Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Trzeba przyznać, że andrychowska Kultura "ma nosa" do nieprzeciętnych artystów! Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprasza do Miejskiego Domu Kultury na wystawę malarstwa Zbigniewa "Corteza" Zająca. Dołączamy się do zaproszenia! Warto! W dniu dzisiejszym mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć prace tego niezwykłego malarza. Dbałość o szczegóły, niezwykły klimat, świetny warsztat, niemal fotograficzne, pełne emocji prace! Malarstwo realistyczne obok którego nie można przejść obojętnie! Korzystając z okazji zamienilismy parę słów z artystą. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w czasach gdy był małym chłopcem. Niestety, a może właśnie dobrze, że próba dostania się do liceum plastycznego nie powiodła się. Poszedł swoją własną drogą, ucząc się malarstwa od najlepszych - obserwując niedoścignione wzorce. dzieła najsłynniejszych malarzy, próbując naśladować ich styl. Mijające lata przynosiły nowe doświadczenia i wyzwania. Efekt jest znakomity! Na wernisażu oprócz zaproszonych gości obecni byli niemal wszyscy członkowie Grupy Twórców My.

Moja przygoda z malarstwem rozpoczęła się, gdy miałem 7 lat. Spotkałem tam chłopca, który bardzo ładnie rysował. Dawałem mu widokówki, a on rysował je wiernie na kartce. Bardzo mi się to spodobało! Narysowany obrazek był niemal identyczny jak ten na widokówce! Takie były początki. Moje malarstwo jest realistyczne. Chcę na nim zachować coś co się widzi. Kropka, kreska, kwadrat - nie jest dla mnie odzwierciedleniem, ale natura, konie, budynki, ludzie, natura, coś co kiedyś się wydarzyło, prawdziwe historie, które miały miejsce przed laty. Ulubiona tematyka? Konie! Uwielbiam je malować, ale lubie również portrety, pełne dynamiki. piękna. Ulubione malarstwo? To malarstwo XIX wieku. Malarstwo zaczeło się od rysunku. Z czasem opanowałem inne techniki malarskie. Niestety, nie przyjęli mnie do liceum plastycznego. Myślę jednak teraz, że wyszło mi to na dobre. Nie do końca zgadzam się ze współczesnymi metodami kształcenia artystów. Cały czas się uczę. Niedoścignieni mistrzowie to Rembrandt, Rubens, ale też polscy wielcy malarze - Jan Matejko, Wojciech Kossak, Alfred Wierusz-Kowalski, Józef Brandt, Czachogórski. Chciałbym kiedyś malować jak oni. Dwa lata temu miałem okazję obejrzeć dzieła Rembrandta w oryginale. Serce biło mi tak, jak nigdy! Nie da się tego opisać - byłem zachwycony! Im człowiek jest starszy tym bardziej chce namalować coś własnego. Od pewnego czasu maluje swoje obrazy, a nie tak jak dotychczas - kopie moich sławnych poprzedników. Swoją pierwszą indywidualna wystawę miałem w marcu 2017 roku.

Dbałość o szczegóły, przemyślana kolorystyka, obrazy pełne emocji - warto obejrzeć to wszystko z bliska! Serdecznie polecamy Wam obejrzenie wystawy! Macie na to czas do 4 października 2017 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! 

Treść i foto: / Jarosław Skupień www.andrychow.pl