Andrychowska Kultura i Kapela Wujka Jaśka w wielkiej żałobie

W niedzielę, 23 stycznia 2022 r. zmarł założyciel i jeden z liderów Kapeli Wujka Jaśka - Jan Bezwiński.

Większość andrychowian zapamięta jego nietuzinkową postać (przemierzającą ulice w czarnej skórzanej kurtce i z czarną aktówką w dłoni) z licznych występów w naszym mieście wraz z towarzyszącymi mu muzykami w trakcie Dni Andrychowa, festiwali, przeglądów, jubileuszy, wigilii miejskich i imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Założona przez Jana Bezwińskiego w 1978 r. Andrychowska Kapela „Wujka Jaśka” powstała na bazie wcześniejszej – stworzonej przez jego wujka – Kapeli Wujka Staszka. Muzycy wiele razy reprezentowali nasz region w kraju i za granicą. Ich dorobek został utrwalony na siedmiu płytach, prezentując w zdecydowanej większości własne kompozycje ściśle związane z Andrychowem i regionem Beskidu Małego. 

Jan Bezwiński ukończył ognisko muzyczne, średnią szkołę muzyczną i studia. Po tym okresie przez jakiś czas prowadził ognisko muzyczne na ulicy Metalowców. 

Kapela Wujka Jaśka w ciągu 44 lat działalności uczestniczyła w niezliczonej ilości zlotów i festiwali, zajmując czołowe miejsca wśród artystów prezentujących odchodzący w niepamięć styl kapel podwórkowych. Liczne grono znajomych i przyjaciół, nagrody i wyróżnienia podczas festiwali w Przemyślu, Biłgoraju, Łęcznej, Łodzi, Skoczowie, Parczewie i Toruniu – odnoszone w najlepszych latach formacji – od 2000 do 2014 – potwierdzały ich pasję i autentyczność tworzonej muzyki.

Zespół z sukcesami uczestniczył wówczas w wielu festiwalach i przeglądach muzycznych kapel podwórkowych i formacji folkloru miejskiego.

Kiedy kilka lat temu, w 2018 roku, Kapela Wujka Jaśka obchodziła jubileusz 40-lecia działalności posypał się na nich deszcz nagród i wyróżnień: I miejsce w Przeglądzie Kapel Podwórkowych Chmielaki 2018 w Krasnymstawie, wyróżnienie na XIV Ogólnopolskim Festiwal Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Nagroda Publiczności podczas 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu, dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 40 lat działalności artystycznej…

Jednymi z ostatnich występów Kapeli Wujka Jaśka przed andrychowską publicznością były koncerty w ramach 250-lecia założenia Andrychowa (2017 r.) oraz występy w czasie Dni Andrychowa (2019 r.). Kto z nas przypuszczał, że rozgrzany do granic możliwości od letniego, pięknego słońca występ na Placu Mickiewicza będzie jednym z ostatnich wspólnych występów Kapeli przed mieszkańcami Andrychowa. Dobrze wiemy jak pandemia, która wybuchła kilka miesięcy później i wszystko co z nią związane pokrzyżowało losy i twórczość artystów i formacji muzycznych, oraz zmieniły rzeczywistość na całym świecie.

„Kocham jesienny ogród”, „Zakochany księżyc”, „Gdzie się podziały dziewczyny z Bawełnianki”, „Przyjedź tu, do Andrychowa”, „Poleczka Andrychowska” … ech, łezka się w oku kręci! Autentyczność, nostalgia, pamięć o przemijających czasach, kolędy, wspomnienia, historia, uczucia – wszystkie te emocje towarzyszyły nam na scenie podczas koncertów jedynej i niepowtarzalnej – andrychowskiej Kapeli Wujka Jaśka…

Jarosław Skupień

Serdeczne wyrazy współczucia składamy wszystkim, którym był bliski ten niezwykły artysta…


Polecamy rozmowę na antenie Radia Andrychów: Anna Kudłacik – Wspomnienie Jana BezwińskiegoMecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content