100 lat minęło! Życzymy 200! Uroczysta Gala z okazji 100-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL Andrychów

21 października 2022 r. Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów, jako zwieńczenie tegorocznych uroczystości jubileuszowych, zorganizowała koncert – Uroczystą Galę z okazji 100-lecia działalności, poświęcając ją dla szczególnych Przyjaciół Orkiestry i Stowarzyszenia. Hol Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie wypełnił się licznymi nagrodami, statuetkami i dyplomami, wśród których znalazła się również ostatnia, wybitna nagroda – Grand Prix 44. Festiwalu ECHO TROMBITY 2022, pięć wydań – publikacji CD z muzyką Orkiestry oraz książka dokumentująca 100 lat bogatej historii – najstarszej, ale nadal prężnie działającej w Andrychowie formacji muzycznej.

100 lat! Dziesiątki tysięcy godzin ćwiczeń, wspólnych prób, wyjazdów, zaangażowania – zarówno samych muzyków, jak i ich rodzin, które dzielnie muszą znosić nieobecność najbliższych również w weekendy i dni wolne od pracy. To właśnie wtedy odbywa się większość koncertów, festiwali i przeglądów! Jak zarządzać taką społecznością, jak scalić ich w jeden – prężnie działający mechanizm? Niewielu potrafi tego dokonać. Miłość do muzyki nie wystarczy, by grupa ludzi chciała wspólnie tworzyć historię tak wielkiej formacji. Wystarczy jednak bliżej spojrzeć na Muzyków, Kapelmistrza i Zarząd Stowarzyszenia. Uśmiech, życzliwość i przyjacielskie więzi, to oprócz świetnego warsztatu muzycznego domena tej orkiestry! Jeszcze lepiej można poznać ich wzajemne relacje uczestnicząc we wspólnych wyjazdach. Widać, że to coś, co ich łączy, to nie tylko „obowiązek”, ale też wspólna pasja i chęć aktywnej pracy w gronie ludzi, którzy darzą się zaufaniem.

Tylko w takim kontekście można zrozumieć ich barwny fenomen. Wielkie gratulacje należą się kapelmistrzowi – Łukaszowi Zaborowskiemu, który, jak niewielu w naszej gminie, jest prawdziwym liderem tej grupy, aktywnie rozwijając ją wraz z Zarządem Stowarzyszenia. Kto obraca się w środowisku muzyków wie dobrze, jak trudny czas nastał obecnie dla tej „grupy zawodowej”, jak bardzo muszą liczyć się z każdą wolną chwilą, jak trudno znaleźć się im w tych dziwnych czasach… Mimo to, wśród pracy i obowiązków znajdują czas na działania dla lokalnej społeczności, uświetnianie wydarzeń miejskich, społecznych, patriotycznych i religijnych, ubogacając swoimi koncertami szereg wydarzeń w naszej małej ojczyźnie.

A przecież działalność orkiestry to nie tylko koncerty, ale i ciągłe pozyskiwanie nowych adeptów muzycznej pasji poprzez kursy nauki gry na instrumentach!

100 lat to piękny czas na podsumowanie i chwilę oddechu w gronie tych, którzy szczególnie przyczynili się do ich sukcesu!  

Spotkanie w Miejskim Domu Kultury rozpoczęła wokalistka orkiestry – Ewa Walczak, witając przybyłych licznie gości.

