100nka i Antoni „Ziut” Gralak zagrali w Andrychowie [fotorelacja]

W piątkowy (18 listopada 2022 r.) wieczór znowu w Andrychowie „pojawił się jazz”. Myślę, że to trafne określenie, bo zważając na ostatnie okoliczności dość długo go w Andrychowie nie było. I nagle jest. Są wspaniali muzycy i jest liczna publiczność. Uważna publiczność, bo tylko taka daje możliwość zagrania wspaniałego koncertu. Koncertu w dużej mierze improwizowanego, wymagającego uwagi i skupienia nie tylko muzyków.

Antoni „Ziut” Gralak już dziesiąty raz wystąpił pod szyldem „69”, wcześniej z Tie Break’iem, Graalem i innymi wykonawcami. 100nka też nie po raz pierwszy, bo na początku swojej muzycznej drogi w 2004 roku odwiedziła Klub Pod Basztą. Andrychowscy fani muzyki improwizowanej już od prawie 30 lat (Klub 69 Pod Basztą powstał w 1994 roku) mają możliwość spotykania się z artystami najwyższej próby. „Wyrobiona publiczność” to nie jest najlepsze określenie, ale dobrze ją definiuje. Chyba dlatego muzycy wciąż bardzo sobie cenią spotkania ze słuchaczami, którzy z takim szacunkiem odnoszą się do ich twórczości.

I ten „szacunek dla dźwięku” było słychać w piątkowy wieczór. Czasami aż cisza grała. Pisanie o samej muzyce nigdy nie jest łatwe, ale to, co dało się zauważyć od samego początku koncertu to doskonały dźwięk, brzmienie całości (akustyka sceny MDK sprawdza się znakomicie), ciepłe światło i meandrujący w tej scenerii Tomasz Leś na gitarze i Antoni „Ziut” Gralak na trąbce przy rewelacyjnym akompaniamencie Adama Stodolskiego na kontrabasie i Przemka Borowieckiego na perkusji, pulsująca sekcja rytmiczna, na bazie której snuły swoje opowieści trąbka z gitarą. Salę wypełniła muzyka ilustracyjna, jakby trochę „śniona”, rozmarzona, czasami lekko drapieżna. Na zakończenie tego niezwykłego spotkania „Ziut” stwierdził, że był to jeden z najlepszych ich koncertów. Wyjaśnił też, że stało się to między innymi dzięki niesamowicie uważnej publiczności. I tak obustronna satysfakcja towarzyszyła muzykom i słuchaczom podczas bisów i pokoncertowych rozmów.

To z kolei stanowi asumpt do kolejnych spotkań w Klubie jazzowym 69, który od jakiegoś czasu zaprasza słuchaczy na scenę Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie.

Jerzy Górka

  • Kolejny koncert Klubu Jazzowego 69 odbędzie się 20 stycznia 2023 roku: MATEUSZ SMOCZYŃSKI TRIO. Zespół wystąpi w składzie: Mateusz Smoczyński – gitara, Jan Smoczyński – organy Hammonda, Michał Miśkiewicz – perkusja. Zapraszamy!

Zobaczcie fragment nagrania wideo z piątkowego koncertu oraz zdjęcia:

  • Organizator: CKiW w Andrychowie
  • Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie / radioandrychow.pl / mamNewsa.pl / WadowiceOnline.pl / Powiatlive.pl

Polecamy także relację mamNewsa.pl: Jazz wrócił do Andrychowa

Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content