Drugi „Sierpniowy Koncert” za nami! Było rytmicznie, nastrojowo i jubileuszowo!

Wakacje 2022 powoli zbliżają się do końca. Za nami kolejna "plenerowa" impreza kulturalna, która z meteorologicznych przyczyn została przeniesiona pod dach Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Na szczęście, bo deszcz z pewnością nie był wskazany na tego rodzaju wydarzeniu. A działo się tego wieczoru na scenie! Było rytmicznie, nastrojowo i jubileuszowo!

Wykonawców przedstawił publiczności – duet prezenterów – Agnieszka Kołacz oraz Dariusz Bogunia. Na początek sceną Miejskiego Domu Kultury zawładnęła Grupa Perkusyjna, składająca się z uczestników zajęć perkusyjnych prowadzonych przez instruktora CKiW – Jerzego Górkę. To kolejny raz, kiedy podczas letnich spotkań uczestnicy zajęć w Wiejskich Domach Kultury prezentują przed szerszą publicznością swoje umiejętności. Krótki, dynamiczny koncert nagrodzono gromkimi brawami! Zajęcia prowadzone są w ramach zajęć stałych CKiW, gromadząc miłośników gry na perkusji, którzy od podstaw poznają zasady gry na tym… trudnym i wymagającym instrumencie.

Kolejną artystką, która zaprezentowała swoje umiejętności była Aleksandra Gromotka. Andrychowianka, przyszłoroczna maturzystka. Jej talent mogliśmy podziwiać już wcześniej, gdyż od najmłodszych lat uczestniczyła w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach, nie tylko w naszej gminie. Obecnie związała swoją muzyczną przyszłość ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Koncertuje, bierze czynny udział w imprezach charytatywnych, prezentując repertuar gwiazd muzycznych scen świata i Polski. Piękne, pełne emocji słowa i dźwięki nie pozostawiają widza obojętnym. Nic dziwnego! Znane hity – covery takich artystek jak Christina Aguilera, Whitney Houston, Rihanna, Amy Winehouse, Sanah – brzmią pięknie w jej wykonaniu! Szczególne brawa artystka otrzymała za wykonania naszej, polskiej najnowszej i bardzo jasno święcącej gwiazdy – Sanah. Były brawa i bisy! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz usłyszymy Aleksandrę na andrychowskiej scenie!

Po dynamicznym i nostalgicznym wstępie przyszedł czas na Gwiazdę Wieczoru! Stulatkę! Miejską Orkiestrę Dętą ANDROPOL Andrychów! Jej założenie szacuje się na lata 1922-1923. To właśnie wtedy przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka. Członkowie, jak nietrudno sie domyślić, grali najpierw w cywilnych ubraniach i na własnych instrumentach. Musiało im to całkiem dobrze wychodzić, bo ówczesny właściciel zakupił im mundury strażackie i sfinansował kapelmistrza. W pierwszym składzie grało od 13 do 15 muzyków. Pierwszym kapelmistrzem był Józef Smaza… Wszystkich, pragnących zapoznać się z historycznymi perypetiami orkiestry zachęcamy do lektury publikacji „Historia… jakich mało”

100 lat to dużo czy mało? Taki wiek, dla działalności każdej orkiestry, to niepodważalny dowód zaangażowania, ogromnej pracy, pasji, marzeń i niezwykłej historii wielu ludzi – bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych w bogatą opowieść, napisaną nie tylko z poczucia patriotyzmu, obowiązku i pracy na rzecz lokalnej społeczności, ale też fascynacji muzyką i twórczych, pełnych przyjaźni relacji międzyludzkich. Ogromne zaangażowanie założycieli i kilku pokoleń poprzedników obecnego Stowarzyszenia Miejska Orkiestra ANDROPOL Andrychów oraz przemyślana, twórcza i pomysłowa kontynuacja ich dzieła przez obecnych muzyków – spadkobierców tej pracy – przyniosła trwałe i spektakularne efekty!

Dobrze, że w obecnych czasach są ludzie, którzy połączeni pasją potrafią spotykać się i dzielić swoim talentem, współtworząc lokalną historię, towarzysząc nam podczas religijnych, społecznych, historycznych i państwowych uroczystości, bawić w trakcie imprez rekreacyjnych, poświęcając swój czas dla wspólnego dobra. Znamy ich obecne dokonania w przestrzeni społeczno-kulturalnej, doceniamy wysoki poziom muzyczny oraz wkład w promocję i działania rozsławiające dobre imię gminy Andrychów w kraju i za jego granicami. Gustowne mundury, pomysłowy, grany z pazurem repertuar prezentowany na wysokiej klasy instrumentach, swingowo/jazzowe interpretacje, wielu świetnych instrumentalistów – to wszystko jednoznacznie przekłada się nie tylko na ich prezencję, ale i świeże, lekkie muzyczne brzmienie. Powyższe działania nie byłyby możliwe bez prawdziwych przyjaźni, które scalają ten sprawnie funkcjonujący mechanizm!

