Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Każdy z nas ma własną historię i własne wspomnienia. Pozwólcie, że podzielę się z Wami kilkoma migawkami z nie tak znowu odległej przeszłości. Ech... kiedyś to były czasy :) Dawno, dawno temu, kiedy internet kojarzył się jeszcze z piskami wydobywającymi się z modemu Tepsy, pojawiło się w Andrychowie kilka niezwykłych głosów. Jeden z nich bezsprzecznie należał do Anny Mysłajek. Z tamtego okresu pamiętam co najmniej kilka świetnych koncertów, występów i recitali w których można było ją usłyszeć.

Piostur 2007, gdy swoim występem zakwalifikowała się do udziału w 44 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, przepiękny spektakl muzyczny Cafe Panica (MDK rok 2008), koncert dla mecenasów kultury (2009) ... ech, można długo wymieniać...

Wyraźny, zdecydowany, pełen miękkiej, ciemnej barwy wokal przyciągał uwagę, zachwycał, prowokował, skłaniał do myślenia słowami znanych polskich poetów. No właśnie. Po etapie piosenek z pożyczonym tekstem i muzyką przyszedł czas na zmiany, autorski repertuar, muzykę eksperymentalną. Z tamtych czasów pamiętam koncert i dziewięć autorskich kompozycji, klimat zastanowienia, zadumy, niepokoju, wewnętrznej rozterki. Wtedy już - Anna Mysłajek mogła śmiało nazywać się piosenkarką, poetką i kompozytorką. Na scenie towarzyszyli jej Wojciech Zaborowski (syntezator) i Wojciech Kurek (perkusja), z którymi tworzyła formację - Anna Mysłajek & Oshalala.

W materiałach informacyjnych jednego z Piosturów można było przeczytać, że jest związana z andrychowskim podwórkiem artystycznym. Była solistką zespołów rockowych i funkowo-jazzowych. W 2006 roku rozpoczęła występy solowe. Sięgnęła po poezję, początkowo tę standardową Osieckiej, by później oprzeć się na tekstach Barańczaka, a przede wszystkim Wojaczka. Po wyróżnieniu na XXVII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej PIOSTUR 2007 współpracowała z Wojciechem Ziębą (fortepian). Brała udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2008 i 2009) i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (2008). Jest laureatką równorzędnej I nagrody PIOSTURU 2009.

Teraz, w jej krótkim dossier czytamy: Nieprzeciętna osobowość sceniczna, wokalistka i autorka tekstów. Laureatka wielu Festiwali Piosenek Poetyckich i Autorskich. Założycielka zespołu Anna Mysłajek & Oshalala, Mono Lizy, od 2011 do 2015 front manka bielskiej formacji Buenos Agres. Jej obecny projekt to doświadczony zespół, którego jest liderką. Muzyka współtworzona przez członków to mieszanka – pop rocka, funku, soulu i jazzu – która jest wynikiem doświadczeń, upodobań, ale przede wszystkim spontanicznej współpracy twórczej zespołu.

Skład obecnej formacji:

  • Anna Mysłajek – teksty / śpiew
  • Sebastian Adamczewski – gitara / śpiew
  • Michał Sarnecki – bas
  • Andrzej Obuchowski – perkusja
  • Damian Staniec – elektronika

Na koncercie w Andrychowie zaprezentowała się z zespołem w niepełnym składzie (bez klawiszowca).

Przyznam, że z ciekawością czekałem na ten występ, mając w pamięci nieprzeciętne teksty jej autorstwa słyszane przed laty. Trudno było ją wtedy i teraz zaszufladkować. Nadal jej piosenki, zarówno w warstwie muzycznej jak i treści są przemyślane, a jednocześnie nieprzewidywalne.

Śpiewała kiedyś:

przecież nie możesz mnie tworzyć,
po to by mieć coś na własność,
po to byś sam nie zwariował
Jestem wyobraźnią twą ...
jesteś na zewnątrz ... nie możesz mnie dostrzec, nie możesz zobaczyć ...
jesteś na zewnątrz, ja - jestem w środku.
Jestem przeźroczysta, nieuchwytna jestem, czasem nieobecna, czasem tylko jestem ...
... w Twoich oczach, w Twoim śnie ... kończę się ...
Twój sen Cię oślepia, spojrzenie usypia,
wewnątrz ... ja znikam ... ja znikam ... ja ... znikam

Wtedy klimat utworów przypominał krainy Davida Lyncha, zapomniane miasteczka, niezmierzone przestrzenie ... aż ciarki przechodziło po plecach. Ich źródłem nie był strach, lecz uczucia, które pojawiają się, gdy ocieramy się o prawdę. Prawdę o nas samych

W środku samej siebie
mnogość,
niezliczenie,
ogólne przepełnienie z ostatnich dni ...
Przelałam ...
przelałam się przez brzegi
wezbrałam ...
wezbrałam ponad miarę
choć w środku ...
w środku samej siebie
mnogość,
niezliczenie,
ogólne przepełnienie z ostatnich dni ...
... Z tysiąca części się składam

Szum ulicy, podczas koncertu i ciągłe bieganie z aparatem sprawiły, że nie mogłem do końca skupić się na warstwie tekstu. W gonitwie dnia, zwykle nie zawsze mamy czas aby dostrzegać coś pięknego, idziemy dalej ... gdy nagle do naszej głowy dobiega myśl, że coś nam właśnie umknęło, coś niepowtarzalnego, nieuchwytnego. Biegnąc za spełnianiem marzeń jakiegoś nieokreślonego ogółu ... zatracamy nasze własne ja, gubimy umykające chwile, próbujące łapać nas słowami tych bardzo znanych - Leśmianów, Szymborskich ... i tych mniej znanych ... jak Anna Mysłajek.

