Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

Mecenasi Kultury

5 sierpnia 2017 r. w sobotni wieczór, po bardzo upalnym jak na nasz klimat tygodniu, mieszkańcy Andrychowa rozpoczęli cykl szeregu imprez kulturalnych oraz wydarzeń towarzyszących związanych z obchodami 250. "urodzin" Andrychowa zorganizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Świętowanie rozpoczęło się niezwykłym koncertem-recitalem Grzegorza Turnaua "Wieczór Sowich Piosenek". Kameralne Koncerty Jubileuszowe pod hasłem Krosna Kultury, to cykl koncertów w formie otwartej, adresowanych do mieszkańców Gminy Andrychów, ale również do licznie odwiedzających naszą gminę turystów. Koncerty odbywać się będą w Parku Miejskim w sierpniu 2017 r. Zanim jeden z niekwestionowanych, współczesnych bardów - poeta i kompozytor Grzegorz Turnau dał popis swoich umiejętności na scenie zaprezentowali się muzycy z zespołu Hot D'jazz Trio.

Zespół powstał z inicjatywy Jacka Serczyka oraz Tomasza Kobieli w 2009 roku. Od momentu założenia artyści propagują muzykę Django Reinhardta oraz stylu Gypsy Swing. Zespół tworzą Jacek Serczyk - gitara, Tomasz Kobiela - gitara oraz Michał Rapka - kontrabas. W Andrychowie zaprezentowali wiązankę kompozycji Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Muzycy zespołu mogą poszczycić się współpracą z takimi artystami jak: Annie Hilsberg, Robert Matt (YULARA), Nigel Kennedy, Marek Sośnicki (Tamerlane), Aldona Jankowska, Ronald Anderssen, Gustav Lundgren, Ryszard Kwaśniewski (OLD METROPOLITAN BAND).

Po dynamicznych i pełnych polotu jazzowych interpretacjach przyszedł czas na "Wieczór Sowich Piosenek"!

Na scenie w towarzystwie Jacka Królika (gitara) pojawił się jeden z naszych ulubionych współczesnych artystów - Grzegorz Turnau.

Kochamy taką twórczość. Poezję pełną polotu, wysmakowaną, przemyślaną, nienachalną, ulotną, nieprzypadkową, a jednocześnie pełną "sowich" pazurków. Nie tylko nas artysta zauroczył swoją wizją rzeczywistości. Piosenki Grzegorza Turnaua towarzyszą nam już ponad 30 lat! Nic więc dziwnego, że niemal cały czas podczas koncertu artyście towarzyszył śpiew publiczności. W pewnym momencie do "gry" włączyła się nawet kościelna sygnaturka. Artyści w lot dostosowali się do jej rytmu.

Podczas koncertu nie zabrakło humoru, ale też najważniejszych przemyśleń i komentarzy dotyczących życia każdego z nas, współczesnego świata i Polski. Po tym można poznać klasę, prawdziwą wartość i moc słowa, które w punkt opisuje wydarzenia i emocje. Ich moc potwierdza fakt, że pisane przecież przed laty - nadal pozostają aktualne. To wyróżnia artystów ponadczasowych - umiejętność oddzielenia świata zewnętrznego od natury człowieka.

W "sowim" programie oprócz własnych utworów artysta zaprezentował piosenki m.in. Billy Joela, Marka Grechuty, Johna Lennona, Kabaretu Starszych Panów, Simona i Garfunkela, była również twórczość Julii Hartwig. Nie zabrakło wtrąceń innego, niezwykłego talentu - umiejętności naśladowania głosu charakterystycznych polskich artystów :). Tym razem na warsztat dostał się Sebastian Karpiel Bułecka :) Przy okazji dowiedzieliśmy się też z czym Panu Grzegorzowi kojarzy się Andrychów :) Z Wytwórnią Silników Wysokoprężnych i znanymi kiedyś w całym świecie silnikami!

Bisy i owacje na stojąco zakończyły niezwykły występ, ale nie wieczór! Na scenie w wiązance utworów kolejny raz zespół Hot D'jazz Trio zaprezentował ekwilibrystyczne umiejętności gry na gitarach i kontrabasie.

Piękna oprawa świateł, wzorcowa pogoda, niezwykli artyści i wypełniony publicznością Park Miejski! Trudno wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie cyklu koncertów związanych z obchodami urodzin naszego miasta. A to przecież dopiero początek! Zapraszamy do obejrzenia strony www.250lat.andrychow.eu, gdzie dowiecie się więcej o tym jakie jeszcze wydarzenia kulturalne czekają na mieszkańców Andrychowa i naszych gości w najbliższym czasie.

A teraz - zobaczcie jak było!

Fotografie i treść: www.andrychow.pl Jarosław Skupień