„Dokąd?”… nowy spektakl Teatru Ruchu Forma. O co w nim chodzi?

17 września 2021 r., niewielka sala Wiejskiego Domu Kultury w Inwałdzie, wypełniona na tyle, na ile jest to możliwe w covidowych realiach. Na deskach cztery indywidualności – Adrianna, Natalia, Maria i Michał – młodzi artyści, aktorzy amatorskiego Teatru Ruchu Forma, działającego pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Spektakl powstawał w trudnych warunkach, wyrywając kawałek po kawałku okruchy czasu potrzebne na przygotowanie projektu, będącego wspólną koncepcją młodych aktorów i Anety Lachendro – opiekunki i reżysera.

Zanim przejdziemy do emocji, wywołanych przez obserwowane podczas spektaklu obrazy… zadamy Ci pytanie.

Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 500 lat potrzeba było ponad 65000 osób, które żyły, pracowały, kochały, miały własne marzenia, plany, troski, szczęścia i nieszczęścia … a owocem ich życia jesteś właśnie Ty?

Czy doceniamy cud istnienia? Czy dar przebywania na błękitnej planecie wykorzystujemy tak, jak powinniśmy? Czy, będąc zwycięzcami odwiecznej loterii, mamy świadomość naszej wyjątkowej wygranej?

Przychodzimy na świat pełni wiary i nadziei, że przyjmie nas z otwartymi rękami, jak matka, dając poczucie bezpieczeństwa i bezinteresowną miłość. Niestety. Większość z nas szybko zmienia priorytety, sprawiając, że cud życia zmienia się w nieustającą pogoń za mamoną…

Świat wokół nas zmienia się. To fakt. Czy jest to jednak wystarczający powód bezmyślnego galopu za „szczęściem”?

Olbrzymie pokłady naszej wyobraźni, nadziei, zdolności, potrzeba tworzenia nowego, lepszego świata – z dnia na dzień gasną… Co sprawia, że mimowolnie oddajemy dziecięcą wrażliwość, stając się częścią patologicznego mechanizmu?

Wszechogarniająca alienacja i apatia… Czy tak ma wyglądać życie tych, którzy chcieli latać, jak ptaki w przestworzach? Coś wciąga nas w tryby nowej rzeczywistości, zmusza do bezmyślnej pracy, pozbawia możliwości samodzielnego myślenia, radości, niszczy miłość… 

Mamo! Czy tak miało być? Czy musimy podążać za „muzyką” tego świata? Dokąd?

Aneta Lachendro, Adrianna Rudy, Natalia Mydlarz, Maria Tomiczek, Michał TalarWielkie brawa dla Was!

Teatr amatorski to w obecnych czasach jedna z niewielu ostoi samodzielnego myślenia. Uczy koegzystencji, otwiera oczy i duszę, uczy widzieć i słyszeć prawdziwą muzykę tego świata. W piątkowy wieczór nie tylko obejrzeliśmy nasz wspólny rachunek sumienia, ale też pożegnaliśmy kolejną ekipę działającą pod szyldem Teatru Ruchu Forma. Część z nich odchodzi w świat, próbując spełniać swoje marzenia, dobrze wiedząc dokąd! Życzymy szczęścia i spełniania się w ich pięknej podróży!

Bo właśnie o to w tym wszystkim chodzi!

Jarosław Skupień

Zobaczcie zdjęcia z premiery spektaklu, pt. „Dokąd?” Teatru Ruchu FORMA. Fot. Jarosław Skupień:

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content