DK w Sułkowicach-Łęgu. Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień!

21 października 2023 r. był wyjątkowym dniem w historii andrychowskiej Kultury. Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu – jedna z naszych placówek – obchodził pięćdziesięciolecie istnienia. Dokładnie 28 października 1973 r. odbyło się oficjalne otwarcie, wybudowanej w czynie społecznym placówki mającej na celu krzewienie kultury i oświaty w Sułkowicach-Łęgu.

Pierwszym kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury została Maria Mrawczyńska, kolejnymi: Wiesław Strojny, Bogdan Komendera, Urszula Smoroń, Aneta Lachendro a od roku 1999 placówką kieruje Lucyna Migdałek. W 2023 r. Wiejskie Domy Kultury w gminie Andrychów zmieniły nazewnictwo, słowo „wiejskie” przeszło do historii.

Podczas tak szczególnej uroczystości nie mogło zabraknąć prezentu dla przybyłych Gości. Wydarzenie uświetnił koncert Olgi Szomańskiej – aktorki filmowej i teatralnej, znakomitej wokalistki, laureatki wielu prestiżowych festiwali muzycznych oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej (2017). Artystka koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi. Kilkuletnia współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt oratorium „Tu Es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”. Szerszej publiczności znana z wielu popularnych musicali, takich jak: „Miss Saigon”, „Grease”, „Zakonnica w przebraniu”, „Czarownice z Eastwick”. Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła w duecie z Andrea Bocellim oraz współpracowała z Bobbym McFerrinem oraz zespołem Scorpions. Wydała autorskie albumy: „Nówka” i „w Duetach”. Podczas wieczoru zaprezentowała piosenki ze swojej najnowszej płyty – „Ja lubię” (2021). Świetny kontakt z publicznością, bezpośredniość, autoironia, refleksje o życiu, zbiór osobistych wspomnień, przemyśleń, anegdot – sprawiły, że godzinne show minęło, jak jedna chwila.

Placówki Kultury to szczególny składnik spoiwa lokalnej społeczności. Liderzy Kultury wraz z przedstawicielami parafii, lokalnych firm, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych, placówek oświatowych i klubów sportowych są skarbem naszych „Małych Ojczyzn”.

Prawdziwymi Gwiazdami tego wieczoru były osoby, które przez wiele lat inspirowały, dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem, pasją – zaszczepiając w kolejnych pokoleniach potrzebę inwestowania we własną i naszą wspólną tożsamość kulturową. To właśnie Im statuetki „W Koronie Kultury” wręczała kierownik Domu Kultury w Sułkowicach-Łęgu – Lucyna Migdałek, która przez ostatnie 25 lat lideruje sułkowickiej placówce.

Wyjątkowe statuetki otrzymali: Urszula Kucharska (kierownik w latach 1996-1999), Aneta Lachendro (kierownik w latach 1999-2000), Teresa Kudłacik (kierownik Klubo-Kawiarni w Domu Kultury w latach 1990-1995), Wiesław Strojny (zarządzający Domem Kultury w latach 1995-1996).

Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu jest placówką CKiW w Andrychowie. Dyrektorami tej instytucji, którzy znacząco przyczynili się do jej rozwoju, byli: Stanisława Seczyńska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorzy CKiW w Andrychowie: Urszula Tracz, Marianna Żmija i Zbigniew Przybyłowicz; również Oni zostali wyróżnieni i obdarowani niepowtarzalnymi statuetkami.

Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu nie mógłby prężnie działać, bez wsparcia lokalnych instytucji i stowarzyszeń. Współpraca z nimi od zawsze była oparta na przyjaźni, życzliwości i zgodzie. Kolejne statuetki otrzymały: Julia Nalborczyk – od 30 lat Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Łęgu, Józefa Kapela – Sołtys sołectwa Sułkowice-Łęg, rokrocznie wspierająca finansowo sztandarowy konkurs wokalny dla przedszkolaków „Od Przedszkola do Idola”, Czesława Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, będąca inicjatorką wielu imprez integrujących społeczność lokalną, związanych z kultywowaniem tradycji, Janusz Uznański – Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Łęgu, który niezmiennie od 25 lat pomaga w realizacji wielu projektów artystycznych, ks. kan. Stanisław Skrzypiec – Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu (w imieniu ks. proboszcza statuetkę odebrał ks. Wikary Grzegorz Kierpiec), Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach-Łegu – Zbigniew Pietera oraz Naczelnik Straży – Andrzej Góra.

Wyróżnione zostały również osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju sztuki i edukacji w regionie. Statuetki „W Koronie Kultury” otrzymali: Emilia Berndsen (poetka), Grażyna Szefer-Furczyk (artystka, malarka), Jadwiga Moskwik (bibliotekarka, propagująca czytelnictwo w latach 1968-1999) oraz Adam Ochocki – fotograf, który przez wiele lat bezinteresownie i z wielkim oddaniem organizował warsztaty fotograficzne dla młodzieży, a także tworzył dokumentację faktograficzną z licznych wydarzeń artystycznych, które odbywały się w placówce.

Gorąco dziękowano również tym, którzy przez wiele lat działalności Domu Kultury, szczególnie w trudnych czasach jego funkcjonowania, okazali wiele życzliwości i wsparcia finansowego. Na scenę zaproszono Józefę Mrzygłód, która odebrała nagrodę w imieniu męża Jana Mrzygłoda – Prezesa Spółdzielni Kółek Rolniczych, Jana Sordyla (Radnego Rady Miejskiej w Andrychowie w latach 2002-2014, dzięki którego pomocy i wsparciu Dom Kultury zyskał nową, dobudowaną część budynku), Barbarę i Jana Fujawów (hojnych Przyjaciół DK, dzięki którym udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych), Marzenę Króliczek i Ewę Kowaliczek-Orlicką (dzięki ich bezinteresownej pomocy scena zyskała piękną oprawę kotar).

Wzruszenie udzieliło się wszystkim, bez wyjątku… także Lucynie Migdałek, odbierającej okolicznościowe upominki i kwiaty, słuchającej zasłużonych słów uznania…

Podczas tak szczególnego wydarzenia nie mogło zabraknąć jubileuszowej słodkiej niespodzianki – wielkiego tortu, który specjalnie na tę okazję upiekły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Łęgu.

W części wystawienniczej na gości czekała przysłowiowa lampka wina, tort i… wehikuł czasu – FOTOGRAFIA W PODESZŁYM WIEKU… Wystawa będąca ekspozycją archiwalnych zdjęć z pamiątkowej kroniki Domu Kultury, archiwum mieszkańców Sułkowic oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Domu Kultury w Sułkowicach-Łęgu. Fotografie prezentują życie kulturalne mieszkańców Sułkowic na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.

Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień… można zaśpiewać, parafrazując motyw muzyczny popularnego kiedyś serialu pt. „Czterdziestolatek”. Sułkowickiej placówce życzymy sto, a może sto pięćdziesiąt lat :), bo zgodnie z dalszym ciągiem piosenki: Na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie… któż to wie!

Bardzo gorąco dziękujemy darczyńcom, dzięki którym zgromadzeni goście mogli cieszyć się tak wyjątkową uroczystością!


Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content