20 lat zespołu „Czerwie” – wyjątkowy jubileusz, wyjątkowych muzyków!

21 sierpnia 2020 r., w piękny, letni, piątkowy wieczór Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosiło mieszkańców naszej gminy na Plac Mickiewicza, aby wraz z muzykami Czerwi świętować 20-lecie powstania zespołu.

Jak to bywa przy takich spektakularnych okazjach, nie zabrakło oficjalnych gratulacji. W imieniu burmistrza Andrychowa – Tomasza Żaka – życzenia dalszych sukcesów i gratulacje z okazji bogatego muzycznego dorobku złożyła Agnieszka Gierszewska – dyrektor Biura Burmistrza. Tuż po niej – inspiracji, twórczości, weny, koncertów, przebojów, fanów, kosmicznej energii, częstych tras, 100% frekwencji, sukcesów, cierpliwości, wytrwałości… realizacji marzeń i kolejnych jubileuszy i wiele zdrowia życzyła dyrektor CKiW – Marianna Żmija.

Po oficjalnych życzeniach, licznie zgromadzeni sympatycy zespołu odśpiewali gromkie, gorące „Sto lat!”, równocześnie pojawił się piękny i smakowicie wyglądający tort urodzinowy! I tu serdeczne podziękowania dla Jacka Stuglika – właściciela Kawiarni i Pracowni Tortów Artystycznych „Słodki Zakątek u Jacka” – za przygotowanie i przekazanie tortu dla jubilatów!

Nie był to koniec niespodzianek. Muzycy wysłuchali jeszcze szeregu oryginalnych życzeń, nagranych dla nich przez przyjaciół w postaci video przekazu! Pozytywną energię przesłali: Tadeusz Kulas, Dariusz Nakonieczny, Tomasz Jerzy Tumidajewicz, Marta Filipiak, Michał Litwiniec i Wiktor Wiktorczyk. (zobaczcie nagranie: https://youtu.be/mla7mpnYXHk)

20 lat minęło, jak krótka chwila, od czasu, gdy na wiejskim pikniku w Roczynach u Wojtka Zaborowskiego powstała grupa „Czerwie”. Wszyscy, którzy z andrychowską sceną muzyczną są za pan brat, z pewnością pamiętają wiele koncertów, które odbywały się w naszym mieście z udziałem Czerwi. W przestrzeni miasta nieraz krążyły hity, takie jak: „Cubryna”, „Zamęt”, „Świniobicie”, pamiętne, wspólne sety z Arturem i Beniaminem Sobańcami (zmarły Artur Sobaniec był pierwszym trębaczem Czerwi), muzyka do bajki „Sobotnia Góra”, koncerty charytatywne dla Szymona…

Zespół ma na koncie spory dorobek! 6 autorskich albumów, ponad 800 koncertów w Polsce i Europie, oraz co najważniejsze – niepowtarzalny styl, będący fuzją wielu gatunków muzycznych, generujący dźwięki, w których przenikają się brzmienia folku, etno i muzyki eksperymentalnej. Czerwie są również twórcami muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego. Warto zauważyć, że zespół jest jednym z nielicznych, posiadających bogate doświadczenie w muzyce granej na żywo do filmów niemych.

Wśród wydanych płyt jest również nagranie z trasy koncertowej Nosferatu live. To właśnie ta muzyka towarzyszyła przybyłym na jubileusz 20-lecia zespołu, podczas reszty wieczoru. To już drugie tego typu wydarzenie muzyczne w naszym mieście. 5 lutego 2010 r. pierwszy raz obejrzeliśmy w Andrychowie pokaz filmu – arcydzieła „Nosferatu symfonia grozy” w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua.

Obecnie zespół tworzą: Wojciech Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotr Bogunia. Muzycy operują bogatym instrumentarium, takim jak: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory…

Podczas jubileuszowego wieczoru gościnnie wystąpił Roman Marczyński – wirtuoz trąbki.

Dzięki „Czerwiom” niemy horror, w którym trup ściele się gęsto :), zyskał ciekawą oprawę muzyczną! Skrzypiące drzwi, bas uderzeń serca, brzęczenie komara, odgłosy puszczyka, podejrzane kroki, pluskające krople deszczu, narastający niepokój, stukot kopyt, bicie zegara, dźwięki ludowej kapeli, trzaskanie drzwi, silnik okrętowy oraz krótkie wstawki rzewnych melodii akordeonu, syntezatora i trąbki – wymagało od muzyków prawdziwego wirtuozerstwa w opanowaniu instrumentów. Ta swego rodzaju muzyczna onomatopeja wzmocniła przekaz obrazu z początku ubiegłego wieku, dodając mu ulotnego, niepowtarzalnego piękna.

Organizację wydarzenia wsparli: „Słodki Zakątek u Jacka” – pracownia tortów artystycznych oraz Hurtownia Warzyw, Owoców i Cytrusów „OWOC” Sp. z. o. o. DZIĘKUJEMY!

Zobaczcie jak było!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content