Brawa i owacje na stojąco po koncercie THE OLD FRIENDS BIG BAND [fotorelacja]

Za nami pierwszy z dwóch tegorocznych Sierpniowych Letnich Koncertów. W piątek (27 sierpnia) na scenie w WDK w Targanicach zaprezentowali się muzycy z zespołu THE OLD FRIENDS BIG BAND. Dziękujemy artystom za to, co się tam wydarzyło! Ależ to soczyście brzmiało! Znakomity koncert, wybitna gra, oryginalnie zaaranżowane utwory, szczera radość z muzykowania – publiczność była pod ogromnym wrażeniem, więc nic dziwnego, że nagrodziła muzyków brawami, owacjami na stojąco i domagała się bisów!

Zespół wystąpił w składzie:

  • Wokal: Maria Walczak, Ewa Walczak
  • Saksofony: Robert Kaczmarczyk, Paweł Balon, Wojciech Odrobina, Krzysztof Suter, Robert Barcik
  • Trąbki: Rafał Walczak, Grzegorz Bizukojć, Patryk Mazgaj, Bartłomiej Walczak, Piotr Stopa, Sebastian Stopa
  • Puzony: Łukasz Zaborowski, Zygmunt Walczak, Bartłomiej Balon, Grzegorz Walczak, Michał Koman
  • Piano: Elwira Kąkol
  • Bas: Tomasz Walczak
  • Gitara: Michał Guzdek
  • Perkusja: Robert Wołoch, Łukasz Walczak

Zespół przywitał licznie przybyłych gości standardem „LOVE” pochodzącym z 1965 roku, który jako pierwszy wykonał Nat King Cole. Później usłyszeliśmy Friends’ów w typowych dla formacji big bandowych aranżacjach instrumentalnych, gdzie prym wiodą trąby, saksofony i puzony – „Sweet Georgia Brown”, „All Blues” Miles’sa Davis’a oraz „In The Mood” najsłynniejszego na świecie big bandu Glenn’a Miller’a! Było też mniej standardowo… Muzycy wykonali równie genialnie utwory, które może nie wpisują się w kanon standardów jazzowych (bardziej chyba w klimat popowo-rockowy) niemniej jednak, dzięki zaaranżowaniu ich na big band, można się łatwo pomylić do jakiego gatunku muzycznego je przypisać… usłyszeliśmy „You Can Leave Your Hat On” Joe Cocker’a (wokal: Ewa Walczak), „Don’t Know Why” Nory Johnes oraz utwór „Crazy Little Thing Called Love” z repertuaru zespołu Queen (wokal: Maria Walczak)… i wiele innych. Wielkie brawa!


„Niezwykły koncert THE OLD FRIENDS BIG BAND”, relacja / autor: Jarosław Skupień

W piątkowy wieczór mieliśmy niewątpliwą przyjemność wysłuchać koncertu grupy THE OLD FRIENDS BIG BAND.

Mimo, że największą popularność tego rodzaju formacje muzyczne mają już dawno za sobą, w ostatnim czasie zauważa się ich powrót na sceny, sale koncertowe i parkiety taneczne. Dlaczego, po niemal stu latach od powstania pierwszych tego typu dużych zespołów instrumentalnych, ich muzyka świętuje renesans? Historia kołem się toczy. Muzycy i miłośnicy jazzu, swingu oraz szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej opartych w dużej mierze na sekcjach rytmicznych, trąbkach, puzonach i saksofonach mają swoje korzenie w pasji zaszczepionej w nich przez muzykowanie w orkiestrach dętych.

Dostęp do wysokiej klasy instrumentów, wysoki poziom nauczania szkół muzycznych, doświadczeni kapelmistrzowie posiadający olbrzymią wiedzę i doświadczenie – to wszystko sprawia, że muzycy współczesnych orkiestr dętych osiągają poziom, który jeszcze pół wieku temu dostępny był wyłącznie nielicznym. Nic więc dziwnego, że tworzą formacje muzyczne, które zaspakajają ich rosnące, muzyczne apetyty. Naturalną konsekwencją wspólnego muzykowania jest swego rodzaju muzyczna synergia, amplifikująca dalsze twórcze sukcesy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że takie formacje muzyczne są również grupami przyjaciół i dobrych znajomych.

