JAN BEDNARZ Wystawa rzeźb w andrychowskiej Galerii Sztuk”i”

W Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) prezentujemy Wystawę rzeźb Jana Bednarza "Jasiek DIABEŁEK rzeźbiarz". Ekspozycja potrwa do 21 grudnia 2023 r. Zapraszamy w godzinach od 8.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Z diabłem za pan brat
Jan Bednarz to góral z dziada pradziada. Z miłością do gór się urodził. A smykałką do drewna „zaraził” dawno temu, w schronisku na Hali Kondratowej, w którym przez wiele lat gospodarzył. To tam zaczął rzeźbić. Ale nie dłutem, tylko kupionym na targu szewskim gnypem.
Spod jego ręki wychodzą barwne kapliczki, szopki, figurki świętego Franciszka i płaskorzeźby ukazujące okolice Wadowic. Ale najbardziej lubi rzeźbić postać diabła. Boruta, Rokita, Kusy – występuje w wielu ludowych podaniach przybierając różne imiona. Ale dla Jana Bednarza to przede wszystkim personifikacja zła, którego tak wiele jest w świecie i w nas samych. Wprawdzie jego diabły nie napawają lękiem, to bardziej niesforne łobuziaki, które „puszczają” do nas oczko i grają na instrumentach. Niektórzy z nich już dorośli i założyli diabelskie rodziny. Towarzyszące im diablice są ponętne jak namawiająca do grzechu mityczna Ewa.
Wykreowane przez Jana Bednarza postaci są mocno zbudowane i nieco przysadziste, kolorowe i radosne. Towarzyszą im smreki, ptaszki oraz szarotki – ulubiony przez Jana tatrzański kwiatek, który często tam widywał.
Mimo swoich osiemdziesięciu sześciu lat ciągle tworzy nowe rzeźby, a ostatnio nawet chwycił za pędzel!

Joanna Strzyżewska / 2023

  • Organizator: CKiW w Andrychowie
  • Patronat medialny: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content