Zarząd Stowarzyszenia i profesjonalny kapelmistrz, dbający o wysoki poziom muzyczny Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL dopełniają ogromne serce, zapał i zaangażowanie jej muzyków, dzięki czemu interpretacje utworów polskiej i światowej sceny muzycznej są pełne niezapomnianych emocji. Szanowna Jubilatko! Możesz śmiało spoglądać w kolejne stulecie! Wielkie brawa dla Ciebie i wszystkich, którzy przyczynili się do Twojego niezwykłego Jubileuszu!

Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL z roku na rok powiększa swój repertuar i szeregi. W obecnym składzie gra w niej prawie 40 muzyków, a naukę gry na instrumencie pobiera kolejnych 10.

Nic dziwnego, że tak „sprawnie i z pasją funkcjonujący mechanizm” sprawia, że sukcesy – kiedyś niewyobrażalne – są obecnie na wyciągnięcie ręki. Tak właśnie było podczas trwającego w dniach 23-26 czerwca 2022 r. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu 44. finału Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, w którym uczestniczyło 1200 muzyków z całego województwa! MOD ANDROPOL otrzymała tam GRAND PRIX Festiwalu! Jest to pierwsze w historii Festiwalu zwycięstwo dla orkiestry z powiatu wadowickiego. Orkiestra z Andrychowa za wykonanie marsza „Na szczytach Karpat” (ar. Władysław Wilkoszewski) zdobyła nagrodę za najlepsze wykonanie marsza na estradzie! Jest to największy sukces MOD ANDROPOL Andrychów od 50 lat!

Orkiestra jest widoczna podczas zdecydowanej większości miejskich imprez plenerowych – religijnych, kulturalnych i sportowych, tworząc profesjonalną oprawę muzyczną. „Bajkolandia”, „Koncerty Sierpniowe”, „Kocioł Teatralny”, Polonijne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych, Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych, prymicje, pikniki, imprezy religijne, historyczne i patriotyczne – długo można wymieniać aktywność MOD z ostatnich lat. Jak się zapewne domyślacie – lista ta byłaby znacznie dłuższa, gdyby nie COVID…

Od roku 2004 orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, naukę gry na instrumentach dętych oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.

Obecnie skład zespołu tworzą w zdecydowanej większości młodzi ludzie w wieku szkolno-studenckim. W większości osoby te umiejętność gry na instrumencie nabyły poprzez uczęszczanie do szkółki muzycznej prowadzonej przy orkiestrze przez mgr Łukasza Zaborowskiego – kapelmistrza orkiestry od 2006 roku, któremu w szkoleniu nowych adeptów gry na instrumentach pomagają członkowie orkiestry.

Andrychowska orkiestra świętuje w tym roku okrągły jubileusz. W grudniu ubiegłego roku ukazały się dwie płyty CD z udziałem „stulatki”. Pierwsza – „Pamiątka dla pokoleń” (nagrana w ramach zadania publicznego realizowanego dla Gminy Andrychów przez Stowarzyszenie MOD ANDROPOL Andrychów, a wydana dzięki wsparciu finansowemu m.in: ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie, firmy TEIRA, TECH STEROWNIKI i NADLEŚNICTWA BIELSKO. Druga jubileuszowa płyta „Do tańca i do różańca” została w całości zrealizowana w ramach „Biblioteki Archiwum Gminy Andrychów” tworzonej i prowadzonej przez Fundację Memo w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Podczas tegorocznego Sierpniowego Letniego Koncertu muzycy MOD ANDROPOL Andrychów zaprezentowali repertuar, w którym znalazły się utwory zarejestrowane na jubileuszowych krążkach orkiestry, ale i zupełnie nowe aranżacje przygotowane specjalnie na tę okazję, grane również podczas tegorocznego „Echa Trombity”. Z czterdziestoosobową orkiestrą wystąpiła niezwykła, obdarzona charyzmatycznym głosem solistka – Maria Walczak. Koncert MOD ANDROPOL Andrychów realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W spotkaniu uczestniczył Dariusz Gawęda – Zastępca dyrektora departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, na którego ręce przekazano pierwszy egzemplarz historycznej publikacji wydanej z okazji stulecia MOD Andrychów.

Owacje na stojąco, wielokrotne bisy, mnóstwo uśmiechu, chwalenie się licznymi sukcesami, wspomnienia, anegdoty i… świetna muzyka! Taki właśnie był ten niezwykły, jubileuszowy koncert!

Zobaczcie fragment koncertu:

MOD Andropol Andrychów / Despacito / 28 sierpnia 2022 r. / MDK w Andrychowie

Warto dodać, że podczas koncertu wolontariusze z Fundacji „Pomóc Więcej” prowadzili zbiórkę pieniędzy na leczenie Oliwiera Koman, u którego zdiagnozowano SMA1… Dziękujemy wszystkim przybyłym za wsparcie małego Oliwierka… liczy się dosłownie każdy grosz!

Jarosław Skupień

Patronat honorowy nad koncertem objął: Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Dziękujemy firmom wspierającym tegoroczne Sierpniowe Koncerty: Wosana S.A. oraz MSH Wizan. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, które otacza swoją opieką MOD ANDROPOL. Partnerem: Straż Miejska w Andrychowie. Patronami medialnymi byli: Radio Andrychów, Nowiny Andrychowskie, mamNewsa.pl, wadowiceonline.pl, powiatlive.pl. Dziękujemy!

Czas na foto-wspomnienia…

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content