Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

W niedzielne popołudnie w Andrychowie odbył się pierwszy z czterech Sierpniowych Letnich Koncertów w Parku Miejskim. Na scenie ustawionej w pobliżu fontanny zaprezentowała się krakowska formacja muzyczna "Kwartet na Specjalne Okazje" w składzie Agnieszka Bugla-Bylica – I skrzypce, Leszek Dzierżęga – II skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Aleksandra Lignar – wiolonczela.

Letnim Koncertom Sierpniowym towarzyszy plenerowa wystawa rzeźb autorstwa Piotra Biesa - absolwenta PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktora sztuk pięknych AS w Szczecinie, nauczyciela rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem, którego twórczość inspirowana jest antyczną, szeroko pojętą sztuką Mezopotamii i Egiptu.

Po szczególnym - wielkim "kulturalnym" poście powoli wracamy do "normalnego" funkcjonowania. W przestrzeni publicznej nadal widać punkty dezynfekcyjne, pojawiają się również wszechobecne maseczki. Co będzie dalej? Czas pokaże. Póki co - jedno jest pewne. Muzyka łagodzi obyczaje, niesie nadzieję i otuchę w trudnych czasach.

Po kilku miesiącach kultury on-line po raz pierwszy andrychowianie tak licznie zebrali się na imprezie kulturalnej. Jak było? Muzycy chwalili świetną organizację koncertu, a my - ich niezwykłe umiejętności.

Swój występ utalentowany kwartet rozpoczął dwoma utworami z epoki baroku. Najstarszym był pochodzący z 1680 r. "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela - wielki hit okolicznościowych uroczystości. Drugi z utworów - piękna "Aria na strunie G", pochodząca z suity orkiestrowej D-dur nr 3 autorstwa Jana Sebastiana Bacha - należy do najczęściej wykonywanych dzieł Bacha. Jego dźwięki popłynęły w przestrzeń andrychowskiego parku niczym bandaż na przedziwną sytuację, która spłynęła na ludzi w 2020 roku. Kojące dźwięki, mimo wszechobecnego szumu ulicy potwierdziły świetne opanowanie muzycznego kunsztu przez występujących artystów.

Po baroku - czas na klasycyzm. Jako pierwsza pojawiła się kompozycja Ludwika van Beethovena. Ten wybitny kompozytor na koniec swojego życia stracił słuch. Nie przeszkodziło mu to jednak w spełnianiu swojej pasji. To właśnie wtedy powstały w jego głowie wybitne kompozycje, będące swego rodzaju "drzwiami" do epoki romantyzmu. W Andrychowie zabrzmiał Menuet z kwartetu smyczkowego. Po Beethovenie jeden z klasyków wiedeńskich - Wolfgang Amadeusz Mozart i jego evergreen - "Eine Kleine Nachtmusic" - skomponowany u schyłku życia. Mimo kłopotów, kompozytor nie stracił nut radości przewijających się we wcześniejszych utworach. Po nim - muzycy zabrali nas na wiedeńskie salony! Wystarczyło zamknąć oczy by znaleźć się wśród pięknie wystrojonych dam i kawalerów, słuchając walca "Fale Dunaju", nawiązującego do utworów Straussa. Utwór skomponował rumuński kompozytor Ion Ivanovici. Wśród jego 350 kompozycji właśnie ta - walc „Fale Dunaju” jest najbardziej znana. Na koniec zabrzmiał główny przedstawiciel epoki i "Pizzicato polka", która w dorobku Johanna Straussa określana jest mianem wyjątkowej. Skomponował ją wspólnie z wszechstronnie uzdolnionym bratem - Josefem. Na koniec tej części podróży - Marsz Radetzky’ego autorstwa: Johanna Straussa, znany andrychowskim miłośnikom klasycznych dźwięków, będący jedną ze sztandarowych kompozycji granych podczas bardzo lubianej w Andrychowie cyklicznej imprezy - Wieczorze Austriackim.

Drugą część koncertu wypełniły jazzowe standardy na gorące letnie wieczory. Najpierw - przepiękna aria George'a Gershwina z 1934 roku - Summertime, a następnie utwór do musicalu "Skrzypek na dachu" - wykonywany podczas sceny ślubu.

Tutaj może na chwilkę przerwiemy relację, by pozdrowić motocyklistów, którzy przejeżdżając obok parku miejskiego zaprezentowali niezwykłą barwę dźwięku płynącego z tłumików... Nie był to jedyny przerywnik dźwiękowy, przenoszący nas w XXI wiek :) Podczas zapowiedzi "Pawany na śmierć infantki" Maurycego Ravela, znanej również pod tytułem "Pawana dla zmarłej infantki", będącej pierwszym bardziej znanym utworem kompozytora - przez miasto przejechała muzyczna karawana. Niestety, dźwięki wydobywające sią zza uchylonych szyb samochodów w żaden sposób nie nawiązywały do rewelacyjnych melodii płynących ze sceny :)

Zwieńczeniem wieczoru była kompozycja niewątpliwego króla argentyńskiego tanga - Astora Piazzoli i jego ponadczasowe Liebertango!

