Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Trudno w skrócie opisać drugi dzień święta miasta - Dni Andrychowa 2019. Oj działo się, działo! Impreza rozpoczęła się... na plaży! Tak, tak! 30 czerwca o godz. 12.30 - odbyło się oficjalne otwarcie wakacyjnej CITY PLAŻY usytuowanej na Placu Mickiewicza w Andrychowie. Sponsorem CITY PLAŻY jest: ANDORIA Sp. z o.o. - jest! - ponieważ obiekt będzie funkcjonował przez cały lipiec!

W programie tegorocznych Dni Andrychowa każdy mógł znaleźć coś dla siebie! Muzyka, taniec, śpiew - począwszy od przepięknych pieśni religijnych wyśpiewanych przez scholę Perełki Maryi, dźwięków kapeli podwórkowej Wujka Jaśka, piosenek ludowych LZPIT Andrychów i Zespołu Porąbczanie, mocnych brzmień Taintu, analizy współczesnego świata Max Corner Crew, rapu KOZI i Meaculpa, rockowych brzmień Wyjścia Awaryjnego i Ostatni w Raju, czy wreszcie - koncertów gwiazd tegorocznych Dni Andrychowa - Elektrycznych Gitar, poprzedzonych muzyką, przy której nogi same rwały się do tańca (Kiwi, Musle, Beniamin &RR). Były nawet dźwięki z "Gwiezdnych Wojen" Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol, której towarzyszył niebiański głos piosenkarki Marii Walczak! Ależ to było piękne! Dokładną listę artystów występujących podczas drugiego dnia na gorącej scenie Placu Mickiewicza znajdziecie poniżej!

No właśnie - gorącej scenie - w przenośni i dosłownie! Temperatura tego dnia nieźle dała wszystkim popalić!

Kiedyś, wszystko wydawało się nam znacznie prostsze. Artyści po wyjściu na scenę podłączali się do prostych, analogowych mikserów, których ustawienie trwało kilka minut i już! Teraz - cyfrowe urządzenia wymagają wstępnych ustawień które niestety trochę trwają :( Jeśli do tego dołożymy zwyczajne, ludzkie zmęczenie wynikające z bardzo wysokiej temperatury, nie jest trudno wyobrazić sobie możliwość zmian w czasie rozpoczęcia koncertów. Stare przysłowie mówi jednak - nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Udało się! Zmiany w grafiku koncertów spowodowały, że występy rozpoczęły się dokładnie wtedy, gdy palące słońce schowało się za budynkami! i na Placu Mickiewicza pojawił się cień! Potem już bez kłopotów - przybywająca licznie na miejską Agorę publiczność mogła wysłuchać energetycznych dźwięków kolejnych formacji muzycznych Kiwi, Musle, Beniamin &RR i koncertu Gwiazdy - Elektrycznych Gitar, która potwierdziła należne jej miejsce w panteonie artystów polskiej piosenki!

Panie! Tu na tym Placu to nic takiego! Tu wcale nie ma tak gorąco! U nas jak wyjeżdżałem palił się las i strażacy jechali do akcji! - powiedział do mnie Pan, pracujący w ochronie! No tak. Faktycznie. Wyobraziłem sobie strażaka w pełnym rynsztunku, gaszącego palący się las w takiej temperaturze... Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy w życiu szczęście! Przechodzi ono obok nas, a my nie dostrzegamy tego, że tak naprawdę trzeba cieszyć się z każdej, wspólnej, pełnej radości chwili, wspólnego świętowania, odpoczynku i możliwości wyrażania bez przeszkód swoich emocji i poglądów.

Patrząc na las rąk wzniesiony ku górze na finałowej selfie fotce z Elektrycznymi Gitarami, po wysłuchaniu ich wspaniałych, leżących w zakamarku naszych serc evergreenów można śmiało powiedzieć - to były piękne dni! Dni Andrychowa 2019!

Co tu dużo pisać - sami zobaczcie jak było!

PS. Gdyby Was dziwiło co robi młoda artystka na scenie wraz z zespołem Musle - odpowiadamy :) Andrychowianka Milenka spełnia swoje marzenie, którym był wspólny występ i śpiew na wielkiej scenie podczas Dni Andrychowa własnie z zespołem Musle! Gratulujemy! Jak widać - scena jest jej pisana! Czuje się na niej jak ryba w wodzie!