Teraz jestem jedna
tylko sobą rzucam
Tam gdzie kiedyś chciałam
Tam gdzie zaraz będę
Tak myślałam
Tak szukałam
Tak ... tak ... tak ? ...
Znowu rozsypana w kilku miejscach na raz

Nasz świat. Nasze wnętrze. Życie coraz częściej nam umyka. Myślimy medialnie, żyjemy mediami, a te w kółko powielają identyczne informacje ... kradnąc sobie wzajemnie słowa, myśli, wydarzenia, często bezczelnie zmieniając ich sens i treść. Nadając znaczeń których nie ma - wydarzeniom, które są fikcją. Czy po to pojawiliśmy się na świecie na tak krótką i ulotną chwilę by klepać medialną mantrę, powtarzając schematy i uogólnienia? Czy My, ludzie - nie mamy już własnego zdania?

Mamy. Dlatego - dziękuje, że co jakiś czas dane nam jest gościć takich właśnie artystów i usłyszeć kilka ich słów o sobie i o nas. Słów, których nie boją się powiedzieć. Na szczęście - w świecie, w którym już w minutę od wypadku można o nim przeczytać w wirtualnej rzeczywistości ... w potoku słów i liter, mnożących się jak grzyby po deszczu portali społecznościowych, pojawiają się raz za czas ludzie, których warto posłuchać.

A tak było na koncercie!

JS

Koncertom towarzyszyła plenerowa wystawa rzeźb, których autorem jest Piotr Bies.

PIOTR BIES

„Swoją inspirację czerpię z głębokiego antyku, szeroko pojętej sztuki Mezopotamii i Egiptu. Lubię statykę i symetrię w rzeźbie, kryje się w niej majestat i uśpiona siła. Poza tym tajemnica i uspokojenie. Kiedy kilkukrotnie zwiedzałem Muzeum Sztuki Egipskiej w Turynie, pomiędzy wspaniałymi dziełami doznałem uczucia absolutnego wyciszenia, co zdarza się jedynie na bezludziu w górach lub w pustych świątyniach, znaczy w świątyniach pozbawionych nadmiaru ozdób, wypełnionych tylko echem kroków i niewyobrażalną ilością modlitw.”

BIO:

Urodzony w 1961 r. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktor sztuk pięknych AS w Szczecinie. Nauczyciel rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem.  

 

„Zajmuję się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, teatrem, poezją. Po drodze zdarzyło mi się kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, jak również kilkadziesiąt sympozjów rzeźbiarskich w Polsce, Europie i Nowej Zelandii razem. Napisałem garść sztuk teatralnych, parę zostało zrealizowanych w Polskim Radio i teatrach tradycyjnych. Kilka tomików poezji, seria wykładów o sztuce. Jestem inicjatorem idei Karpackiej Akademii Sztuki, czyli instytucji opartej na tradycji artystycznej narodów zamieszkujących Karpaty. Byłby to powrót do literalnie rozumianego piękna, co szczególnie dziś jest potrzebne, gdy antysztuka i antykultura bazująca na skandalu i szokujących pomysłach, przy braku talentu, opanowała wszystkie czołowe galerie i uczelnie artystyczne.”

 

ORGANIZATOR

KONCERT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU
POWIATU WADOWICKIEGO

 

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ ANDRYCHOWA - TOMASZ ŻAK

 

PARTNERZY

 

SPONSORZY KONCERTÓW

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Koncerty realizowane przy wsparciu Powiatu Wadowickiego

 

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

 

Sponsorzy Koncertów:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Stacja Paliw SM LOGISTIC

Salon Magia Wnętrz

Zespół Radców Prawnych „Jurysta” Sp. k. J. Trojak i Wspólnicy

WADRAS Spółka Jawna | Ryszard Potempa, Paweł Kozioł

TECH STEROWNIKI Sp. z o. o. Sp. k. | TECH STEROWNIKI polski producent sterowania ogrzewaniem

SONNIGER Polska Sp. z o. o. Sp. k. | SONNIGER Polska – europejski dostawca nowoczesnych i ekonomicznych urządzeń do ogrzewania przemysłowego

Salon VISION EXPRESS – Andrychów, ul. Krakowska

Focus Finanse Sp. z o. o. | Właściwi Eksperci. Właściwa Perspektywa

 

Patroni medialni:

Nowiny Andrychowskie
Radio Andrychów
portal Wadowice24.pl
gazeta i portal MamNewsa

Partnerzy:

Straż Miejska w Andrychowie