Newsletter

*pole wymagane

6.04 (piątek) godz.18.00

Salonik Literacki: „Andrychów. Sceny z życia miasta” – spotkanie z Jadwigą Janus.

 

 

„Gdy pod koniec XIX wieku do Andrychowa przybył ksiądz Wawrzyniec Solak, by objąć funkcję proboszcza, opisał miasteczko jako „schludne i miłe”, zamieszkałe przez ludzi, którzy w spokojnej atmosferze wiedli życie pełne rutyny. Nic bardziej mylnego! Lektura książki zatytułowanej „Andrychów. Sceny z życia miasta” to doskonała okazja, by przekonać się jak pozorna jest znajomość miejsca naszego zamieszkania. Jest też okazją, by poznać ludzi, którzy je tworzyli. Czy dawny Andrychów był lepszym i ciekawszym miejscem do życia niż jest nim dzisiaj? Niech Czytelnik oceni sam. W swojej najnowszej książce Jadwiga Janus zabiera czytelników w podróż do pradawnego Andrychowa, przywołując wydarzenia i ludzi, o których jeszcze 100 lat temu mówiło całe miasto. Pospacerujmy zatem andrychowskimi ulicami. Zajrzyjmy do skromnych chałup i do wnętrz pięknych kamienic, na podwórza i do ogrodów, do synagogi i na wieżę kościelną, do fabryk i fabryczek... Posłuchajmy targowych plotek i zaciekłych obrad toczonych na sesjach Rady Miejskiej. Niemal na każdym kroku towarzyszyć nam będą jakieś skandale: obyczajowe albo finansowe, ludzkie marzenia i tragedie, wydarzenia podniosłe, wymieszane z prozą codzienności – czyli wszystko to, czym żyli kiedyś andrychowianie”.
Daria Rusin (historyczka – regionalistka)


Jadwiga Stanisławek-Janus – andrychowianka, ukończyła pedagogikę na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat współpracuje z „Nowinami Andrychowskimi”, gdzie opisuje świat andrychowski i dzieli się refleksjami. Podkreśla, że akceptacji Czytelników zawdzięcza odwagę. Bez niej nie byłoby pierwszej książki – „Bobrowscy z Andrychowa” i nie powstałaby kolejna.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Andrychowa autorstwa Alojzego Stuglika.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.
Spotkanie połączone z promocją książki „Andrychów. Sceny z życia miasta”.
Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia*
*Rezerwacje i bezpłatne zaproszenia do odbioru: Miejski Dom Kultury w Andrychowie, w Butiku Artystycznym Rynek Sztuki oraz w redakcji Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów
ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

 

 

8.04. (niedziela) godz. 10.00

Ogólnopolski Turniej Szachowy „Królewska Gra i Ja”

Organizator: Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Andrychowie.

 

 

 

13.04 (piątek) godz. 18.00 – 20.30

Kubański piątek w MDK

 

 

Warsztaty taneczne Latino.
2,5 godziny świetnej zabawy w rytmach Salsa Solo, Cha-Cha, Zumba.

Instruktorzy: Joanna Sieja, Grupa Salsa, Zumba ART GO
Cena: 20 z/dorośli, 5 zł/dzieci do lat 13 (pod opieką dorosłych)
Organizatorzy: CKiW w Andrychowie, Agencja Artystyczna J. Sieja , ART GO A. Harat.

 

 

16.04 (poniedziałek) godz. 18.00

Andrychowski Wagabunda: Krzysztof Nowakowski

 

 

„Jazda psim zaprzęgiem to jeden z najlepszych sposobów obcowania z dziką przyrodą. Konkurować z nią może jedynie człowiek poruszający się pieszo, czy na nartach. Czuje on śnieg, lód, skałę, swoimi stopami. Jednak mamy nad nim przewagę, my mamy swoje stopy i cztery łapy każdego z psów, mamy swoją parę oczu i tyle par oczu jeszcze, ile w naszym zaprzęgu biegnie psów, tak samo mamy swój nos i wiele nosów psich. Jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością, stadem, w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie. Kiedy jeden z psów zobaczy renifera, czy ptaka, zobaczy go całe stado, także my. To właśnie stanowi magię psiego zaprzęgu”.

 

Krzysztof Nowakowski – sportowiec, maszer, adventurer. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem. Organizuje wyprawy w rejony polarne i startuje w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada książka „23 kilometr”.

Cena biletu: 10 zł.
Bilety do nabycia w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

 

 

20.04 (piątek) godz. 19.00
Koncert wiosenny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Wadowicach

W programie utwory znane i lubiane od „hitów” muzyki klasycznej do przebojów muzyki filmowej.

