Golec uOrkiestra! Koncert kolęd i pastorałek! [fotorelacja]

Ech! Niby zwykły dzień – 30 grudnia 2021… Ależ to był koncert! Gościliśmy w naszym mieście supergrupę polskiej sceny muzycznej – GOLEC uORKIESTRA! Czegóż na tym koncercie nie było! „Ściernisko”, „Lornetka”, „Słodycze”, „Crazy is my life”, „Do Milówki wróć”, „Bo lato rozpala” … tego właśnie nie było 🙂 bo powodem kolejnych odwiedzin Golców w naszym mieście była najpiękniej w tym roku zaśpiewana na Ziemi Andrychowskiej kolęda!

Zanim jednak ze sceny popłynęły dźwięki w wykonaniu Golec uOrkiestry, mogliśmy wysłuchać pięknego brzmienia dobrze znanego naszym sercom – muzyki i śpiewu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów, który swoim talentem ubogaca niemal każde znaczące wydarzenie kulturalne i artystyczne w naszym regionie. Pięknie im to wychodzi! Z roku na rok zaskakują nas czymś nowym i pięknym!

Po krótkim koncercie LZPiT Andrychów przyszedł czas na gwiazdę wieczoru!

Przed ołtarzem pojawiła się siła, autentyczność, żywiołowość i piękne, znane wszystkim od lat melodie, ciekawe instrumenty ludowe – jednym słowem – to co każdy z nas bez wątpienia ceni i szanuje – szczery, naturalny przekaz, niemal na wyciągnięcie ręki! – Golec uOrkiestra!

Aż czuło się w powietrzu pozytywne wibracje, w które włączyła się niemal od pierwszego dźwięku andrychowska publika! Kościół w mgnieniu oka wypełnił się po brzegi zarówno słuchaczami, jak i piękną, ponadczasową, niemal z duszy wyjętą muzyką!

Zgromadzonych wiernych, oraz przybyłych na koncert po wieczornej Mszy Św. powitał ks. proboszcz – Jan Figura, przytaczając prolog z Ewangelii Św. Jana 1 J 1,1-3: „To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione – oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami. A mieć z nami współuczestnictwo znaczy: mieć je z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem” Warto to podkreślić, bo oprócz bezsprzecznie bogatej warstwy muzycznej, wydarzenie to miało również bardzo intymny – duchowy charakter.

Ogromnie cieszę się, że Dobrą Nowinę głoszą tak znamienite zespoły, jak goszczący w naszym kościele – Golec uOrkiestra – Bracia Golcowie – powitał zespół i przybyłych ks. proboszcz.

Zespół w swoim repertuarze kolędowym często nawiązuje do wspomnień i osoby Św. Jana Pawła II. Czy wiecie, że powstanie Parafii św. Stanisława B. i M. wiąże się z osobą Św. Jana Pawła II? Rozbudowa osiedla w latach siedemdziesiątych związana z rozwojem przemysłu włókienniczego i motoryzacyjnego – AZPB i WSW spowodowała wzrost liczebności miasta i nowe potrzeby duszpasterskie. Zwrócił na to uwagę ówczesny Metropolita Krakowski, ks. Kard. Karol Wojtyła. Dzięki niemu, ówczesnym duszpasterzom i mieszkańcom powstał nowy ośrodek duszpasterski wraz z pięknym, przestronnym, umożliwiającym realizację dużych spotkań i wydarzeń religijnych kościół.

To właśnie w nim – bardzo często we współpracy z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie realizowane są przepiękne koncerty, łączące aspekty życia duchowego z pięknem polskiej Kultury. Duża nawa główna sprzyja organizacji wydarzeń artystycznych, które zapadają w pamięć na długo.

Koncert kolęd wpisał się w tradycje działalności kulturalnej w naszym mieście. Wydarzenia te organizowane są najczęściej w formułach koncertu noworocznego lub koncertu kolęd – gromadząc w kościele prawdziwe tłumy wiernych.

Tym razem nie było inaczej! Czy jednak można się temu dziwić, skoro na scenie pojawiła się gwiazda – Golec uOrkiestra – polski zespół muzyczny, który w świetny sposób połączył piękno góralskiej muzyki ze współczesnymi gatunkami muzycznymi. Niewielu grupom taka synteza udaje się bez wpadek. Golcowie od lat potrafią w bardzo przekonujący sposób przyciągać do siebie kolejnych fanów! Tworzona przez nich – muzyczna synergia – sprawia, że zarówno gatunki muzyczne, jak i ludzie – czują się jak u siebie w domu! Mimo, że zespół założono w 1998 ich dobra passa nie ustaje! 

Zespół po całym roku dalekich – zagranicznych i krajowych podróży, gdzie wśród miast trasy koncertowej wymieniane były światowe centra kultury – znalazł się i u nas!

No cóż – Bracia Golec potrafią owinąć sobie wokół palca nie tylko krytyków, ale i zwykłych ludzi swoją muzyką.

Optymistyczne, rześkie, płynące od serca nuty, bez zbędnych „ozdobników”, zagrane z wrażliwością, wyczuciem i … co tu dużo kryć – bogatym warsztatem muzycznym – nie mogą pozostawić słuchaczy obojętnymi!

Tradycja nie jest czymś zastanym – łączy się z nowoczesnością, proste, znane pieśni potrafią złapać za serce, niosąc radość ze wspólnego śpiewu! Tak łatwo o tym zapominamy – a przecież – to takie proste!

Śpiewaliśmy więc razem te bardziej znane „Oj, Maluśki, Maluśki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży”, ale i słuchaliśmy pięknych pastorałek „Idymy z muzyckom”, „Przysiadło słonko” „Łokarynki, fujarecki” i wyciskający łzy „Leć muzyczko” zagrany na zakończenie po wielokrotnych bisach – utwór skomponowany specjalnie z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (jak się później okazało ostatniej), grany również podczas pożegnania Papieża na krakowskich Balicach.

Taki był ten koncert! GOLEC uORKIESTRA podczas koncertu w Andrychowie zaprezentowała utwory, które znalazły się w dwupłytowym albumie „Nieziemskie granie dla Ciebie, Panie”, ale nie tylko! Tradycyjne rzucanie owsem, kolędy, pastorałki, przypowieści, żarty, wspomnienia o Janie Pawle II, wigilijne tradycje, pozdrowienia dla mieszkańców, kolegów, znajomych, bisy, autografy – wszystko to minęło niemal w jednej chwili! Słowa pochwały za dobre zachowanie dostały się nawet zgromadzonym wokół sceny dzieciom 🙂

Patronat honorowy nad koncertem objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Andrychów i Powiatu Wadowickiego, sponsorzy, a także reprezentanci organizacji, stowarzyszeń oraz instytucji z naszego terenu.

Dziękujemy za wsparcie Sponsorom Koncertu! Byli nimi:

Pomogli również Strażacy z OSP Targanice Dolne.

Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia bogatej fotogalerii! Uwierzcie! Tak właśnie było!

Jarosław Skupień


Szczerych słów, pięknej muzyki, dobrych ludzi wokół siebie, miłości, zdrowia, radości z przebywania wśród najbliższych, spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzymy Wam wszystkim w tym Nowym, pełnym dwójek – 2022 Roku! 
Załoga CKiW w AndrychowiePatronami medialnymi koncertu byli: Nowiny Andrychowskie, Radio Andrychów, www.radioandrychow.pl, portal i gazeta mamNewsa.pl, portal powiatlive.pl, portal WadowiceOnline.pl.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content