Jak podsumować w skrócie, liczący sobie dwa lata THE OLD FRIENDS BIG BAND? Ich energia, zapał, roztaczana aura oraz umiejętności muzyczne przekładają się na świetny kontakt z publicznością. Jeśli dodamy do tego nieszablonowe aranżacje, muzykę opartą na światowych standardach i wybitne umiejętności współpracujących z nimi solistek – Marii Walczak i Ewy Walczak – mamy prostą receptę na sukces.

No właśnie!  Trudno nie uwzględnić w podsumowaniu koncertu żywiołowej Ewy oraz obdarzonej nie mniej ekspresyjnym głosem Marii. Obie świetnie dopełniły muzyczne przeżycia płynące ze sceny, przenosząc nas oczami wyobraźni w zatłoczone, wypełnione papierosowym dymem sale taneczne lat pięćdziesiątych XX wieku.

Aksamitny, spokojny, wyważony, a jednocześnie pełen afirmacji życia głos Marii Walczak i dynamiczny, wyrazisty, zalotny, pełen fantazji – Ewy Walczak – uzupełniały się znakomicie, dodając prezentowanym przez „Friendsów” muzycznym diamentom niezwykłego szlifu.

Ech! Oczami wyobraźni marzy nam się koncert, w którym wszyscy występujący na scenie tego wieczoru byliby przeniesieni w przestrzeń dużej sali, pełnej roztańczonych par, sceny oświetlonej punktowym reflektorem, ciężkiego dymu snującego się po podłodze, piosenkarek w stylizacji z lat dwudziestych, siedzących przy fortepianie z lampką wina i papierosem w długiej lufce, do tego oczywiście nieśmiertelne perły, opaska na głowie, boa… i ponadczasowa muzyka sącząca się instrumentów THE OLD FRIENDS BIG BAND! 

Póki co jednak – jesteśmy szczerze zachwyceni, ciesząc się, że koncert przeniesiono do kameralnej sali WDK w Targanicach, bo dzięki temu dźwięki płynące ze sceny dobiegły do nas sterylnie, bez szumu ruchliwej ulicy Krakowskiej.

Kapelmistrz MOD Andropol – Łukasz Zaborowski przedstawił muzyków, dziękując im za wspólne tworzenie nowej jakości i zaangażowanie w osiągnięciu tak wysokiego, artystycznego poziomu formacji. Słowa podziękowań popłynęły również do fantastycznie prowadzącej koncert – Beaty Mider-Sitarz, która zadbała nie tylko o przedstawienie repertuaru, ale też przybliżyła dotychczasowe osiągnięcia „Friendsów”. Słowa uznania popłynęły również w kierunku Dyrektor CKiW Mariany Żmiji za opiekę tej instytucji nad działaniami orkiestry, oraz do ekipy oświetleniowo-dźwiękowej, która dwoiła się i troiła, żeby zapewnić odpowiednie warunki dla występów tak dużej grupy muzyków.

No cóż – to był po prostu – bardzo udany wieczór!


To nie koniec koncertów! Dziś (28 sierpnia) o godz. 19:00 w WDK w Targanicach wystąpi grupa muzyczna HOLEVIATERS – polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu. Zapraszamy! Dowiedz się więcej o wydarzeniu..


Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części wyjątkowego koncertu formacji The Old Friends Big Band. Druga część już niebawem…

Zobaczcie zdjęcia z koncertu!

THE OLD FRIENDS BIG BAND działa pod patronatem Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów. Na koncercie obecni byli honorowi goście: Zastępca Burmistrza Andrychowa – Wojciech Polak, Prezes Stowarzyszenia MOD „Andropol” Andrychów – Dawid Babik i W-ce Prezes Stowarzyszenia – Tomasz Gawęda. Zespół, który powstał w 2019 r. z inicjatywy dyrygenta andrychowskiej orkiestry dętej – Łukasza Zaborowskiego, liczy 25 muzyków. Instrumentarium zespołu to sekcje saksofonów, puzonów, trąbek oraz sekcja rytmiczna (perkusja, pianino, bas, gitara oraz instrumenty perkusyjne). Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów realizuje zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r. pod nazwą “Niestandardowa orkiestra gra standardy jazzowe” w ramach konkursu „Mecenat Małopolski – I edycja”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content