 KAPELA WUJKA JAŚKA (folk)

Kapela istnieje już 40 lat. Założona przez Jana Bezwińskiego („Wujek Jasiek”). Występowała na wielu festiwalach krajowych oraz koncertowała za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Na koncie ma sześć nagranych płyt. Wykonuje głównie własne utwory. Skład zespołu: Jan Bezwiński – gitara, Anna Kudłacik – gitara, Jan Chmiel – akordeon, Edward Słanek – gitara basowa, Marian Kopeć – instrumenty perkusyjne, Wiesław Pustelnik – klarnet.

PEREŁKI MARYI

Schola Perełki Maryi istnieje 6 lat i działa przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Paszkówce. Liczy 37 dziewcząt, począwszy od klasy pierwszej szkoły podstawowej na gimnazjum kończąc. Schola spotyka się w każdą sobotę na wspólnym śpiewie, którym potem ubogaca Niedzielną liturgię. Ich spotkania to też zabawa, wspólne wyjazdy, również te wakacyjne. Wszystko to co ich łączy sprawia, że wszędzie mogę grać na chwałę Pana.

LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ANDRYCHÓW

Podczas Dni Andrychowa zespół zaprezentuje program „Oj weselcie się”, będący wiązanką tańców krakowskich i pogranicza śląsko-krakowskiego.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje, zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Zespół występuje w strojach będących jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze ma, m.in.: programy zawierające suity tańców krakowskich, tańców śląskich, tańców narodowych oraz pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki.

Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Corocznie występuje podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Dwukrotnie reprezentował Małopolskę podczas VIII Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca „Z przytupem” w Zakrzewie (Wielkopolska). Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w „Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych”, odbywających się w Kościele pw. św. Macieja w Andrychowie.
Zespół swoje programy wielokrotnie prezentował za granicą m.in. w Niemczech, w Czechach, na Słowacji, na Łotwie, na Ukrainie oraz w Macedonii. Miał zaszczyt kolędować w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2017 roku zespół świętował 20-lecie istnienia i otrzymał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Obecnie zespół działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu, od jego powstania do dzisiaj, jest Leon Majkut. Konsultantem etnograficznym jest dr Małgorzata Kiereś – dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Koordynatorem zespołu jest Agnieszka Kołacz.

ZESPÓŁ REGIONALNY PORĄBCZANIE

Zespół Regionalny Porąbczanie z Porąbki (woj. śląskie, pow. bielski) powstał 4 grudnia 1991 roku, a jego założycielami byli Jadwiga Kołek – nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej, Teresa Wykręt – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Porąbce oraz Krzysztof Pardela – działacz społeczny i radny. Zespół działa pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce i skupia dzieci oraz młodzież z całej gminy Porąbka. Obecnie działa w 2 grupach wiekowych i liczy blisko 60 osób.
Zespół kultywuje i promuje tradycje ludowe własnej miejscowości, leżącej w Beskidzie Małym, na ziemiach której przed kilkoma stuleciami osiedlili się pasterze wołoscy.
Grupa prezentuje stroje, tańce, pieśni oraz gwarę charakterystyczne dla Górali Żywieckich, bierze czynny udział w uroczystościach religijnych i gminnych, jest także doceniana na przeglądach i festiwalach na szczeblu powiatowym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Ważniejsze osiągnięcia w ostatnich latach to:

 • I miejsce – XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych powiatu bielskiego SAGA w kategorii zespołów folklorystycznych (2017)
 • I miejsce – Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu (2018)
 • I miejsce – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach w kategorii dziecięco-młodzieżowych zespołów artystycznie opracowanych (2018)
 • I miejsce – Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo w Kętach w kategorii ludowych zespołów śpiewaczych (2018)
 • I miejsce dla grupy młodzieżowej i II miejsce dla grupy dziecięcej – Polsko-Czeskie Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych, organizowane przez Starostwo Powiatu Bielskiego (kwiecień – 2019)

Instruktorem i choreografem zespołu jest Barbara Gacek, wraz z asystentką – Anną Stanek, zaś kierownikiem muzycznym Roman Pękala.

