Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

To był jeden z tych cudownie niespodziewanych prezentów od losu. Na zakończenie deszczowego, niemrawego popołudnia trafiła nam się prawdziwa gratka! Koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza! Dzisiejsze czasy bez wątpienia można nazwać pasmem nieustannych hitów i kilkudniowej sławy. Codziennie do naszych uszu docierają setki dźwięków i tysiące słów. Jak z tej powodzi wyłapać coś wartościowego? Pewnie też tak macie, że podczas przeglądania portali społecznościowych przed Wasze oczy i do waszych uszu docierają niezwykłe, prawdziwe hity! Problem w tym, że nie ma czasu dłużej się nad nimi zatrzymać, przeżyć je, ucieszyć się nimi, bo w tym samym czasie kolejni artyści, tekściarze, kompozytorzy, graficy, malarze itp. dodają swoje, nie mniej ciekawe i godne uwagi dzieła. Do tego dochodzi prawdziwe tsunami programów, które promują zdolnych twórców i artystów. To również sprawia, że w sieci pojawiają się skróty kolejnych prawdziwych gwiazd sceny, które są nimi... do czasu kolejnej edycji, kolejnego show. Tymczasem, artystka, która w sobotnie popołudnie odwiedziła Andrychów ostatnią swoją płytę nagrała niedawno, ale poprzednią - 19 lat temu! Zobaczcie jak było na koncercie i dowiedzcie się więcej o tym jak jest Alicja Majewska!

Krótko! Myślimy, że te słowa podzieli z nami cała widownia, która obejrzała koncert! Pani Alicja to niezwykle ciepła, pełna empatii i wiary w człowieka artystka, potrafiąca sprawić, że podczas jej występu w niejednym sercu pojawia się ciepłe swiatełko prawdziwej, ludzkiej radości, wiary i nadziei w lepsze jutro, płynące z kontaktu z ludźmi pełnymi pozytywnej energii! Ileż w niej było tego ciepła i szczerości! Bez problemu mogłaby obdzielić nim conajmniej setkę innych artystów! Koncert prowadzony był jak spotkanie starych, dobrych przyjaciół, którzy z niejednego pieca jedli chleb, a wspomnieniami i anegdotami z życia potrafią dzielić się jak przysłowiową bułką z masłem.

Artystka długo kazała czekać swojej wiernej publiczności na kolejne hity. W dzisiejszych czasach normą stało się, że młodzi artyści oraz ci, z którymi kontrakty podpisują największe wytwórnie wydają jedną płytę w roku. Alicja Majewska nie wpisała się również w inny dość popularny i trochę "denerwujący" trend śpiewania i pisania przez niemal wszystkich. Aktorzy śpiewają, piosenkarze tworzą muzykę, muzycy piszą poezję, hydraulicy śpiewają, jednym słowem - wszyscy znają się na wszystkim... Poza nielicznym przypadkami - nie wychodzi to zdecydowanej większości "na zdrowie", ani nie ma większego wpływu na ich kariery. Wręcz przeciwnie...

Pani Alicja jest inna. Śpiewa teksty paru znakomitych tekściarzy i jednego niezłego kompozytora :) Andrzej Sikorowski - poeta piosenki, Jacek Cygan, Wojciech Młynarski, Włodzimerz Korcz - nazwiska mówiące same za siebie! Tekst jest bez wątpienia bardzo silną stroną piosenek. Ludzkie, szczere emocje... z mądrym przesłaniem.

Było pięknie i nostalgicznie, ale nie tylko! Alicja Majewska ma świetny kontakt z publicznością, duże poczucie humoru, jest otwarta, ciepła, życzliwa, miła, potrafiąca śmiać się oczami, żartować z siebie i życia, dostrzegać codzienności małe i wielkie radości.

Trzeba przyznać, że najwierniejsza widownia czekała i wysłuchała jej koncertu stojąc za murami Pałacu Bobrowskich, w którym ze względu na złą pogodę i wysoką frekwencję odbył się sobotni koncert. Piekny gest - po kazdej z wykonaych piosenek artystka kłaniała się nie tylko widowni "pod dachem" ale też tej - na zewnątrz!

