Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Wczoraj w zagórnickim Domu Kultury miała miejsce premiera spektaklu "Wieloryb" na podstawie sztuki Jana Brzechwy w wykonaniu aktorów Grupy Teatralnej "Sami Swoi" z WDK w Zagórniku. Reżyserowała Katarzyna Mikurda. "Sami Swoi" powstali w październiku 2016 roku. Widać, że rozpiera ich sceniczna energia! Mają nie tylko ogromny zapał do działania, ale też cieszy ich odkrywanie świata poprzez pracę na scenie i jak widać - świetnie się przy tym bawią. "Wieloryb" Brzechwy to pierwszy tekst z którym przyszło się zmierzyć najmłodszemu stażem teatrowi amatorskiemu w Gminie Andrychów. Wcześniejsze etiudy dały im możliwość poznania samych siebie i swoich możliwości. Słowa mistrza Brzechwy stały się dla nich wyzwaniem, ale też ukrytą lekcją o świecie. Tekst pełen jest życiowych mądrości i praktycznych rad potrzebnych na co dzień. Spektakl mimo upływu czasu nie stracił na aktualności. We współczesnym świecie nadal w dużej mierze "plotka" kreuje rzeczywistość, a powtarzana jak mantra reguła - "Bez względu na wiek, bez względu na płeć - taką zasadę należy mieć! - przypomina, że warto mieć zasady, od wieków uznawane przez społeczeństwo. Korzystając z zaproszenia zrobiliśmy dla Was fotoreportaż z próby generalnej i spektaklu!

Co o swoich podopiecznych i spektaklu mówi reżyser - Katarzyna Mikurda?

To ich pierwszy spektakl otwarty. Grupa jest bardzo fajna, zżyta ze sobą, widać, że dla nich to świetna zabawa. Warto dodać, że działania sceniczne "Samych Swoich" to nie tylko gra aktorska, ale również współtworzenie rekwizytów, elementów kostiumów, scenografii, choreografii i reżyserii. Młodzi aktorzy zadedykowali spektakl... rówieśnikom - dzieciom z okazji Dnia Dziecka.

Co o swojej reżyser mówią młodzi aktorzy?

Pani Kasia? Aż trudno ją opisać! Najwspanialsza kobieta na świecie, burza mózgów, wiele pomysłów, najkreatywniejsza osoba jaką znamy! Tekst jest fajny, humorystyczny. Dzięki teatrowi nauczyliśmy sie współpracy! Pani jest fajna, miła, ale też surowa :) trzyma dyscyplinę! Na spotkaniach nauczyliśmy się wiedzy o życiu, rozmawialiśmy, mamy teraz lepszą jakość wymowy, lepszą dykcję, pewność siebie, większą odwagę na scenie i w życiu :) Przychodziłyśmy na zajęcia z wielką ochotą - od stycznia co tydzień po 2 h. Mamy jednego rodzynka :)

Ktoś z Was jeszcze zastanawia się, czy teatr amatorski jest potrzebny i czy warto posyłać swoje pociechy na tego typu zajęcia artystyczne? My jesteśmy pewni, że to dla każdego dziecka niewyobrażalne przeżycia i prawdziwa lekcja współdziałania w społeczeństwie.

My tu sobie gadu - gadu! A fotki czekają! Nie musimy dodawać, że wraz z różami na koniec spektaklu młodzi artyści otrzymali gorące brawa od swoich rówieśników, rodziców i bliskich, którzy przybyli obejrzeć ich sceniczny debiut.

Źródło: Treść i foto: www.andrychow.pl