CIENIOWANKI, czyli rodzinne opowieści w oknach w WDK w Zagórniku oraz w Sułkowicach-Łęgu. Zapraszamy do udziału w warsztatach teatralnych!

Jakie macie pierwsze skojarzenia z teatrem? Wielka kurtyna? Duża scena? Sławni aktorzy i wielkie wyjście? A może teatr można zrobić w… oknie?

Taki pomysł mają artyści z Teatru Figur z Krakowa i postanowili zaprosić do współpracy rodziny z dziećmi z Sułkowic-Łęgu i Zagórnika i razem z nimi przygotować spektakl teatru cieni. Przygotowanie etiudy cieniowej umożliwia zaangażowanie wszystkich członków rodziny w serię działań artystycznych, produkcyjnych i technicznych a efektem wspólnej pracy będzie etiuda cieniowa wystawiana w oknach obu Domów Kultury.

Dlaczego teatr cieni? Jest mnóstwo powodów. Nie wszyscy lubią występować, a tutaj każdy nieśmiałek może spokojnie schować się w cieniu i wciąż być aktywnie zaangażowany w realizację spektaklu. Teatr cieni daje możliwość zaangażowania wszystkich członków rodziny – przygotowanie etiudy składa się z serii działań artystycznych, produkcyjnych, technicznych: trzeba wymyślić historię, zaprojektować cieniową scenografię, wyciąć lalki, przygotować ścieżkę dźwiękową… Każdy z członków rodziny może znaleźć przestrzeń i zadanie dla siebie. I ostatni argument – teatr cieni jest bardzo efektowny, a publiczność nawet drobne wpadki przyjmuje z zachwytem. Etiuda cieniowa w oknie to niemal gwarancja sukcesu.

Już niebawem, bo w październiku w WDK im. Romana Prystackiego w Zagórniku ruszają rodzinne warsztaty teatru cieni prowadzone przez artystów z Teatru Figur. Zapraszamy na zajęcia całe rodziny w każdy poniedziałek października (tj. 3, 10, 17, 24 i 31) o godz. 18:00, zajęcia będą trwały około 90 minut. Pokazy etiud cieniowych planowane są na początek listopada w godzinach wieczornych, tuż po zapadnięciu zmroku. Publiczność będzie brała udział w wydarzeniach na zewnątrz budynków, po pokazach planujemy organizację bankietów popremierowych dla mieszkańców.

  • Szczegółowe informacje oraz zapisy na warsztaty w WDK im. Romana Prystackiego w Zagórniku: ul. Szkolna 7, tel.: 33 875 47 29 lub 530 085 726, e-mail: zagornik@kultura.andrychow.eu – zapisy do 30 września 2022 r. Udział w warsztatach oraz pokazach jest bezpłatny. Ilość miejsc na warsztaty ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Podobne historie okienne będzie można również zobaczyć w Sułkowicach-Łęgu, gdzie artyści Teatru Figur wspólnie z instruktorami Domu Kultury proponują te same zajęcia ale w trochę innej formule: weekendowe warsztaty teatru cieni dla rodzin, w dniach 21 – 23 października 2022 r., które również zakończą się wspólnym pokazem w oknach WDK oraz bankietem popremierowym.

  • Szczegółowe informacje oraz zapisy na zajęcia w WDK w Sułkowicach-Łęgu: ul. Beskidzka 124 a/2, tel.33 875 27 45 lub 668 139 168, e-mail: sulkowice@kultura.andrychow.eu – zapisy do 17 października 2022 r. Udział w zajęciach oraz pokazach jest bezpłatny. Ilość miejsc na zajęcia ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu jest Fundacja Pro Futuro.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content