Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Współpraca


 

Zapraszamy na naszą stronę: www.http://www.orkiestra-andrychow.pl

 

 

Od roku 2004 andrychowska orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspierania inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych poprzez organizowanie koncertów oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.

 

Orkiestra występuje na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych, państwowych, wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów jak również poza jej granicami. W ostatnich latach były to m.in.: „Kocioł Teatralny”, „Zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Andrychowa”, „Dni Andrychowa – Festiwal Plackorzy”, „Bieg po Serce Zbója Spod Złotej Górki”, „Finał WOŚP”, „ Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino”, „Wigilia Andrychowska”, „Dzień Papieski”, „Dożynki Gminne”, „Zakończenie roku akademickiego UTW w Andrychowie”, „Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Andrychowie”, „Uroczystości Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej”, Koncert galowy z cyklu „My, Małopolanie” w Sali Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

 

Poziom muzyczny orkiestry utrzymywany jest stale na wysokim poziomie czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, których w ostatnich latach znacznie przybyło na koncie andrychowskiej orkiestry – I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w roku 2011 oraz 2012. Kilkukrotny udział w Finale Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu z następującym rezultatem – miejsce III w latach 2010, 2015, 2016, miejsce II w latach 2011 i 2012 oraz miejsce I w 2014 roku. Ponadto orkiestra otrzymała specjalne zaproszenie na XXVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie w 2016 r. oraz w 2014 r. na VII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda, na którym to festiwalu kapelmistrz andrychowskiej orkiestry Łukasz Zaborowski otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

 

Pod skrzydłami miejskiej orkiestry od kilku lat działają również dwa mniejsze zespoły instrumentalne. Pierwszy to kwintet blaszany z perkusją noszący nazwę „Brass Land & Drums”. Formacja ta pod kierownictwem Łukasz Zaborowskiego wykonuje szeroki repertuar muzyczny, oparty głównie na muzyce rozrywkowej. Na swoim koncie ma m.in. wspólny występ z kwintetem „Excelsior Brass Band” w skład którego wchodzą członkowie Zespołu i Chóru Armii USA, podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkania” w MDK w Andrychowie w 2015 roku. Drugi skład kameralny to tzw. „Dechovka”, czyli zespół grający głównie repertuar taneczny. Andrychowska „Dechovka” występowała m.in. dwukrotnie w miastach partnerskich Tukums (Łotwa) i Breclav na Morawach ( Rep. Czech).

 

Stowarzyszenie MOD „Andropol” od wielu lat prowadzi przyorkiestrową szkółkę nauki gry na instrumentach dętych. Zajęcia na instrumentach blaszanych oraz saksofonach prowadzi kapelmistrz orkiestry natomiast na klarnetach – muzyk andrychowskiej orkiestry Wojciech Stanek, który jest także założycielem i administratorem strony internetowej www.orkiestra-andrychow.pl działającej od 2009 roku. Obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest Dawid Babik – także muzyk andrychowskiej orkiestry.

 

Skład orkiestry:

 

Dyrygent – kapelmistrz Łukasz Zaborowski

Flety: Aleksandra Fujawa, Marysia Gawęda, Alina Graca, Paulina Tomiczek, Kaja Woźniak Klarnety: Robert Bylica, Tomasz Gawęda, Fryderyk Homel, Wojciech Kozioł, Konstancja Książek, Wojciech Stanek, Gabriela Strączek, Monika Walczak, Mateusz Woźniak.

Saksofony: Łukasz Borgosz, Kacper Bryzek, Dorota Ganzel, Ewa Kowalska, Kamil Pindel, Elżbieta Rodak, Piotr Tomiczek, Agnieszka Walczak, Dawid Walczak, Wojciech Zięba.

Trąbki: Patryk Babik, Stanisław Balon, Szymon Kaczmarek, Piotr Paluch, Łukasz Sordyl, Piotr Szczur, Bartłomiej Walczak, Rafał Walczak, Patryk Zięba.

Sakshorny: Dominik Borgosz, Piotr Chodziutko, Wojciech Gawęda, Stanisław Hutniczak, Przemysław Jordanek, Nikodem Książek.

