Pierwszym kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury została Maria Mrawczyńska, kolejnymi: Wiesław Strojny, Bogdan Komendera, Urszula Smoroń, Aneta Lachendro a od roku 1999 placówką kieruje Lucyna Migdałek. W 2023 r. Wiejskie Domy Kultury w gminie Andrychów zmieniły nazewnictwo, słowo „wiejskie” przeszło do historii.
Podczas tak szczególnej uroczystości nie mogło zabraknąć prezentu dla przybyłych Gości. Wydarzenie uświetnił koncert Olgi Szomańskiej – aktorki filmowej i teatralnej, znakomitej wokalistki, laureatki wielu prestiżowych festiwali muzycznych oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej (2017). Artystka koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi. Kilkuletnia współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt oratorium „Tu Es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”. Szerszej publiczności znana z wielu popularnych musicali, takich jak: „Miss Saigon”, „Grease”, „Zakonnica w przebraniu”, „Czarownice z Eastwick”. Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła w duecie z Andrea Bocellim oraz współpracowała z Bobbym McFerrinem oraz zespołem Scorpions. Wydała autorskie albumy: „Nówka” i „w Duetach”. Podczas wieczoru zaprezentowała piosenki ze swojej najnowszej płyty – „Ja lubię” (2021). Świetny kontakt z publicznością, bezpośredniość, autoironia, refleksje o życiu, zbiór osobistych wspomnień, przemyśleń, anegdot – sprawiły, że godzinne show minęło, jak jedna chwila.
Placówki Kultury to szczególny składnik spoiwa lokalnej społeczności. Liderzy Kultury wraz z przedstawicielami parafii, lokalnych firm, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych, placówek oświatowych i klubów sportowych są skarbem naszych „Małych Ojczyzn”.
Prawdziwymi Gwiazdami tego wieczoru były osoby, które przez wiele lat inspirowały, dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem, pasją – zaszczepiając w kolejnych pokoleniach potrzebę inwestowania we własną i naszą wspólną tożsamość kulturową. To właśnie Im statuetki „W Koronie Kultury” wręczała kierownik Domu Kultury w Sułkowicach-Łęgu – Lucyna Migdałek, która przez ostatnie 25 lat lideruje sułkowickiej placówce.
Wyjątkowe statuetki otrzymali: Urszula Kucharska (kierownik w latach 1996-1999), Aneta Lachendro (kierownik w latach 1999-2000), Teresa Kudłacik (kierownik Klubo-Kawiarni w Domu Kultury w latach 1990-1995), Wiesław Strojny (zarządzający Domem Kultury w latach 1995-1996).
Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu jest placówką CKiW w Andrychowie. Dyrektorami tej instytucji, którzy znacząco przyczynili się do jej rozwoju, byli: Stanisława Seczyńska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorzy CKiW w Andrychowie: Urszula Tracz, Marianna Żmija i Zbigniew Przybyłowicz; również Oni zostali wyróżnieni i obdarowani niepowtarzalnymi statuetkami.
Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu nie mógłby prężnie działać, bez wsparcia lokalnych instytucji i stowarzyszeń. Współpraca z nimi od zawsze była oparta na przyjaźni, życzliwości i zgodzie. Kolejne statuetki otrzymały: Julia Nalborczyk – od 30 lat Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Łęgu, Józefa Kapela – Sołtys sołectwa Sułkowice-Łęg, rokrocznie wspierająca finansowo sztandarowy konkurs wokalny dla przedszkolaków „Od Przedszkola do Idola”, Czesława Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, będąca inicjatorką wielu imprez integrujących społeczność lokalną, związanych z kultywowaniem tradycji, Janusz Uznański – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Łęgu, który niezmiennie od 25 lat pomaga w realizacji wielu projektów artystycznych, ks. kan. Stanisław Skrzypiec – Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu (w imieniu ks. proboszcza statuetkę odebrał ks. Wikary Grzegorz Kierpiec), Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach-Łegu – Zbigniew Pietera oraz Naczelnik Straży – Andrzej Góra.
Wyróżnione zostały również osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju sztuki i edukacji w regionie. Statuetki „W Koronie Kultury” otrzymali: Emilia Berndsen (poetka), Grażyna Szefer-Furczyk (artystka, malarka), Jadwiga Moskwik (bibliotekarka, propagująca czytelnictwo w latach 1968-1999) oraz Adam Ochocki – fotograf, który przez wiele lat bezinteresownie i z wielkim oddaniem organizował warsztaty fotograficzne dla młodzieży, a także tworzył dokumentację faktograficzną z licznych wydarzeń artystycznych, które odbywały się w placówce.
Gorąco dziękowano również tym, którzy przez wiele lat działalności Domu Kultury, szczególnie w trudnych czasach jego funkcjonowania, okazali wiele życzliwości i wsparcia finansowego. Na scenę zaproszono Józefę Mrzygłód, która odebrała nagrodę w imieniu męża Jana Mrzygłoda – Prezesa Spółdzielni Kółek Rolniczych, Jana Sordyla (Radnego Rady Miejskiej w Andrychowie w latach 2002-2014, dzięki którego pomocy i wsparciu Dom Kultury zyskał nową, dobudowaną część budynku), Barbarę i Jana Fujawów (hojnych Przyjaciół DK, dzięki którym udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych), Marzenę Króliczek i Ewę Kowaliczek-Orlicką (dzięki ich bezinteresownej pomocy scena zyskała piękną oprawę kotar).
Wzruszenie udzieliło się wszystkim, bez wyjątku… także Lucynie Migdałek, odbierającej okolicznościowe upominki i kwiaty, słuchającej zasłużonych słów uznania…
Podczas tak szczególnego wydarzenia nie mogło zabraknąć jubileuszowej słodkiej niespodzianki – wielkiego tortu, który specjalnie na tę okazję upiekły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Łęgu.
W części wystawienniczej na gości czekała przysłowiowa lampka wina, tort i… wehikuł czasu – FOTOGRAFIA W PODESZŁYM WIEKU… Wystawa będąca ekspozycją archiwalnych zdjęć z pamiątkowej kroniki Domu Kultury, archiwum mieszkańców Sułkowic oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Domu Kultury w Sułkowicach-Łęgu. Fotografie prezentują życie kulturalne mieszkańców Sułkowic na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.
- Wystawa FOTOGRAFIA W PODESZŁYM WIEKU czynna do 15 grudnia br. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.
Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień… można zaśpiewać, parafrazując motyw muzyczny popularnego kiedyś serialu pt. „Czterdziestolatek”. Sułkowickiej placówce życzymy sto, a może sto pięćdziesiąt lat :), bo zgodnie z dalszym ciągiem piosenki: Na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie… któż to wie!
Bardzo gorąco dziękujemy darczyńcom, dzięki którym zgromadzeni goście mogli cieszyć się tak wyjątkową uroczystością!






















































