III Sierpniowy Letni Koncert w Parku Miejskim!

Jak ten czas leci! Ani się człowiek nie obejrzał a tu na liczniku tegorocznych – Sierpniowych Letnich Koncertów stuknęła liczba 3 (23 sierpnia 2020 r.)! Teraz będzie trochę matematyki! 🙂 Program trzeciego z czterech koncertów składał się z dwóch niezależnych występów. Pierwszy na scenie zaprezentował się Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. Następnie, po krótkiej przerwie, mogliśmy podziwiać piękny wokal Małgorzaty Szybisty, która zachwyciła publiczność, zgromadzoną w Parku Miejskim swoją interpretacją popularnych piosenek z repertuaru czołowych, polskich artystów i zespołów muzycznych.

Jako pierwszy na scenie w Parku Miejskim zaprezentował się najliczniejszy, międzypokoleniowy zespół w naszej gminie – Ludowy Zespół Pieśń i Tańca Andrychów. Zespół działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Choreografem jest Urszula Wiśniowska a kierownikiem muzycznym Leon Majkut. Na scenie Letnich Sierpniowych Koncertów „Andrychów” zaprezentował program „Na sierpień” – przygotowany specjalnie z okazji tego wydarzenia. Występ składał się z trzech części – występu zespołu śpiewaczego, który zaprezentował pieśni ludowe, (tu niespodzianka – andrychowska publiczność usłyszała premierowe wykonanie dwóch nowych utworów w repertuarze zespołu), w drugiej części prawdziwy popis umiejętności instrumentalnych pokazała kapela, a w ostatnim bloku, nagradzani gorącymi oklaskami artyści i liderzy zespołu zaprezentowali wiązankę tańców krakowskich i śląskich. Wśród nich znalazła się Polka TKB – taniec przygotowany specjalnie na udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze, cykliczne wydarzenie folklorystyczne mające miejsce w Beskidach. Stało się ono największą w kraju i jedną z największych imprez folklorystycznych na świecie! W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Istebnej, Ujsołach oraz Jabłonkowie (Republika Czeska) na scenach prezentują się najlepsze z najlepszych zespołów ludowych Europy i świata. Podczas 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbył się w 2019 r. na przełomie lipca i sierpnia Zespół Andrychów otrzymał wspaniałe wyróżnienie – możliwość występu na Międzynarodowym Koncercie, jako jeden z dwóch polskich zespołów ludowych!

LZPiT „Andrychów” kultywuje i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje regionu Krakowiaków Zachodnich. Jego wielką zaletą jest wielopokoleniowość. Obecnie w zespole śpiewa i tańczy, łącznie z kapelą i grupą dziecięcą – niemal 60 osób! Zespół występuje w strojach, które są jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich. Zaletą zespołu jest również liczna kapela, w skład której wchodzą pierwsze skrzypce, drugie skrzypce, altówka, akordeon, kontrabas, klarnet oraz trąbka.

Po gorących oklaskach dla znanego i jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów artystycznych w naszym mieście, oraz kwiatach dla Pani choreograf oraz kierownika muzycznego zespołu – czas na kolejny występ!

Na scenie zaprezentowała się uzdolniona wokalistka, pochodząca ze Skawiny. Piosenkarka oparła swój występ na najpiękniejszych polskich piosenkach przełomu wieków. Artystka od najmłodszych lat występuje na scenie, gra również na kilku instrumentach. Swój repertuar oparła na klasykach polskiej piosenki i takich twórcach jak Agnieszka Osiecka, Anna Jantar, Edyta Geppert, Martyna Jakubowicz czy Renata Przemyk. Podczas występu artystce towarzyszył akompaniator – Krzysztof Kowalczyk.

