tej jeszcze dzikiej okolicy. W akompaniamencie fotografii ukazane są drobne ilustracje powstałe na podstawie archiwalnych zdjęć domów z nieistniejącej już wsi Skawce, oraz ptaków zamieszkujących ten teren.

Ola Bylica / 13.09.2021 r. / źródło: FB_Ola Bylica

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content