Pierwszy z koncertów za nami! Mamy nadzieję, że kolejne odbędą się w równie pięknej atmosferze, w otoczeniu spokoju i zieleni andrychowskiego parku.

Zapraszamy serdecznie!

Zobaczcie jak było:

JS

  

ORGANIZATOR

KONCERT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU
POWIATU WADOWICKIEGO

 

PATRONAT HONOROWY

BURMISTRZ ANDRYCHOWA - TOMASZ ŻAK

 

PARTNERZY

 

SPONSORZY KONCERTÓW

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Koncerty realizowane przy wsparciu Powiatu Wadowickiego

 

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

 

Sponsorzy Koncertów:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Stacja Paliw SM LOGISTIC

Salon Magia Wnętrz

Zespół Radców Prawnych „Jurysta” Sp. k. J. Trojak i Wspólnicy

WADRAS Spółka Jawna | Ryszard Potempa, Paweł Kozioł

TECH STEROWNIKI Sp. z o. o. Sp. k. | TECH STEROWNIKI polski producent sterowania ogrzewaniem

SONNIGER Polska Sp. z o. o. Sp. k. | SONNIGER Polska – europejski dostawca nowoczesnych i ekonomicznych urządzeń do ogrzewania przemysłowego

Salon VISION EXPRESS – Andrychów, ul. Krakowska

Focus Finanse Sp. z o. o. | Właściwi Eksperci. Właściwa Perspektywa

 

Patroni medialni:

Nowiny Andrychowskie
Radio Andrychów
portal Wadowice24.pl
gazeta i portal MamNewsa

Partnerzy:

Straż Miejska w Andrychowie

 

O ARTYSTACH:

 

KWARTET NA SPECJALNE OKAZJE

Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego w składzie:

Agnieszka Bugla-Bylica – I skrzypce
Leszek Dzierżęga – II skrzypce
Natalia Warzecha-Karkus – altówka
Aleksandra Lignar – wiolonczela

AGNIESZKA BUGLA-BYLICA

Urodzona w 1991 r. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Wiesława Kwaśnego w 2014 r. Uczestniczka wielu konkursów skrzypcowych w kategorii solistów i zespołów kameralnych, m. in.: laureatka i finalistka Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, Konkursu w Castelfidardo we Włoszech, Ogólnopolskiego Konkursu im. I. Dubiskiej w Łodzi, Konkursu „Talenty Europy” na Słowacji. Koncertowała kameralnie na najważniejszych krakowskich festiwalach („Muzyka w Starym Krakowie”, „Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich”, „Wawel o zmierzchu”), a także poza granicami kraju: w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, na Ukrainie oraz w Turcji. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i kursów mistrzowskich „Oberstdorfer Musiksommer” wraz z kwartetem Ilum w klasie kameralnej prof. Petera Bucka. Swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów i kursów mistrzowskich m. in. w klasach prof. W. Marschnera, A. Mathäus, K. Olechowskiego, K. Jakowicza, a także podczas prestiżowej Zermatt Festival Academy (2014, 2015), na którą dwukrotnie otrzymała zaproszenie, mogąc pracować z muzykami Filharmonii Berlińskiej z Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker.

ALEKSANDRA LIGNAR

Do tej pory koncertowała m. in. we Francji, Chinach, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, na Ukrainie i w wielu miastach Polski. Wiolonczelistka miała okazję współpracować z takimi artystami jak m. in. Jerzy Tosik-Warszawiak, Wiesław Kwaśny czy Szymon Nehring. Artystka uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznane autorytety w dziedzinie instrumentalistyki. Należą do nich: Paweł Głombik, Andrzej Orkisz, Tomasz Strahl, Dominik Połoński, Catalin Ilea, Johannes Krebs, Karlien Bartels, Vida Vujic, Desmond Hoebig, Paul Katz, Arto Noras, Krzysztof Śmietana czy Ivan Klansky. Podczas wielu kursów mistrzowskich współpracowała z takimi pianistami jak: Hanna Holeksa, Lubow Nawrocka, Lech Napierała oraz Agnieszka Kozło. Biorąc czynny udział w wielu koncertach symfonicznych występowała pod batutą wybitnych dyrygentów: Sir Nevilla Marrinera, Tadeusza Wojciechowskiego, Yana Pascala Torteliera, Roberta Kabary, Yannisa Pouspourikasa, Mirosława Jacka Błaszczyka, Jacka Kaspszyka czy Jerzego Maksymiuka. Aleksandra Lignar brała udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, takich jak: „Morningside Music Bridge” w Calgary (Kanada), „Muzyka w Starym Krakowie”, „Krakowska Jesień Muzyczna”, „Spotkania Mistrza XX wieku z Młodymi artystami XXI wieku”, „Estrada młodych” w Łodzi, „Muzyka w Starym Lwowie”. W charakterze solistki występowała m. in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Artystka jest laureatką wielu uznanych konkursów muzycznych, m. in.: II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu (Warszawa), Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach (Bydgoszcz) czy Międzyuczelnianego Konkursu Duetów Instrumentalnych i Wokalnych. Wiolonczelistka ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. dr hab. Zdzisława Łapińskiego.