Większość piosenek śpiewanych przez artystkę jest ponadczasowych. Zdarzają sie również takie, które mimo swoich kilkudziesięciu lat nadal sa mrocznie aktualne... jak "Wielki targ" Wojciecha Młynarskiego...

Były tez inne superhity! "Być kobietą, być kobietą" (z płyty nagranej w 1978 roku), artystka przypomniała piosenki które specjalnie dla niej skomponował Włodzimierz Korcz, z którym współpracuje już... 42 lata. Nie mogło więc zabraknąć wspomnień, tych szczególnych - czasu sławy i docenienia jej przez publiczność i specjalistów z branży muzycznej i festiwalowej.

Waznym elementem jej twórczości jest to, że piosenki pomagają słuchaczom żyć i odnajdywać się w świecie. Artystka dzieli się doświadczeniami i przemyśleniami... Co jest najważniejsze? Znaleźć przyjaciela, który zdejmie z duszy chociaż kilka trosk...

Oprócz celnych komentarzy rzeczywistości i natury człowieka zaśpiewała piosenki pełne nostagii i marzeń, wspomnień najlepszych i tych, które po latach zostają w pamięci. Na tego rodzaju koncercie nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania, podpisywania płyt, po prostu - bycia. Śpiewała - po prostu przyjdź i bądź - i po prostu przyszła i była - całą sobą.

Autor muzyki większości jej piosenek - Włodzimierz Korcz- również zaimponował publiczności błyskotliwymi monologami, potwierdzając nie tylko swój niewątpliwy talent muzyczny, ale i pazur kabareciarza! Artystka pożegała się z publicznością piosenką, w której jasno sprecyzowała swoją osobę - Amerikanka - nie artistka, lecz szarlatanka! :)

Przed i po artystce na scenie zaprezentował się duet sióstr Muraszko, Liwii i Julii - Duo Linea, kolejny raz potwierdzając w naszym mieście swój wysoki poziom artystyczny, muzyczną wrażliwość i świetny warsztat muzyczny, prezentowany przez artystki pochodzące z rodziny, w której muzyka zajmuje czołowe miejsce od kilku pokoleń.

Siostry Muraszko zaprezentowały publiczności takie hity wszechczasów jak J. Brahms - taniec węgierski nr. 5, A. Ginastera - Tańce Argentyńskie (tutaj prawdziwy popis umiejętności gry na pianinie dała Liwia Muraszko), F. Lehar - "Usta milczą, dusza śpiewa", E. i G. de Curtis - "Wróć do sorrento", J. Bock - "Gdybym był bogaczem" i "To świt to zmrok"

O wysokich umiejętnościach artystek niech świadczy fakt, że w oczekiwaniu na występ, za sceną wysłuchał ich koncertu Włodzimierz Korcz - nie ukrywając słów uznania dla swoich młodszych koleżanek po fachu!

To był piękny, ciepły koncert z ciekawym, przemiłym i równie ciepłym jak charakter Pani Alicji Majewskiej - pozamuzycznym akcentem. Okazało się, że w trakcie imprezy do Pałacu przybłąkała się prześliczna, zmoknięta i wystraszona mała kotka. Od razu trafiła pod dobre skrzydła! Tuż po koncercie dyrektor CKiW Aneta Wądrzyk zapytała przybyłych, czy ktoś nie zechciałby dać małej kotce nowego domu, przyjaźni i opieki! I stało się! Przybyła na koncert para z Cieszyna przygarnęła przemiłe zwierzątko, dodatkowo postanawiając, że da mu na imię Alicja, na pamiatkę niezwykłego koncertu.

Dość gadania :) Czas na fotki! Duo Linea, Pani Alicji, Pana Włodzimierza, publiczności i kotki :)

Treść i foto: www.andrychow.pl