Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Współpraca


 

Pokazy tańca, prezentacje, konkursy i degustacje – ci, którzy w sobotni wieczór wybrali się do Miejskiego Domu Kultury na Wieczór Bałkański, nie mają czego żałować. Przez kilka godzin Andrychów zamienił się w ambasadę Serbii, Macedonii, Albanii, Grecji i wielu innych państw tego regionu.

Licznie zgromadzoną publiczność powitał Zbigniew Przybyłowicz, który sam wspominał swoje podróże na południe Europy. W ekspresową podróż po Bałkanach zabrali nas Barbara i Andrzej Pasławscy. - Z jednej strony barwne nadmorskie kurorty, wypoczynek, zabytki. Z drugiej strony zaś ich historia, miejsca, w których czas się zatrzymał, gdzie życie odmierza się innym rytmem, bez pośpiechu, codziennej pogoni, niekoniecznie do końca posprzątane. Miejsca znaczone niezmąconą przyrodą, śpiewem wiatru na graniach i rechotem żab wieczorami w górskich jeziorach, nieobleganymi przez turystów, majestatycznymi kanionami, zagubionymi w głuszy wioskami i ich uśmiechniętymi, życzliwymi gospodarzami. Bałkany - teren nieuczesany - ano właśnie, takie są i takich szukamy – mówili podczas prezentacji.

O Bułgarii opowiadała Katarzyna Witek. Najważniejszym punktem programu był występ Zespołu Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA. To zespół, który powstał w 2001 roku, a jego kierownikiem jest właśnie pani Katarzyna Witek. Publiczność usłyszała piękne pieśni śpiewane tzw. „białym głosem”, zobaczyła bułgarskie hora i kjuczeki serbskich cyganów, kolorowe, ręcznie robione stroje. Był też mini kurs bałkańskich tańców.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Katarzyny Witek i Jana Witka, „Bałkańskie klimaty”.

AO. Tekst i Foto: Nowiny Andrychowskie