Dom Kultury w Zagórniku. Poruszający Koncert Patriotyczny! [fotorelacja]

W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy w zagórnickim Domu Kultury Koncert Pieśni Patriotycznych. Współorganizatorem wydarzenia był Paweł Łysoń – Radny Rady Miejskiej w Andrychowie.

Publiczność do ostatniego miejsca wypełniła nowoczesny Dom Kultury. Prawdziwą perełką tego wieczoru był dwugłos pt. „Marzenia i czyny – wreszcie niepodległa w poezji polskiej” przedstawiony przez Krystynę Korbut-Płonkę oraz Annę Rychter z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie. To było prawdziwe, świadome, świetnie przygotowane podsumowanie myśli i słów dotyczących naszej historii widzianej oczyma poetów i artystów, którzy żyli i tworzyli w czasach, gdy Polski nie było na mapach. Ich twórczość była niejednokrotnie jedyną nicią, łączącą Polaków z Ojczyzną. Celne kompendium przypomniało uczestnikom wydarzenia powody naszych historycznych kłopotów i cenę, jaką Ci, którzy żyli przed nami, musieli zapłacić za odzyskanie niepodległości.

Polecamy materiał dźwiękowy z tej mistrzowskiej prezentacji! Bardzo dziękujemy za przypomnienie nam słów i marzeń, o których na co dzień zwykle zapominamy. W skomplikowanych realiach teraźniejszości, słowa napisane przed laty, bardzo celnie uderzają w nasze „narodowe” niedoskonałości. Niech będą dla nas dodatkową przestrogą, ale też motywacją do działania na rzecz Ojczyzny! Posłuchajcie:

Anna Rychter, Krystyna Korbut-Płonka: „Marzenia i czyny – wreszcie niepodległa w poezji polskiej” / 10.11.2023 r. / DK w Zagórniku

Koncert uświetnili swoimi występami Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” oraz Orkiestra Dęta OSP Roczyny.

LZPiT „Andrychów” to od lat kulturalna wizytówka naszej gminy. Często zaskakują nas świeżym spojrzeniem na twórczość tego rodzaju grup artystycznych. Nie inaczej było i tym razem! W koncercie znalazły się polskie pieśni patriotyczne oraz tańce narodowe prezentowane przez grupę dorosłych oraz grupę dziecięcą (grupę dziecięcą podziwialiśmy w nowych strojach rozbarskich!). Rezolutny występ najmłodszych, w przepięknej, barwnej „oprawie” wywołał na sali prawdziwą burzę oklasków! Zespół „Andrychów” może pochwalić się również świetną kapelą, która towarzyszy im w popisach tanecznych i wokalnych.

Orkiestry Dęta OSP Roczyny dała popis swoich muzycznych umiejętności, prezentując utwory patriotyczne m.in. z okresu II Wojny Światowej oraz czasów współczesnych. Orkiestrze towarzyszyła wokalistka, mieszkanka Zagórnika – Izabela Bąk. Rewelacyjna formacja muzyczna wiele razy gościła na scenach imprez artystycznych i muzycznych – religijnych, patriotycznych, integracyjnych i wypoczynkowych – w gminie Andrychów oraz poza jej granicami. Zapraszamy do zapoznania się z ich dokonaniami, bo są naprawdę imponujące! Orkiestra w chwili obecnej przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia – odznaczenia za działalność artystyczną, ale o tym poinformujemy Was w oddzielnym materiale.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z tego wydarzenia:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content