Fotografie z Kulturą /edycja 1/ – Huśtawkowy zawrót głowy!

W sobotę, 9 października 2021 r. Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie reaktywowało oczekiwane przez wielu fotografów amatorów oraz modelki, które chciałyby spróbować swoich sił przed obiektywem – warsztaty / plenery fotograficzne – „Fotografie z Kulturą”.

Tematem pierwszych zajęć był „Huśtawkowy zawrót głowy”! W pięknym otoczeniu Parku Miejskiego w Andrychowie, lecących z nieba kasztanów i biegających, by je zbierać babć, rodziców, dziadków i dzieci 🙂 – fotografowie i modelki starali się uchwycić piękne kadry, korzystając z wielu atrakcyjnych rekwizytów sesyjnych, wśród których prym wiodły dwie ogromne huśtawki – linowa oraz makramowa. Wymienialiśmy się doświadczeniami oraz pomysłami na kadry!

Czy wiecie, że w I edycji uczestniczyli fotografowie i modelki aż z czterech powiatów?!

O tym jak było możecie przekonać się z zamieszczonych poniżej fotografii. Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się w listopadzie (Przeczytaj więcej o warsztatach… Tutaj). Ich tematem będzie w zależności od sytuacji pogodowo-epidemiologicznej – albo sesja indiańska (z pięknym pióropuszem wykonanym przez mieszkańców Bali, specjalnymi indiańskimi ozdobami, łukiem i stylizowanymi sukienkami) albo sesja portretowa w stylu Rembrandta (ze starym, stylowym fotelem, suknią z dawnej epoki, kryzami i stylizowaną biżuterią).

Spotkania prowadzi Jarosław Skupień – fotograf, który od kilkunastu lat współpracuje z Centrum Kultury i Wypoczynku, opisując i dokumentując wydarzenia kulturalne naszego regionu.

Jak wiecie (lub nie) Andrychów ma bogatą tradycję w rozwoju zainteresowań fotograficznych wśród młodzieży i dorosłych. Informacje historyczne (zebrane przez Teresę Putek oraz Marię Skrzypiec, które  opracowały na podstawie materiałów i zdjęć stanowiących własność TMA – dzieje działalności kulturalno-oświatowej w Pałacu Bobrowskich w Andrychowie) informują o takiej aktywności już w Domu Harcerza, bo taką początkowo nazwę nosił Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w Andrychowie zorganizowany w 1951 roku przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie w andrychowskim „Zamku”. Z informacji tych wiemy, że w roku 1957, Dom Harcerza przemianowano na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Wśród działań tej placówki od samego początku można było zapisać się do jednego z 22 kółek zainteresowań, wśród nich – do Kółka Fotograficznego, którego uczestnicy jeszcze tego samego roku otrzymali  wyróżnienie na wystawie wojewódzkiej a potem ich prace zostały wysłane na wystawę centralną.

Nie wiemy co działo się w temacie fotografii po przeniesieniu działalności kulturalnej do Miejskiego Domu Kultury przed rokiem 2000 ale postaramy się dowiedzieć 🙂

Wiemy natomiast jak sytuacja rozwijała się po roku 2000, gdzie w kolejnych latach rozpoczęto organizowanie nowego cyklu warsztatów fotograficznych. Rozpoczęło się to imprezami prowadzonymi przez krakowskiego fotografika – Rafała Korzeniowskiego, który przeprowadzał w andrychowskim MDK kilka projektów z cyklu artystycznych metamorfoz wśród uczennic szkół związanych z Branżą Beauty – Zespołem Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej oraz szkołami ZDZ w Andrychowie.

Po cyklu artystycznych, niezwykle kolorowych i realizowanych z rozmachem projektów, nastał okres realizacji warsztatów fotograficznych, realizowanych wspólnie z młodzieżą ZDZ w Andrychowie. Tutaj prym wiodły już niezwykłe modelki ze szkół ZDZ Technikum Fryzjerskiego w Wadowicach i Technikum Hotelarskiego w Andrychowie, przygotowywane przez instruktorów prowadzących zajęcia z kosmetyki i fryzjerstwa. We współpracy z okolicznymi butikami i firmami odzieżowymi zrealizowano wiele atrakcyjnych sesji zdjęciowych – jak sesję dla nowożeńców oraz cykl kilku sesji portretowych.

Kolejne tego typu warsztaty odbywały się bardzo spontanicznie – gromadząc grupę fascynatów fotografii na spotkaniach pod nazwą Fotowarsztaty Kreatywnej wyobraźni – prowadzonych przez Jarosława Skupnia we współpracy z pedagogami i dyrekcją ZDZ w Andrychowie – szkół ZDZ Technikum Fryzjerskiego w Wadowicach oraz Technikum Hotelarskiego w Andrychowie.

Mamy nadzieję, że obecna reaktywacja – pod nazwą „Fotografie z Kulturą” – sprawi Wam wiele radości, dostarczy wielu inspiracji i pozwoli na rozwijanie swoich pasji. Chcielibyśmy, żeby spotkaniom towarzyszyły wystawy miejskie, prelekcje i piękne plenery w szczególnych miejscach naszej gminy i najbliższych okolicach!


Zobaczcie co udało się zrobić podczas pierwszego spotkania!

Modelki: Weronika Kuś, Iwona Pękala, Stefania Pikoń.
Fotografowie: Małgorzata Latawiec, Sara Majorczyk, Dawid Mitoraj, Krzysztof Toboła, Jarosław Skupień (prowadzący).

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content