Jeśli nie byliście – żałujcie! Nawet w odległych częściach Parku Miejskiego dało się zauważyć tego dnia słuchaczy, którzy z niewątpliwą przyjemnością wysłuchali prawdziwych evergreenów polskiej muzyki rozrywkowej. Piękne wykonanie popularnych piosenek kwitowały gorące oklaski dla obdarzonej miękkim, aksamitnym głosem artystki. W przestrzeń miasta popłynęły takie melodie jak: „W domach z betonu” – Martyny Jakubowicz, „Remedium” – Maryli Rodowicz, „Chodź, pomaluj mój świat” i „Windą do nieba” Dwa plus jeden, „Takie Tango” – Budki Suflera, „Moja i Twoja nadzieja” – Hey, „Czarny blues o czwartej nad ranem”, „Erotyk”, „Z nim będziesz szczęśliwsza”, „Wędrówką życie jest człowieka” SDM-u, „Matko… córko” – Edyty Geppert, „Tyle słońca w całym mieście” – Anny Jantar, „On tak Ładnie kradnie” – motyw główny filmu Halo Szpicbródka, „Kiedyś byłam różą” – Kayah, „Babę zesłał Bóg” – Renaty Przemyk, „W żółtych płomieniach liści” – Skaldów i cudowne wykonanie „Zamiast” – Edyty Geppert.

Sami widzicie! Program III Sierpniowego Letniego Koncertu aż kipiał od atrakcji – od pięknych i dynamicznych występów zespołu ludowego aż po świetne melodie w niezwykłym wykonaniu!

Koncertom towarzyszyła plenerowa wystawa rzeźb, których autorem jest Piotr Bies.

PIOTR BIES

„Swoją inspirację czerpię z głębokiego antyku, szeroko pojętej sztuki Mezopotamii i Egiptu. Lubię statykę i symetrię w rzeźbie, kryje się w niej majestat i uśpiona siła. Poza tym tajemnica i uspokojenie. Kiedy kilkukrotnie zwiedzałem Muzeum Sztuki Egipskiej w Turynie, pomiędzy wspaniałymi dziełami doznałem uczucia absolutnego wyciszenia, co zdarza się jedynie na bezludziu w górach lub w pustych świątyniach, znaczy w świątyniach pozbawionych nadmiaru ozdób, wypełnionych tylko echem kroków i niewyobrażalną ilością modlitw.”

BIO:

Urodzony w 1961 r. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktor sztuk pięknych AS w Szczecinie. Nauczyciel rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem.

„Zajmuję się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, teatrem, poezją. Po drodze zdarzyło mi się kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, jak również kilkadziesiąt sympozjów rzeźbiarskich w Polsce, Europie i Nowej Zelandii razem. Napisałem garść sztuk teatralnych, parę zostało zrealizowanych w Polskim Radio i teatrach tradycyjnych. Kilka tomików poezji, seria wykładów o sztuce. Jestem inicjatorem idei Karpackiej Akademii Sztuki, czyli instytucji opartej na tradycji artystycznej narodów zamieszkujących Karpaty. Byłby to powrót do literalnie rozumianego piękna, co szczególnie dziś jest potrzebne, gdy antysztuka i antykultura bazująca na skandalu i szokujących pomysłach, przy braku talentu, opanowała wszystkie czołowe galerie i uczelnie artystyczne.”

ORGANIZATOR

KONCERT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU
POWIATU WADOWICKIEGO

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ ANDRYCHOWA – TOMASZ ŻAK

PARTNERZY

SPONSORZY KONCERTÓW

PATRONAT MEDIALNY

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Koncerty realizowane przy wsparciu Powiatu Wadowickiego

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

Sponsorzy Koncertów:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Stacja Paliw SM LOGISTIC

Salon Magia Wnętrz

Zespół Radców Prawnych „Jurysta” Sp. k. J. Trojak i Wspólnicy

WADRAS Spółka Jawna | Ryszard Potempa, Paweł Kozioł

TECH STEROWNIKI Sp. z o. o. Sp. k. | TECH STEROWNIKI polski producent sterowania ogrzewaniem

SONNIGER Polska Sp. z o. o. Sp. k. | SONNIGER Polska – europejski dostawca nowoczesnych i ekonomicznych urządzeń do ogrzewania przemysłowego

Salon VISION EXPRESS – Andrychów, ul. Krakowska

Focus Finanse Sp. z o. o. | Właściwi Eksperci. Właściwa Perspektywa

Patroni medialni:

Nowiny Andrychowskie
Radio Andrychów
portal Wadowice24.pl
gazeta i portal MamNewsa

Partnerzy:

Straż Miejska w Andrychowie

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content