Puzony: Damian Łysoń, Grzegorz Walczak, Zygmunt Walczak, Szymon Wnęczak.

Tuby: Dawid Babik, Józef Kobielus, Grzegorz Koprowski, Mariusz Płonka.

Gitara Basowa: Tomasz Walczak.

Perkusja: Wojciech Kosek, Władysław Spisak, Łukasz Walczak, Robert Wołoch, Piotr Zięba.

 

 

27 września (sobota) 2014 r., o godz. 17.00 w sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbył się koncert laureatów XXXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, w którym wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL z Andrychowa (działająca pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie) - laureat I miejsca w grupie orkiestr działających przy domach kultury, zakładach pracy i stowarzyszeniach, zdobywca pucharu Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ - Antoniego Malczaka. Koncert odbył się w ramach cyklu "My, Małopolanie".

Cykl „My, Małopolanie” to prezentacja (w formie koncertów, spektakli, wystaw) osiągnięć grup artystycznych i twórców indywidualnych o niekwestionowanym dorobku artystycznym, aktualnych laureatów znaczących konkursów, festiwali, lub obchodzących właśnie jubileusz.

Spotkania w "Sokole" mają charakter uroczystych koncertów, spektakli lub wystaw. Na spotkania do Sącza zapraszani są przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu skąd wywodzi się zespół lub twórca, sponsorzy, opiekunowie lub organizatorzy zespołu oraz znaczący przedstawiciele tamtejszego środowiska.

Dzięki zaproszeniom wysłanym przez organizatorów koncertu "My, Małopolanie" ten wyjątkowy koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol miała przyjemność obejrzeć także delegacja z Andrychowa, na czele z Panem Burmistrzem Tomaszem Żakiem.

Zaproszenie andrychowskiej orkiestry do udziału w tym koncercie to szczególne wyróżnienie dla tego zespołu. Świadczy o tym fakt, iż została ona wytypowana spośród siedmiu orkiestr dętych, które w konkursie zajęły I miejsce w różnych kategoriach.

To kolejny sukces andrychowskich dęciaków w tym bardzo pracowitym dla nich roku. Poprzedni sukces to zakwalifikowanie i udział orkiestry w Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda w Tarnowskich Górach, który odbył się w ostatnią niedzielę sierpnia. "Złotą batutą" uhonorowany został wówczas kapelmistrz orkiestry Łukasz Zaborowski, który zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta tego festiwalu.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z teg wydarzenia. Foto: Wiesław Żygłowicz

 

Miejska Orkiestra Dęta „ANDROPOL” Andrychów wróciła pod skrzydła Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Wcześniej zespół działał pod patronatem CKiW od roku 1999 do grudnia 2012r.W tym czasie dzięki wsparciu, polegającym w głównej mierze na zapewnieniu wykwalifikowanego instruktora nauki gry będącego jednocześnie dyrygentem orkiestry, andrychowska orkiestra stopniowo poszerzała swoje szeregi jak również znacząco podnosiła swój poziom muzyczny. Efektem tego były liczne nagrody na festiwalach oraz przeglądach dętych, w ostatnich latach do najlepszych występów orkiestry można zaliczyć zdobycie I – go miejsca na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w roku 2011 i 2012 oraz zdobycie II – miejsca na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu w roku 2011 i 2012.

Skład zespołu liczy obecnie 40 osób, są to głównie młodzi ludzie w wieku szkolno – studenckim. W większości osoby te umiejętność gry na instrumencie nabyły poprzez uczęszczanie do szkółki muzycznej prowadzonej przy orkiestrze przez mgr Łukasza Zaborowskiego – kapelmistrza orkiestry od 2006 roku.

Andrychowska orkiestra występuje prawie na wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych oraz państwowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów. Czynnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych tworząc profesjonalną oprawę muzyczną podczas wszelkiego rodzaju imprez organizowanych przez CKiW oraz UM w Andrychowie takich jak na przykład „Bajkolandia”, „Koncerty Sierpniowe”, „Kocioł Teatralny”, Polonijne Mistrzostwa Świata w Siatkówce, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych, Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych.

tel. 696 211 707 Łukasz Zaborowski.