„Drzewo życia” Anety Lachendro w Miejskim Domu Kultury [fotorelacja]

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie w piątkowe, śnieżne popołudnie 20 stycznia 2023 r. zaprosiło mieszkańców i gości naszej Gminy na wernisaż malarstwa Anety Lachendro. W przestrzeni wystawienniczej Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie pojawiło się mnóstwo przyjaciół i znajomych artystki. Byli również przedstawiciele samorządu lokalnego w osobie Przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego oraz Radni. Nie zabrakło członków stowarzyszeń i grup twórców z naszego regionu, w tym tradycyjnie – najliczniejszej – Grupy Twórców „My”.

Sylwetkę bohaterki wernisażu przedstawiła Anna Płonka, opisując jej drogę artystyczną, zrealizowane projekty i wystawy.

Aneta Lachendro, mimo że aktywnie maluje i tworzy, od ponad dwudziestu lat związana jest z andrychowską Kulturą nie tylko jako artysta plastyk, ale też instruktor i reżyser teatralny. Miłośnicy jej działań wiedzą, że ma za sobą realizację kilkunastu autorskich spektakli pod szyldem Teatru Ruchu Forma oraz dużych imprez teatralnych. Tego rodzaju ludzie to prawdziwy skarb w instytucjach kultury. Właśnie za to – za wrażliwość i pracę z kolejnymi pokoleniami młodych ludzi dziękował jej dyrektor CKiW w Andrychowie – Leszek Ścibik, wręczając symboliczne kwiaty w imieniu instytucji, którą kieruje i jej pracowników. Nie zabrakło wspólnego „Sto lat”!

Podczas wernisażu udało nam się zamienić kilka słów z Artystką. Nie było łatwo, ale posłusznie czekaliśmy w kolejce 🙂

Czego się dowiedzieliśmy?

Ulubiony obraz serii „Drzewo życia” to „Z zapisków na dykcie – odsłona III”. Historia mężczyzny, który odszedł, jest już w przestrzeni pamięci kogoś, kto pisał wspólną historię tego mężczyzny ze swoją. Jest tutaj jego linia życia, połączenie, są kwiaty, te, które są pełne i puste, niezapisane, czekające, że kiedyś ktoś może je zapisze…

Malować zaczęłam kiedy byłam malutka. W rozmowach, moja mama wspomina, że od kiedy pamięta, zawsze coś rysowałam i malowałam. Zawsze wokół mnie można było dostrzec jakieś farby i kredki, to było we mnie. Smak i zapach mojego dzieciństwa to kredka świecowa. Określam swoje malarstwo jako interpretacyjne. Lubię rysować, jednocześnie myśląc i komentując obrazem widzianą lub słyszaną historię, opowieść, spostrzeżenie. Lubię analizować to z czym się spotykam. Jeżeli chodzi o mój styl – nigdy nie zastanawiam się jak będę malować. Po prostu – widzę, patrzę, zaczynam to czuć i maluję. Czasami jest to malarstwo spokojne, innym razem – mocniejsze, agresywne. Wszystko zależy od tematu i aktualnych odczuć.

Patrzę, zauważam, widzę, zaczynam czuć i tworzę. Inspiruje mnie twórczość Olgi Tokarczuk. Uwielbiam jej książki. Czytam jej książki jak szalona. Tak właśnie powstały te obrazy. Najpierw była przypadkowo otwarta – jej nowa książka. Na stronie zdanie, myśl… bardzo podobna do mojej, że każda historia zaczyna się wtedy, gdy zachłyśniemy się jakąś przestrzenią – ludzką, krajobrazem, sytuacją. Nadal jeszcze, celowo nie przeczytałam „Podróży ludzi Księgi”, nie chcąc zaburzyć sobie swojego myślenia na ten temat – jej obrazami, bo Ona (autorka) jest dla mnie również bardzo plastyczna i obrazowa.

Drzewo życia. Kocham rośliny, uwielbiam je. Szczególnie kocham drzewa. Jestem połączona z nimi. Wiem, że kiedyś chciałabym stać się ich częścią. Ta wystawa jest próbą porozmawiania o tym z Wami – nie tylko sama ze sobą…

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia twórczości Anety Lachendro. Duże, wielkoformatowe obrazy niosą ze sobą dużo symboli, ukrytego przekazu i myśli, zamkniętych w sterylnych przestrzeniach koloru, dając widzowi własną możliwość ich interpretacji.

Wystawa czynna będzie do 26 lutego 2023 r. w MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7.

Więcej o artystce przeczytacie w zaproszeniu na wernisaż:

Krótki materiał o działalności teatralnej:

A teraz – zapraszamy na fotoreportaż!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content