ANDRZEJ KOSEK – SZOPKA KRAKOWSKA… Wystawa w andrychowskiej Galerii Sztuk”i”

Od dziś w Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) można oglądać „Szopkę krakowską” – wystawę autorstwa Andrzeja Koska. Ekspozycja potrwa do 15 stycznia 2022 r. Zapraszamy w godzinach 8:00 – 15:00. Wstęp wolny.

ANDRZEJ KOSEK – krakowski szopkarz z Andrychowa…

Urodzony w 1956 r. w Andrychowie, syn rodowitego krakowianina, Tadeusza Koska, który zaszczepił w nim miłość do szopek krakowskich. Od najmłodszych lat przyglądał się, jak ojciec buduje „szopki bożonarodzeniowe”. Od dwudziestu lat regularnie wykonuje szopki krakowskie, które zawsze znajdują swojego odbiorcę. W 2020 r. jedna z Jego szopek została zakwalifikowana i wystawiona podczas 78. Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Miasta Krakowa. W wolnych chwilach pan Andrzej oddaje się swojej drugiej pasji, jaką jest wędkowanie – zawsze lubił bezpośredni kontakt z naturą.


2 grudnia 2021 roku w Krakowie rozpoczął się 79. Konkurs Szopek Krakowskich. Przy pomniku Adama Mickiewicza swoje prace prezentowało ponad 50 szopkarzy z Krakowa, innych rejonów Polski oraz spoza granic naszego kraju. Po raz drugi swoją szopkę zaprezentował Andrzej Kosek z Andrychowa. Czytaj więcej…


Szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

SZOPKA KRAKOWSKA
W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji. Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu, sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone. Wykonywali oni szopki w dwóch rozmiarach: małe, o figurkach nieruchomych – przeznaczone na sprzedaż, duże, będące przenośnymi teatrzykami przeznaczonymi do odgrywania przedstawień kukiełkowych – do obnoszenia po domach przez zespoły kolędnicze. Ten typ szopek jest całkowicie unikatowy i występował wyłącznie w Krakowie.


Tak prezentują się szopki Pana Andrzeja w andrychowskiej Galerii Sztuk”i”, choć szczerze zapraszamy do podziwiania ich w realu…


Organizator: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Szczegółowe informacje:
GALERIA SZTUK”i”, ul. Rynek 14, 34-120 Andrychów (Punkt Informacji Turystycznej). Czynne: Pon – Pt | 8.00 – 15.00 | tel. 511 062 457

W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do Galerii Sztuk”i” pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content