11. BAJKOLANDIA! Jeden dzień – milion uśmiechów! [fotorelacja]

Jedenasta Bajkolandia za nami! Mnóstwo atrakcji, kilkaset zaangażowanych osób, tysiące niespodzianek oraz... pewnie milion uśmiechów na twarzach dzieci ㋡ Tak, tak! Tak było! Organizowana od 2011 roku przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie impreza dla najmłodszych, to największy tego rodzaju, plenerowy event w regionie.

Jak było tym razem? Pamiętamy dobrze jubileuszową — 10. Bajkolandię i przepiękną pogodę! No właśnie! W tym roku aura była równie wyjątkowa, sprawiając, że wszelkie zaplanowane wydarzenia artystyczne oraz działania animacyjne mogły być zrealizowane w 100%!

Tego rodzaju imprezy miejskie są jak papierek lakmusowy, pokazujący stan lokalnej społeczności. Test zdaliśmy wyśmienicie! Samorząd, instytucje, firmy, placówki edukacyjne, organizacje, zespoły, stowarzyszenia, pasjonaci i mieszkańcy całej naszej okolicy połączyli swoje siły, tworząc wielowymiarowy event, który na długo pozostanie w pamięci naszych milusińskich.

Centrum Andrychowa – Park Miejski i Plac Mickiewicza – przekształciło się w jeden olbrzymi region zabaw, scenę i miejsce pełne atrakcji animacyjno-warsztatowo-edukacyjnych. Tematem przewodnim tegorocznego święta dzieci było hasło „Dmuchawce, latawce, ART…”. CKiW w Andrychowie podjęło się próby przywrócenia zapomnianej umiejętności budowy latawców i zabawek napędzanych wiatrem. Wszystko po to, by zachęcić rodziców do wspólnego spędzania czasu z dziećmi podczas konstruowania pradziadków drona ㋡

Jak było na tegorocznej Bajkolandii? No cóż. Spróbujemy Wam opisać coś, czego opisać po prostu się nie da! ㋡

Wszystko zaczęło się w prześliczne, niedzielne popołudnie (4 czerwca). Jeden z kilkudziesięciu samochodów uczestniczących w XIII Rajdzie Pojazdów Zabytkowych TM Zabytek – poprowadził barwny korowód – przedstawicieli dziecięcych i młodzieżowych formacji tanecznych i artystycznych oraz ich rodziców, przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Roczyny – do Parku Miejskiego. Tam, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak przekazał Kamilowi Kozakowi, dziecięcemu włodarzowi miasta symboliczny klucz do bram Andrychowa. „Nowy” Burmistrz oraz jego zastępczynie: Gabriela Kowalska i Emilia Błachut dostąpili tego zaszczytu dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Andrychowie i CKiW w Andrychowie, tworząc najlepsze prace plastyczne związane z tematyką ekologii – „Andrychów dba o czyste powietrze”.

Część artystyczna Bajkolandii składała się z występów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych. Na BajkoScenie pojawiło się kilkaset utalentowanych osób! Wystąpili: Maria Tomiczek, uczestnicy WTZ PROMYCZEK oraz dzieci i młodzież reprezentujący: grupę perkusyjną (uczestnicy zajęć prowadzonych w placówkach wiejskich CKiW w Andrychowie), Przedszkole nr 1 w Andrychowie, Przedszkole ZSS w Roczynach, DK w Inwałdzie, ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie, DK w Targanicach, DK w Rzykach, Przedszkole nr 2 w Andrychowie, DK w Zagórniku, DK w Sułkowicach-Łęgu, LZPiT ANDRYCHÓW (grupa dziecięca), Zespół Taneczny SKOS, ZSS w Inwałdzie, Rewię Dziecięco-Młodzieżową DINO, Ognisko Muzyczne SKYLIGHT MUSIC, Szkołę Podstawową nr 2 w Andrychowie, DK w w Sułkowicach-Bolęcinie, Szkołę Podstawową nr 4 w Andrychowie oraz PSP SPSK w Brzezince.

Od lat obserwujemy postępy taneczne, wokalne i instrumentalne dzieci i młodzieży w naszej gminie! Jesteśmy zachwyceni Waszymi występami!