Zaproszenie na wydarzenie przyjęli: Tomasz Żak – Burmistrz Andrychowa, Wojciech Polak – Wiceburmistrz Andrychowa, Grażyna Łoboda – Sekretarz Gminy, Dorota Żywioł – Skarbnik Gminy, Maria Gondko – Kierownik Wydziału Administracji, Tadeusz Sarlej – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie, Czesław Rajda – Radny, Leszek Ścibik – Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Marek Nycz – Redaktor naczelny Radia Andrychów i Nowin Andrychowskich, Regina Pazdur – Członkini Zarządu Fundacji „Memo”, Zofia Wanat – Dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie, Dorota Balak – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wadoviana”, muzycy – seniorzy, grający w orkiestrze w ubiegłych latach, rodziny i przyjaciele muzyków grających w andrychowskiej orkiestrze, delegacje z zaprzyjaźnionych orkiestr dętych – Orkiestry Dętej OSP Chocznia oraz Orkiestry Dętej OSP Przytkowice, liczna delegacja Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”, przedstawiciele firm, instytucji i organizacji oraz osoby prywatne, które od lat wspierają działalność artystyczną zarówno finansowo, jak i poprzez pomoc organizacyjną podczas różnego rodzaju działań i projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta „Andropol”.

100 lat to dużo czy mało? Taki wiek, dla działalności każdej orkiestry, to niepodważalny dowód zaangażowania, ogromnej pasji, marzeń i niezwykłej historii wielu ludzi – bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych w bogatą opowieść, napisaną nie tylko z poczucia patriotyzmu, obowiązku i działań na rzecz lokalnej społeczności, ale też fascynacji muzyką i twórczych, pełnych przyjaźni relacji międzyludzkich. Ogromne zaangażowanie założycieli i kilku pokoleń poprzedników obecnego Stowarzyszenia MOD „Andropol” Andrychów oraz przemyślana, twórcza i pomysłowa kontynuacja ich dzieła przez obecnych muzyków – spadkobierców tej pracy – przyniosła trwałe i spektakularne efekty!

Jarosław Skupień / „Historia… jakich mało”

Powyższy fragment znalazł się na okładce książki „Historia… jakich mało” wydanej w roku jubileuszowym dzięki staraniom m.in. Fundacji „Memo” zajmującej się prowadzeniem Biblioteki Archiwum Gminy Andrychów. W publikacji, napisanej przez kapelmistrza – Łukasza Zaborowskiego, znalazły się najważniejsze wydarzenia oraz osiągnięcia zespołu, jak również wiele ciekawych faktów związanych z amatorskim ruchem orkiestr dętych działających od dziesięcioleci w naszym regionie. Książkę uzupełniły również historyczne fotografie z działań Andrychowskich Dęciaków!

100 lat historii…

  • Największą popularnością zespół cieszył się w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Znany był wówczas, jak Polska długa i szeroka. Dwukrotnie brał udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie, uczestniczył w otwarciu Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem, w jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i 700-lecia Bielska-Białej, prezentował swój kunszt przed kamerami telewizji warszawskiej, katowickiej i łódzkiej. Był także wielokrotnie laureatem wojewódzkich przeglądów orkiestr dętych w Krakowie i Bielsku-Białej. Liczba muzyków w zespole sięgała wówczas nawet do 110 osób!
  • Od 2004 roku zespół funkcjonuje jako stowarzyszenie. Przy orkiestrze działa szkółka nauki gry na instrumentach dętych prowadzona przez dyrygenta orkiestry mgr Łukasza Zaborowskiego. Orkiestra od wielu lat zdobywa nagrody i wyróżnienia na małopolskich festiwalach orkiestr dętych w Krakowie czy w Nowym Sączu, a także na Śląsku – Tarnowskie Góry. W czerwcu br. muzycy z Andrychowa sięgnęli po najwyższe trofeum podczas finału 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, gdzie zdobyli Grand Prix dla najlepszej orkiestry festiwalu, pokonując ponad trzydzieści orkiestr z całej Małopolski, które zakwalifikowały się do finału tego prestiżowego konkursu. Nic dziwnego, skoro muzycy, jak i sam dyrygent, z ogromną pasją uczestniczą w próbach. Dyrygent Łukasz Zaborowski jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filia w Cieszynie) na kierunku edukacja muzyczna z zakresu sztuki muzycznej oraz absolwentem Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 2006 roku pracuje nieprzerwanie w miejskiej orkiestrze jako dyrygent, kapelmistrz oraz instruktor nauki gry na instrumentach dętych.
  • Polecamy: Koncert „My, Małopolanie 2022” – dwie z najlepszych orkiestr dętych Małopolski z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów (Koncert Laureatów oraz Uroczysta Gala wręczenia nagród Finalistom 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, które odbyły się w niedzielę 25 września 2022 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu).
  • W minionych latach muzycy z Andrychowa koncertowali także poza granicami naszego kraju: na Łotwie, w Niemczech, w Republice Czeskiej oraz na Ukrainie.
  • W tym roku Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów świętuje jubileusz 100-lecia działalności muzycznej. W związku z tym wydarzeniem muzycy nagrali i wydali już dwie płyty CD („Pamiątka dla Pokoleń”, „Do tańca i do różańca”). Na każdej z nich znalazło się kilkanaście utworów z repertuaru orkiestry. Na jesień zespół ma w planach wydać jeszcze trzeci krążek, na którym znajdą się kolędy, pastorałki oraz utwory o tematyce świątecznej.