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA „ANDROPOL” W ANDRYCHOWIE

Andrychowska orkiestra dęta powstała w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Funkcjonowała wówczas jako Fabryczna Orkiestra Strażacka przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka. W latach 60-tych dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie. Wielokrotnie była laureatką wojewódzkich przeglądów orkiestr dętych w Krakowie i Bielsku-Białej. Od roku 1999 bierze czynny udział w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Orkiestra dwukrotnie była laureatką tego festiwalu w swojej kategorii w roku 2003 roku oraz 2014. Od 2004 roku zespół funkcjonuje jako stowarzyszenie, a jego prezesem jest Dawid Babik. Przy orkiestrze działa szkółka nauki gry na instrumentach dętych prowadzona przez dyrygenta orkiestry mgr Łukasza Zaborowskiego. W minionych latach zespół koncertował także poza granicami naszego kraju, na Łotwie, w Niemczech, w Republice Czeskiej oraz na Ukrainie.
W repertuarze orkiestry znajdziemy szeroki wachlarz muzyczny, od tradycyjnego repertuaru orkiestrowego, utwory muzyki klasycznej, muzykę filmową po utwory z gatunku muzyki popularnej i rozrywkowej takie jak np. „Despacito”, „Przez twe oczy zielone”, „ All About That Bass”, „Ona tańczy dla mnie” czy „Rzuć to wszystko co złe” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Od dwóch lat z orkiestrą współpracuje solistka-wokalistka Maria Walczak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach.

KIWI (pop)

KIWI – zespół grający muzykę pop z domieszką funky, blues, rock. Laureat wielu konkursów muzycznych. Formację tworzą młodzi muzycy, dla których inspiracją muzyczną są tacy wykonawcy jak Earth Wind & Fire, Bruno Mars. Tworzą własne kompozycje na duży ośmioosobowy skład wraz z sekcją dętą. Na czele grupy... Kasia.

MUSLE (disco-dance)

Zespół MUSLE powstał w 2016 roku. Tworzą go: Timon, Jay Jay i Gałgan – artyści ukształtowani pełnią energii, dla których muzyka jest istotnym elementem życia codziennego. W ciągu naszej kariery zagraliśmy wiele koncertów, a także na jednej scenie z takimi gwiazdami, jak: Sławomir, Akcent, After Party czy Piękni i Młodzi. Teledyski naszego zespołu są nieodłącznymi elementami ramówek takich telewizyjnych stacji, jak: Polo TV, Disco Polo Music czy TTV i osiągają setki tysięcy wyświetleń na kanale YouTube. Nasze single „Lubię Twoje D”, „Lega Lega” są na większości składankach Disco Hitów Wydawnictwa Muzycznego Folk od 2016 roku. Wystąpiliśmy w telewizji Polsat w programie „Muzyczna Wizytówka”, a nasze oryginalne i zabawne wizerunki są zawsze mile widziane w wywiadach i programach telewizyjnych. W trakcie naszych koncertów wykorzystujemy żywe instrumenty, co sprawia, że energia płynąca ze sceny wyróżnia się swoim osobliwym powerem, dlatego potężna dawka pompującego pozytywu jest odczuwalna jeszcze bardziej. Wykonujemy autorski materiał, pełen dobrej zabawy zarówno dla młodszej i starszej publiczności, ale także wykorzystujemy motywy znanych utworów w zabawny sposób, co sprawia że każda osoba bawi się na naszym koncercie tak, jak potrafi najlepiej. Disco, energia, zabawa!

BENIAMIN & RR

BENIAMIN SOBANIEC – wyjątkowo charyzmatyczny i elektryzujący wokalista, autor tekstów, poruszający się głównie w klimatach rocka, bluesa; na rynku muzycznym od 2010 r. Założyciel i frontman grupy Roots Rockets, z którą nagrał dwie świetnie przyjęte płyty: „RRewolucja” (2013) i „Marsala 2.0.1.5.” (2015). W dorobku ma występy w programach telewizyjnych: Dzień Dobry TVN czy Świat Się Kręci. Na koncie ponad 300 koncertów w Polsce i za granicą: liczne koncerty klubowe oraz największe festiwale: Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Jarocin Festiwal. Ponadto występy na jednej scenie z: Kamilem Bednarkiem (wspólna trasa koncertowa), Anią Rusowicz, Nattali Rize, zespołami Dżem, LemOn oraz Happysad. Beniamin współpracuje także z DJ Feel-X’em (Kaliber 44), czego jednym z owoców jest piosenka „Każda chwila”, która została utworem promującym Audiobook książki „Reggae Rastafari” Sławomira Gołaszewskiego. Niebywałym odkryciem okazało się koncertowanie na terenie Norwegii, gdzie Beniamin miał możliwość zaprezentowania się dwukrotnie, efektem jednego z pobytów w tym kraju i odbycia koncertu jako gwiazda Festiwalu jest dołączenie do grupy WATAHA i nawiązanie z nią stałej współpracy na zasadzie promowania polskiej muzyki i kultury również poza granicami kraju ojczystego.

