50 lat „liderów dusz” – Grupy Twórców MY! [fotorelacja]

Gdyby zastanowić się nad funkcjonowaniem i rozwojem społeczności lokalnych – bez wątpienia, jednym z podstawowych elementów scalających tego rodzaju organizmy jest kultura i działalność społeczna. Ilość organizacji pozarządowych, ich różnorodność i liczebność świadczą o sile przywiązania do miejsca, w którym żyjemy. Niewiele „oddolnych” inicjatyw jest w stanie funkcjonować wiele lat. Bez wsparcia instytucjonalnego, sponsorów i ogromnego zaangażowania liderów trudno jest utrzymywać je przy życiu.

Tym bardziej cieszy fakt, że 3 listopada 2023 r. Grupa Twórców MY uroczyście świętowała 50. jubileusz założenia swoich pierwszych struktur. Grupa powstała z inicjatywy Marii Biel-Pająk w roku 1973.

  • Krótka historia Grupy Twórców MY / Anna Płonka:
Anna Płonka / 3.11.2023 r.

Pół wieku! Mnóstwo wspomnień, przeżyć, spotkań, pomysłów, pasji, twórczości, wyjazdów, plenerów, wernisaży, wystaw, przemyśleń, inspiracji, nauki… długo można wymieniać, a przecież – to wszystko trzeba przemnożyć przez wszystkich, którzy przez lata działali i tworzyli w GT MY! Wśród kilkudziesięciu aktywnych członków Grupy znaleźli się przedstawiciele niemal wszystkich rodzajów sztuk plastycznych, rzeźby, filmu i fotografii.

Obecni jej członkowie z dumą reprezentują kilka pokoleń artystów działających w gminie Andrychów i okolicy.

Na wspólne świętowanie przybyli zaprzyjaźnieni artyści, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji kultury, rodziny, przyjaciele i sympatycy GT My. Nie zabrakło przedstawicieli urzędów, samorządu i instytucji kultury w kraju i regionie.

Jubileusz to świetna okazja do podsumowań, to również doskonała sposobność do uhonorowania artystów… Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał prezes Stowarzyszenia Grupy Twórców MY – Lesław Najbor. Odznaczenie przekazali zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Ewa Gil oraz Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego świadczy o szczególnych zasługach w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Od dawna obserwujemy szczególne zaangażowanie kobiet we wszelaką działalność artystyczną i kulturalną. To chyba znak czasu, że kolejne wyróżnienia – odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” z rąk Ewy Gil, Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK w Warszawie prof. Pawła Soroki i Tomasza Żaka odebrały: Dorota Dubanowicz, Barbara Kierczak, Anna Malata, Anita Młodzik, Ewa Najbor, Ewa Partyka oraz Grażyna Szefer-Furczyk.

Po tej ceremonii pamiątkowe dyplomy Rady Krajowej RSTK za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury przekazał prof. Paweł Soroka. Dyplomy otrzymali: Grażyna Jończy, Natalia Paw, Józef Chmielarczyk, Kazimierz Bliźniak, Bogdan Mikurda, Jerzy Panek, Dawid Prus, Stefan Albiński i Józef Trzaska.

Oficjalne nagrody to jednak nie wszystko. Stowarzyszenie cieszy się ogromnym uznaniem w regionie. Dobitnie świadczyły o tym słowa, okolicznościowe kwiaty i upominki od przedstawicieli samorządu…

  • list gratulacyjny Burmistrza Andrychowa – Tomasza Żaka:
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak / 3.11.2023 r.
  • słowa uznania od Wicestarosty Powiatu Wadowickiego – Beaty Smolec:
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego – Beata Smolec / 3.11.2023 r.

… oraz Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK prof. Pawła Soroki, a także Dyrektora MOSKiT w Andrychowie Marcina Putyry, Prezesa Fundacji „Promyczek” Magdaleny-Poraj-Porawskiej, Czesławy Wojewodzic – Prezes SGW w Andrychowie, Sponsorów, założycieli, liderów i twórców z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, którzy z uznaniem podkreślali zasługi Grupy Twórców MY w świecie artystycznym regionu. Na mównicy pojawili się m.in. przedstawiciele Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku, RSTK „Grupa na Zamku” z Oświęcimia, Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, liderzy Małopolskiego Stowarzyszenie Twórców Kultury w Krakowie oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, przedstawiciele Galerii Bałysówka i inni.

Ogromny, pyszny tort, toasty i życzenia „Sto lat” oraz film, przygotowany przez jednego z członków GT MY – Jerzego Panka, przedstawiający podsumowanie półwiecznej historii, pełen wspomnień i zdjęć z archiwum twórców… wszystko to wywołało wiele pozytywnych emocji.

Do organizacji Jubileuszu, prezentacji prac GT MY, życzeń i słów uznania dołączyliśmy również my – Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie! Od lat wspieramy działania Grupy. Ta synergia dodaje wszystkim skrzydeł!

Dziękując wszystkim obecnym za wsparcie, słowa uznania, dyplomy i nagrody Prezes GT MY Lesław Najbor, poprzez słowa odczytane przez jego żonę Ewę, przytoczył cytat, który napisał w słowie wstępnym do książki „MY i nasze pasje” wydanej przez Fundację MEMO – podkreślił, że tak długi czas życia Grupy był możliwy dzięki wspólnej pasji tworzenia:

Osoby zrzeszone w Grupie Twórców MY to postacie barwne i ciekawe. Każdy z nas ma własną wizję tego, co chciałby stworzyć. Staramy się wychwycić najpiękniejsze przejawy natury, dokładnie postrzegając i analizując otoczenie. Kluczem do tworzenia jest całkowite poddanie się doznaniu piękna. Nad grą linii i płaszczyzn chwieje się światłocień jedyny, niepowtarzalny. Jak powiedział Jarosław Marek „Moja jabłoń jest inna niż inne jabłonie, jej krzywa gałąź jedyna wśród gałęzi świata”. Ta Jedyność ma duże znaczenie, potwierdza niepowtarzalność każdego z członków naszego Stowarzyszenia. (…)

W imieniu Prezesa Stowarzyszenia Grupa Twórców MY Lesława Najbora – Ewa Najbor / 3.11.2023 r.

Na zakończenie przytoczymy fragment wypowiedzi prof. Pawła Soroki – Prezesa Rady Krajowej RSTK w Warszawie:

(…) Taka działalność, jaką Wy prowadzicie, jest niezwykle cenna, bo warto podkreślić, że jesteście społecznikami, działacie społecznie. Jesteście elitą kulturotwórczą na terenie Andrychowa i okolic, grupą opiniotwórczą, jesteście takimi „liderami dusz”, jako ludzie wrażliwi, jako ludzie o bogatej wyobraźni. Życzę, żeby takie utwory, takie dzieła które tam są wystawione – kolejne powstawały, a w tym pięćdziesięcioleciu wiem, że powstało ich bardzo dużo. Życzę Wam natchnienia, woli działania i dalszej aktywności społecznej.

Prof. Paweł Soroka – Prezes Rady Krajowej RSTK w Warszawie / 3.11.2023 r.

… z wielką przyjemnością dołączamy do tych życzeń!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content