MOD „Andropol” w piątkowy – jubileuszowy wieczór zaprezentowała najbardziej efektowne pozycje ze swojego bogatego repertuaru. Muzyczną podróż zapoczątkował utwór „Young Fanfare”, który powstał specjalnie na wspólny koncert młodych adeptów instrumentów dętych i perkusyjnych. Prawykonanie miało miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej St. Johann in Tirol w 2014 roku. Ponieważ koncertowi brakowało efektownego utworu otwierającego, tyrolski kompozytor, perkusista i nauczyciel muzyki w tamtejszej szkole – Martin Scharnagl, postanowił napisać własną prostą, jednocześnie dźwięczną fanfarę na młodzieżową orkiestrę dętą. Tuż po niej usłyszeliśmy „Mazurek F-dur op. 68 nr 3” Fryderyka Chopina w aranżacji Grzegorza Duchnowskiego. Solo na piccolo zagrała Marysia Gawęda. Po nim kolejne – wiązanka krakowiaków „Krakowiak” z piękną partią solo Rafała Walczaka. Jedną ze sztandarowych pozycji w repertuarze orkiestry jest marsz koncertowy „Na szczytach Karpat” Władysława Wilkuszewskego. To właśnie za jego wykonanie orkiestra zdobyła nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie marsza na estradzie podczas Finału 44. Echa Trombity w Nowym Sączu.

Nie zabrakło też evergreenów – „Hey Jude” legendarnego kwartetu The Beatles czy „Bohmischer Traum” (w wolnym tłumaczeniu „Czeski sen”) – polki skomponowanej specjalnie na orkiestrę dętą.

Od kilku lat orkiestra ubogaca swoje występy połączeniem swoich umiejętności z popisami wokalistek. „All About That Bass” to hit, którym amerykańska wokalistka Meghan Trainor rozpoczęła swoją międzynarodową karierę. Na scenie nie gościliśmy artystki zza oceanu, ale wszyscy zgodnie przyznają, że występująca wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą Maria Walczak, świetnie poradziła sobie z wykonaniem jej utworu! Solo na tubie zagrał Bartosz Jonkisz.

Usłyszeliśmy również „Despacito” – przebój, mający ponad 4 miliardy wyświetleń na YouTube, który znalazł się na szczycie list przebojów w ponad czterdziestu krajach. Dzięki świetnemu połączeniu latynoskiego pop’u i swobodnych rytmów, utwór zainspirował dyrygenta orkiestry do wpisania na stałe w repertuar orkiestry właśnie tych – przebojowych dźwięków. Solo na trąbce zagrał Rafał Walczak, a na saksofonie altowym Dawid Walczak.

W koncercie wybrzmiał także hit zespołu A-HA – „Take On Me”. Zawojował listy przebojów rozgłośni radiowych już w latach 80. XX wieku. Na nowo sięgnięto do niego kilka lat temu, odnawiając teledysk z oryginalnego materiału zapisanego na taśmie filmowej. „Odnowiony” teledysk osiągnął miliard wyświetleń w serwisie YouTube i został pierwszym skandynawskim teledyskiem, który osiągnął taki rekordowy wynik.