Na uczestników tegorocznej Bajkolandii w sektorach tematycznych czekało kilkadziesiąt aktywności! Były, m.in.: warsztaty ceramiczne, warsztaty zdobienia latawców, warsztaty „Poruszane Wiatrem”, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia plastyczne, kawiarenka prowadzona przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, warsztaty tworzenia latawców, tor przeszkód, mały chemik – pokazy eksperymentów, tańce wygibańce, cymbergaj, automat boxer, rozgrywki piłkarskie, „FILL – kraina wzorów i kolorów”, „Apilandia na wynos” (m.in.: warsztaty wykonywania świec z węzy pszczelej oraz degustacja miodów i produktów pszczelich), bicie rekordów nietypowych, zabawy ruchowo-sportowe, Latino Dance, Joga, Zumba, zaplatanie warkoczyków, wiosenne makijaże, stoisko ze słodkościami, warsztaty kreatywne, wystawa prac plastycznych Stowarzyszenia Grupa Twórców MY, warsztaty plastyczne, pokazy pierwszej pomocy, pokazy samochodów służb mundurowych, tor rowerowy, dmuchańce, warsztaty tańca ludowego, „Podchody z Detektywem Piąteczką”, wycieczki Wesołą Kolejką Mini Zoo KUCYK i inne. Dodatkowo działały stoiska z rękodziełem, stoiska handlowe i gastronomiczne.

Rozdaliśmy przysłowiowy „milion” BajkoPaczek! Otrzymali je zarówno wszyscy występujący tego dnia na scenie, jak również uczestnicy konkursów, realizowanych pomiędzy występami. Warto dodać, że na uczestników czekały również nagrody i okolicznościowe upominki w sektorach tematycznych!

Wielką atrakcją dnia był zlot pojazdów zabytkowych „XIII Rajdu Pojazdów Zabytkowych Towarzystwa Motoryzacyjnego Zabytek”. Plac Mickiewicza zapełnił się modelami marzeń naszych dziadków, rodziców i… nas samych! Przepiękne samochody, niezwykłe konstrukcje cieszyły oczy dopieszczoną karoserią, chromowanymi dodatkami i niezwykłą stylistyką! Co tu dużo pisać – zobaczcie w galerii fotografii!

Zwieńczeniem dnia była prawdziwa teatralna uczta na Placu Mickiewicza. „Cyrk Tarabumba” – plenerowy spektakl według scenariusza i w reżyserii Wiktora Wiktorczyka w wykonaniu Teatru Klinika Lalek z Wolimierza! Andrychów odwiedził teatr największych na świecie marionetek! Przepiękne, stylowe megamarionety – dzieło Zbigniewa Roszkowskiego i Wiktora Wiktorczyka – przeniosły nas w krainę świata cyrku i marzeń! Piękna i dostojna żyrafa Tarra, Lew Leonarrrdo, Słoń Bumba, siłacz, potrafiący unieść ogromny ciężar i groźne ryby z oceanicznych głębin wirujące w powietrzu… Na twarzach dzieci – tych małych i tych dużych – widać było bezgraniczną radość.

  • Więcej o spektaklu i jego twórcach pisaliśmy TUTAJ

Taki to był dzień! Dzień pełen radości, uśmiechu, zabawy i niespodzianek.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Miejskiej Andrychowa wraz z jej Przewodniczącym – Romanem Babskim oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Nie zabrakło reprezentantów Powiatu Wadowickiego, który włączył się w organizację wydarzenia. Starostwo Powiatowe reprezentowała wicestarosta Beata Smolec, byli również Radni Powiatowi. Warto podkreślić, że wydarzenie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Powiatu Wadowickiego. Głównymi Sponsorami 11. Bajkolandii były firmy PROTECH Sp. z o.o. i ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Dziękujemy!

Jesteśmy zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi, że mogliśmy wspólnie z BajkoSponsorami i BajkoPartnerami zrealizować to nadzwyczajne wydarzenie! Wsparliście swoim zaangażowaniem i poświęceniem coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze – uśmiech i szczęście odwiedzających nas dzieci!

Media społecznościowe – nasze oraz naszych BajkoSponsorów, BajkoPartnerów i BajkoMediów – również wybuchły feerią barw, optymizmu i nadziei! Mnóstwo filmów i zdjęć, dokumentujących niemal minuta po minucie ten niezwykły dzień!

Dziękujemy!

A teraz zobaczcie, jacy jesteśmy w chwilach radości!


Polecamy! Podrzucamy Wam kilka relacji z 11. Bajkolandii naszych BajkoMediów!

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content