NATALIA WARZECHA-KARKUS

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego i as. Anety Dumanowskiej. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich doskonaląc swój warsztat u wybitnych pedagogów, takich jak: Piotr Reichert, Stefan Kamasa, Avri Levitan czy Grigorij Zyslin. Jest założycielką i altowiolistką kwartetu smyczkowego Airis Quartet, z którym studiowała w ARTez Konserwatorium w Zwolle w Holandii, na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, European Chmaber Music Academy, a w 2017 ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach. Z zespołem uczyła się u światowej sławy pedagogów z kwartetów Apollon Musagette Quartet, Diottima Quartet, Kwartet Śląski, Royal String Quartet, Alban Berg Quartet, Artis Quartet. Jest laureatką licznych konkursów w kraju i za granicą, m. in.: Międzynarodowy Konkurs Muzyczny na Malcie (III miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Warszawie (Grand Prix). W 2017 r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”. Dokonała licznych nagrań DVD i CD. Stale współpracuje z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Corda Cracovia, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Gorzowska, Tarnowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

LESZEK DZIERŻĘGA

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. M. Szlezera. Członek zespołu Nigela Kennedy’ ego „Orchestra of Life”. Współzałożyciel zespołów – Myślenicka Orkiestra Kameralna, Extra Sounds Ensemble, Corda Cracovia. W tych zespołach pełnił funkcję lidera sekcji drugich skrzypiec. Od 2009 r. nauczyciel skrzypiec w ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie. Uczestnik Festiwalu Beethovenowskiego w Bonn oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Muzyk biorący udział w przedsięwzięciach oraz koncertach w takich salach, jak: Filharmonia w Berlinie, Filharmonia w Monachium, Filharmonia w Kolonii, Stadtcasino Basel, Royal Festival Hall, Royal Albert Hall, Brightwater Hall w Manchesterze, Birmingham Symphony Hall, Palais des Congrès w Paryżu. Jest współtwórcą płyty nagrodzonej Fryderykiem – Chordnation. Leszek Dzierżęga to skrzypek wielowymiarowy – tj. grający muzykę różnego rodzaju, od klasyki, przez rozrywkę, po jazz. Pasjonat lutnictwa, którego hobby przekształciło się w poparte wiedzą, umiejętnościami oraz ciągłą edukacją dążenie do zawodowstwa także i w tej dziedzinie. Muzyk, który od kilku lat zajmuje się również wszelkimi technicznymi kwestiami związanymi z instrumentalistyką – doradztwem i doborem instrumentów tudzież akcesoriów. Człowiek wielopłaszczyznowy – poza grą i pasją lutniczą rozwija zainteresowania oraz poszerza wiedzę w zakresie pedagogicznym, uczestnicząc w kursach, szkoleniach. Juror konkursów skrzypcowych.

Koncertom towarzyszyła plenerowa wystawa rzeźb, których autorem jest Piotr Bies.

PIOTR BIES

„Swoją inspirację czerpię z głębokiego antyku, szeroko pojętej sztuki Mezopotamii i Egiptu. Lubię statykę i symetrię w rzeźbie, kryje się w niej majestat i uśpiona siła. Poza tym tajemnica i uspokojenie. Kiedy kilkukrotnie zwiedzałem Muzeum Sztuki Egipskiej w Turynie, pomiędzy wspaniałymi dziełami doznałem uczucia absolutnego wyciszenia, co zdarza się jedynie na bezludziu w górach lub w pustych świątyniach, znaczy w świątyniach pozbawionych nadmiaru ozdób, wypełnionych tylko echem kroków i niewyobrażalną ilością modlitw.”

BIO:

 

Urodzony w 1961 r. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktor sztuk pięknych AS w Szczecinie. Nauczyciel rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem.

 

„Zajmuję się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, teatrem, poezją. Po drodze zdarzyło mi się kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, jak również kilkadziesiąt sympozjów rzeźbiarskich w Polsce, Europie i Nowej Zelandii razem. Napisałem garść sztuk teatralnych, parę zostało zrealizowanych w Polskim Radio i teatrach tradycyjnych. Kilka tomików poezji, seria wykładów o sztuce. Jestem inicjatorem idei Karpackiej Akademii Sztuki, czyli instytucji opartej na tradycji artystycznej narodów zamieszkujących Karpaty. Byłby to powrót do literalnie rozumianego piękna, co szczególnie dziś jest potrzebne, gdy antysztuka i antykultura bazująca na skandalu i szokujących pomysłach, przy braku talentu, opanowała wszystkie czołowe galerie i uczelnie artystyczne.”