Na moment w rolę konferansjera koncertu wcielił się kapelmistrz orkiestry – Łukasz Zaborowski. W koncercie przewidziano występ dwóch solistek, z których jedną była prowadząca koncert – Ewa Walczak. To właśnie ona już za chwilę zaśpiewała wraz z orkiestrą „Can’t Take My Eyes Off You” – utwór, który można zaliczyć do klasyki muzyki pop, włączyli w swój repertuar: The Lettermen, Andy Williams, Diana Ross & The Supremes, Gloria Gaynor czy The Pet Shop Boys, oraz – Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów wraz z solistką Ewą Walczak.

Tuż po nim – na zakończenie pierwszej części Gali, muzycy zaprezentowali wiązankę melodii pochodzących z serialowych czołówek, popularnych w latach 80. ubiegłego stulecia seriali kryminalnych, zatytułowaną 80er KULT(tour) Medley (ciekawostka: wiązanka ta, stanowiła część repertuaru, który zapewnił orkiestrze największy sukces ostatniego półwiecza – Grand Prix największego festiwalu orkiestr dętych Małopolski „Echo Trombity”). Twórca składanki – Thiemo Kraas po mistrzowsku scalił pięć linii melodycznych hitów, cieszących się u naszych zachodnich sąsiadów prawdziwym statusem KULTowe!

Po tym utworze, przy owacjach na stojąco – zarówno muzyków orkiestry, jak i publiczności – solistkom Marii Walczak i Ewie Walczak wręczono kwiaty!

Uroczyste Gale to oczywiście okazja do wspomnień i… podziękowań. Podkreślmy, że sprawne funkcjonowanie orkiestry to nie tylko olbrzymi wysiłek organizacyjny, ale też finansowy. Zewnętrzna pomoc umożliwia zatem prowadzenie działań na najwyższym poziomie. Przedstawiciele Orkiestry i Zarządu Stowarzyszenia wręczyli tego wieczoru pamiątkowe grawertony wraz z książką dokumentującą historię orkiestry wyjątkowym osobom – przedstawicielom samorządu, instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz przyjaciołom i sponsorom orkiestry.

Cała społeczność orkiestry podziękowała za wieloletnią, owocną współpracę Tomaszowi Żakowi – Burmistrzowi Andrychowa, Wojciechowi Polakowi – Wiceburmistrzowi oraz Urzędowi Miejskiemu w Andrychowie. Warto podkreślić, że Gala była współfinansowana przez Urząd Miejski w Andrychowie w ramach zadania publicznego realizowanego przez Stowarzyszenie MOD „Andropol” dla gminy Andrychów. Podziękowania przekazano również Radzie Miejskiej Andrychowa, którą reprezentował na uroczystości Tadeusz Sarlej – Wiceprzewodniczący Rady.

Nie zabrakło także słów wdzięczności dla dyrekcji i pracowników Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów działa pod skrzydłami CKiW od ponad 20 lat!). Przedstawiciele orkiestry dziękowali m.in. za pomoc w organizacji tegorocznej Uroczystej Gali, a także za możliwość prowadzenia działalności muzycznej w budynku Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Podziękowania złożono na ręce dyrektora CKiW – Leszka Ścibika, jak również kierownik MDK – Marii Kubicy.

Kolejne słowa uznania skierowano pod adresem: dyrekcji oraz pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu, Kultury i Turystyki w Andrychowie (w imieniu instytucji pamiątkowy grawerton odebrał dyrektor MOSKiT – Marcin Putyra), redakcji Radia Andrychów i Nowin Andrychowskich (przekazane na ręce redaktora naczelnego – Marka Nycza).

Tego wieczoru słowa podziękowania usłyszał także Zarząd Fundacji „Memo” oraz Regina Pazdur (członek Zarządu Fundacji) – za pomoc w realizacji publikacji w postaci wydania płyty CD oraz książki o historii andrychowskiej orkiestry.