Osiągnięcia:

 • 2014 r. i 2017 r. koncerty w Norwegii (gwiazda wieczoru na Festiwalu)
 • support dla Nattali Rize
 • ZWYCIĘZCA I edycji Festiwalu Supportów Hej Fest w Zakopanem 2016
 • finalista IX edycji programu Must Be The Music
 • półfinalista VI edycji programu Must Be The Music
 • laureat I miejsca Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka na Festiwalu REGGAE NA PIASKACH 2013
 • laureat III miejsca na konkursie kapel na FESTIWALU MUZYCZNYM IM. RYŚKA RIEDLA
 • ZWYCIĘZCA I edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie w Bydgoszczy 2012
 • ZWYCIĘZCA II edycji Festiwalu Treffowisko w Nowym Sączu 2011
 • utwór „Modlitwa IV” przebojem roku audycji Strefa Dread Polskiego Radio CZWÓRKA
 • laureat III miejsca na konkursie NIEMEN NON STOP W Słupsku
 • debiut roku 2013 według reggae’owego czasopisma FREE COLOURS
 • występ w „Teleexpressie” u Marka Sierockiego
 • występ w programie telewizyjnym „Dzień Dobry TVN”
 • występ w programie telewizyjnym „Świat się kręci”.

ELEKTRYCZNE GITARY

Polski zespół rockowy, utworzony w 1989 r. przez Rafała Kwaśniewskiego, Piotra Łojka i Kubę Sienkiewicza. Głównym założeniem zespołu jest wykonywanie piosenki autorskiej w oprawie rockowej. Autorem większości repertuaru jest Kuba Sienkiewicz. Logo zespołu to „elektryczny kot”, rysunek plastyka Jarka Koziary. Zespół zdobył rozgłos i do 2009 r. sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt. Zespół od początku słynął ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii. (…) /www.polskirock.art.pl/

Skład zespołu: Tomasz Grochowalski, Aleksander Korecki, Piotr Łojek, Leon Paduch, Jakub Sienkiewicz, Jacek Wąsowski.

PREHISTORIA. Historia, która doprowadziła do powstania ELEKTRYCZNYCH GITAR, sięga października 1977 r., kiedy Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz sformowali akustyczną grupę pod nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych), grającą niemal wyłącznie w domu i nagrywającą na szpulowy magnetofon. Z tego okresu pochodzi „Dziki” – najstarsza piosenka ELEKTRYCZNYCH GITAR (1978), „Tatusia” (1979), „Trzecia Macocha” czy „Głowy L.” (1982). W połowie lat 80 SPIARDL-owcy weszli w posiadanie gitar elektrycznych i zaczęli pierwsze występy publiczne (...).

HISTORIA. ELEKTRYCZNE GITARY powstały z inicjatywy gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty-klawiszowca Piotra Łojka, którzy planowali utworzenie nowej grupy rockandrollowej wykonującej przede wszystkim piosenki Kuby Sienkiewicza. Repertuar ten liczył wówczas co najmniej kilkadziesiąt oryginalnych, a nieznanych szerzej utworów. Kuba Sienkiewicz, który przejął obowiązki lidera, wcześniej wykonywał z gitarą piosenki zarówno własne, jak też innych autorów (m.in. Jacka Kleyffa, Karla Kryla, Jana Krzysztofa Kelusa, Stanisława Staszewskiego, Jacka Kaczmarskiego), miał za sobą epizod z reggae'ową formacją Andrzeja Zeńczewskiego NIEPODLEGŁOŚĆ TRÓJKĄTÓW oraz udział w grupie MIASTO (m.in. z Piotrem Łojkiem i Krzysztofem Bieniem), z której bezpośrednio powstały ELEKTRYCZNE GITARY. Pierwszy koncert nowego kwartetu odbył się 10 maja 1990 r. w warszawskim klubie Hybrydy. (...) /www.elektrycznegitary.pl/

 

Patronat Honorowy

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

 

Sponsor Główny

Sponsorzy

Sponsorzy wspierający

 

 

Patroni Medialni