Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Muzyka pięknie podana, naturalna, wyważona, nienaachalna, komentująca rzeczywistość z dystansu, przez pryzmat czasu i przemyśleń. Pośrodku nocy w centralnym punkcie miasta rozległ się głos jakże inny od tych, które na codzień dobiegają do naszych uszu. Rozpoznawalny, taki, któremu się wierzy. Jego zakres tonalny rozbujany do granic ludzkich  możliwości. Krążące nad sceną balony niczym gwiazdy zawieszone w przestrzeni słuchały go razem z andrychowską publicznością. W sobotnie popołudnie piękny głos Hanny Banaszak wypełnił Park Miejski w Andrychowie. Wszystko to za sprawą Kameralnych Koncertów Jubileuszowych pod hasłem Krosna Kultury - cyklu 4 koncertów w formie otwartej, adresowanych do mieszkańców Gminy Andrychów i licznie odwiedzających nas turystów. Zanim głos artystki zabrzmiał na scenie mieliśmy niewątpliwą przyjemność wysłuchać duetu Duo Linea.

Poprzedni, niezwykle gorący tydzień z temperaturami bliskimi tych, znanych nam dotychczas wyłącznie z afrykańskich podróży zakończył się burzami o niespotykanej sile. Na szczęście nasz region niebo potraktowało przychylnie. Rano pogoda postraszyła, ale już po południu i wieczorem warunki do organizowania plenerowego koncertu stały się wyjątkowo dobre!

Większość miłośników talentu i głosu Hanny Banaszak do dzisiaj wspomina jej występ na scenie podczas prezentacji w Andrychowie wybitnego dzieła Jana Kantego Pawluśkiewicza - oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego w wykonaniu orkiestry i chóru wraz z artystami: HANNĄ BANASZAK, Ś.P. ZBIGNIEWEM WODECKIM, JACKIEM WÓJCICKIM, BEATĄ RYBOTYCKĄ, ELŻBIETĄ TOWARNICKĄ. Wydaje się, jakby było to wczoraj - tymczasem od koncertu minęłojuż niemal 3 lata!

Hanna Banaszak - piosenkarka jazzowa i estradowa zadebiutowała w 1976 roku w konkursie "Młode Talenty" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Kariera na dobre rozwinęła się w latach 80. Artystka współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Sama również pisze - jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy. Na scenie towarzyszyli jej wybitni muzycy - Jacek Szwaj (piano), Zbigniew Wrombel (bas), Krzysztof Przybyłowicz (perkusja),
Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne).

Rok 2017 jest szczególny dla Andrychowa. Nasze miasto świętuje jubileusz 250 lecia lokacji. Obchody 250 lecia Andrychowa pod hasłem "Kierunek Andrychów" to zwrócenie uwagi mieszkańców na historię regionu, walory krajobrazowe, dbałość o tworzenie pozytywnych i trwałych relacji między zamieszkującymi naszą gminę mieszkańcami. Jubileusz jest także doskonałą okazją do dyskusji nad tożsamością lokalną, bodźcem do integracji międzypokoleniowej. Andrychów - miasto znane ze swojej bogatej historii, przemysłu i kultury.

Swój recital Pani Hanna zaczęła piosenką o... nienawiści - jednej z wad ludzi, która często daje znać o sobie we współczesnym świecie... Nienawiść, twarz jej wykrzywia grymas ekstazy miłosnej, jak dobrze się trzyma w naszych czasach nienawiść... porywa tylko nienawiść, która swoje wie... do nowych zadań w każdej chwili gotowa, ma bystre oczy snajpera i śmiało patrzy w przyszłość...

Artystka zakończyła występ Modlitwą Bułata Okudżawy. Śpiewaliśmy razem z nią...  dopóki ziemia kręci się... Zanim zabrzmiały ostatnie dźwięki jej występu przedstawiła swoich muzyków nie szczędząc im słów uznania. Z niektórymi współpracuje już niemal 35 lat! Na scenie rozgrzanej wspomnieniami, muzyka znanych i cenionych w Polsce kompozytorów i autorów tekstó co jakiś czas pojawiały sie perełki w postaci próbek talentu kompozytorskiego i tekstowego Hanny Banaszak.

Zanim Hanna Banaszak wraz z zespołem rozwinęła skrzydła swojego talentu mieliśmy niewątpliwą przyjemność wysłuchać duetu Duo Linea. To młoda stażem formacja muzyczna sióstr Muraszko - Liwii i Julii.

Liwia Muraszko jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. W czerwcu 2017 r. ukończyła również studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kameralistyki prof. M.Szwajger-Kułakowskiej, specjalizując się w grze w duecie fortepianowym. Występowała na wielu scenach polskich i zagranicznych jako solistka, a później również jako kameralistka.

Julia Muraszko to absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i as. Michała Bryły. Od najmłodszych lat koncertowała jako solistka, jak i kameralistka. Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając czołowe nagrody, w tym 15 pierwszych miejsc. Występowała pod batutą znakomitych dyrygentów m. in.: Marcin Sompoliński, Przemysław Neumann, Tadeusz Kozłowski, współpracując z wieloma znanymi artystami np. Audiofeels, Hanną Banaszak, Pauliną Przybysz, Michałem Szpakiem, Kasią Wilk, Hanią Stach. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Poznania oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ileż w ich minterpretacji muzyki jest energii i potencjału! Grając kilka znacznie różniących się od siebie nastrojem utworów - niezwykłe instrumentalistki pokazały olbrzymi przekrój swoich umiejętności. Ostatni utwór to był prawdziwy majsterszyk! Pełny, dynamiczny, zagrany z prawdziwym ogniem - pokazał umiejętności młodej skrzypaczki i towarzyszącej jej siostry - pianistki. Ich repertuar nie pozostawiał złudzeń - H. Wieniawski - Dudziarz, Obertas i Kujawiak, W. Kilar - walc z filmu "Ziemia obiecana", muzyka rejsu z filmu "Smuga cienia", wokaliza z filmu "Dziewiąte wrota", prolog z filmu "Portret damy", C. Saint-Saens - "Łabędź" z Karnawału zwierząt, J. Brahms - walc A-dur op. 39 nr. 15, F. Chopin - Preludium e-moll wprawiając publiczność w nostalgię i radość odbioru tej szczególnej muzyki.

Duet po występie Hanny Banaszak zagrał jeszcze raz, otrzymując od publiczności zasłużone owacje!

Treść i Foto: www.andrychow.pl / Jarosław Skupień