Pamiątkowe grawertony powędrowały również do delegacji dwóch orkiestr dętych, z którymi MOD „Andropol” od lat się przyjaźni i współpracuje. Są to Orkiestra Dęta OSP Chocznia oraz Orkiestra Dęta OSP Przytkowice.

Andrychowska orkiestra, która już prawie 20 lat działa jako Stowarzyszenie, ma swoich wytrwałych darczyńców i sponsorów, którzy przekazują im nieocenioną pomoc… „W ramach podziękowań chcielibyśmy Wam ofiarować coś, co dla nas jest dziś najcenniejsze, a jest to nasza 100-letnia historia. Niech ta nasza »Historia… jakich mało« przelana na papier będzie serdecznym podziękowaniem dla Was za wszelkie okazane nam wsparcie” – dziękował dyrygent orkiestry Łukasz Zaborowski.

Pamiątkowe książki z okolicznościowym wpisem otrzymali: Zofia Wanat – dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie, Dorota Balak – prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wadoviana”, Małgorzata Kołaczyk, której zakład krawiecki szyje mundury dla orkiestry, Elżbieta Fujawa – dyrektor andrychowskiego oddziału Banku Pekao S.A., przedstawiciel delegacji ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie – Wiceprezes Tomasz Królicki, Czesław Rajda – Radny Rady Miejskiej w Andrychowie, Agnieszka Kołacz – kierownik Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów” oraz Jarosław Skupień – dziennikarz i fotograf.

To oczywiście tylko część z całej rzeki podziękowań, która popłynęła w kierunku przybyłych na Galę…

Równie gorąco i serdecznie dziękowano za pomoc przedstawicielom sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia. Pamiątkowe książki otrzymali: Anna i Maciej Mazgaj, Ewa i Piotr Pysz, Maria Daley, Adam Zięba, Mirosław Balon, Krzysztof Kraus, Józef Brzazgacz, Janusz Kornecki, Piotr Zięba z zespołu muzycznego Songo & Zuza, Teresa i Edward Baścik, Anna Gawęda, Anna i Ryszard Babik, Zofia i Adam Kryska, Grzegorz Kosek – współwłaściciel Restauracji „Sami Swoi”, Sławomir Fąferko – przedstawiciel firmy TECH Sterowniki, Grzegorz Tomiak – Prezes Zarządu KZWM Ogniochron S.A., Ryszard Potempa – firma WADRAS Sp. j., Marcin Kowaliczek, Sławomir Pasternak.

Specjalne podziękowania za wieloletnie zaangażowanie i udział w występach andrychowskiej orkiestry popłynęły w kierunku muzyków – seniorów orkiestry: Fryderyka Homla, Jana Kapeli, Stanisława Hutniczaka, Kazimierza Hutniczaka, Stanisława Balona i Piotra Szczura.

Podziękowania otrzymali również: Marek Rogoza organista z kościoła parafialnego w Sułkowicach-Łęgu, Michał Zięba z serwisu instrumentów dętych „Zięba Music” a także Wojciech Stanek, który od kilkunastu lat prowadzi stronę internetową orkiestry www.orkiestra-andrychow.pl

Wyrazy wdzięczności popłynęły do wszystkich muzyków orkiestry, a w szczególności do Prezesa Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów – Dawida Babika oraz Wiceprezesa Stowarzyszenia – Tomasza Gawędy, oraz kapelmistrza – Łukasza Zaborowskiego!

Oficjalną część spotkania zakończył wjazd okazałego urodzinowego tortu i wspólnie odśpiewane „Sto lat!”… oczywiście kolejnych! 🙂 

Po części oficjalnej Orkiestra zaprosiła uczestników na okolicznościową kolację i jubileuszowy tort! Scenę przejęli muzycy zespołu Black Jack, bawiąc przybyłych do późnych godzin nocnych… 

Jarosław Skupień


Mecenasi Kultury:


Partnerzy:


Skip to content