 

 

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Wadowicach istnieje od 2005 roku, a jej dyrygentem jest Piotr Kiełbiński. Występowała m.in. w: Katowicach, Bielsku-Białej, Bytomiu, Oświęcimiu, Gorlicach, Szczawnicy i Bojnicach. Jej niezwykle aktywna działalność artystyczna jest znaczącym elementem życia kulturalnego Wadowic oraz okolicznych miejscowości. Regularne koncerty Orkiestry stanowią muzyczną oprawę uroczystości państwowych, imprez okolicznościowych oraz konkursów i festiwali muzycznych. Swoimi występami uświetniała m.in. obchody Światowych Dni Młodzieży, 97. rocznicę urodzin Jana Pawła II, II Konkurs Instrumentów Dętych w Wadowicach, I Festiwal Fagotowy w Wadowicach, a także Święto Niepodległości i Święto Flagi w Ryczowie z udziałem najwyższych władz RP. Orkiestra współpracuje również z uznanymi solistami-instrumentalistami takimi jak Krzysztof Fiedukiewicz (NOSPR) czy Adam Kozłowski (Filharmonia Krakowska), którym wielokrotnie towarzyszyła podczas koncertów.
www.psmwadowice.pl
Wstęp wolny.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejskim Domu Kultury, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

 

 

21.04 (sobota) godz. 15.00

Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Organizator: Przedszkole Nr 3 w Andrychowie.

Współorganizator: CKiW w Andrychowie.

 

 

 

8.05 (wtorek) godz. 17.00 – 22.00

„Nie liczę godzin i lat...” – wieczorek taneczny dla seniorów... i nie tylko

W ten majowy wieczór zapraszamy wszystkich na tańce przy budzącej wspomnienia muzyce, pogaduszki przy ciepłej, aromatycznej herbacie oraz gorący poczęstunek.

Cena biletu: 25 zł/os.
Zapisy i sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

 

 

10.05 (czwartek) godz. 18.00

Idea zrównoważonego rozwoju – SMART CITY. Studium przypadku.
Wykład otwarty Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie.

Spotkanie poprowadzi mgr Tomasz Żak.

 

 

20.05 (niedziela), godz. 16.00
Kabaret Ani Mru Mru – Ostatnie takie trio

 


„Ostatnie takie trio” to program kabaretowy, w którym kabaret Ani Mru-Mru mierzy się z odwiecznym pytaniem... Jak to?

 

Jak to powiedzieć? Jak to działa? Jak to możliwe? Jak to było?

Przez ponad 100 minut (o ile publiczność czegoś nie doliczy), artyści w sobie tylko znany sposób unikają odpowiedzi na wszystkie z tych pytań, jednocześnie bawiąc do łez widzów w każdym wieku.

Wisienką na tym zabawnym torcie są kreacje aktorskie Waldemara Wilkołka, który powoli wyrasta na drugiego wicelidera tej trupy.

Tytuł programu, pozornie zwiastujący zakończenie kariery, jest jedynie zapowiedzią powiększenia składu o grupę brazylijskich tancerek, prestidigitatora i kilku czołowych piłkarzy.

„Ostatnie takie trio” to coś czego na pewno nie wolno przegapić…


Ceny biletów:
55 zł (sala widowiskowa), 45 zł (balkon). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.
Bilety online:
www.kultura.andrychow.eu, www.biletynakabarety.pl, www.kupbilecik.pl

 

 

26.05 (sobota) godz. 18.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie
Koncert Krzysztofa Krawczyka

 


Krzysztof Krawczyk to najbardziej znany polski artysta ostatniego pięćdziesięciolecia. Obdarzony charakterystycznym barytonem wokalista i kompozytor, podziwiany nie tylko za twórczość, ale i znakomity kontakt z publicznością. Odkąd w 1963 roku rozpoczął swoją karierę estradową, nie schodzi ze sceny po dziś dzień. Uwielbiany przez wiele pokoleń Polaków, znany na całym świecie. Obsypywany nagrodami muzycznymi autor takich przebojów jak „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Jak minął dzień”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, „Mój przyjacielu”, współpracujący nie tylko z polskimi, ale i z zachodnimi, czy amerykański wytwórniami fonograficznymi.


Ceny biletów:  60 zł (sala widowiskowa, rząd 1 – 9), 50 zł (sala widowiskowa, rząd 10 – 18, balkon).
Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.
Bilety online:
www.kultura.andrychow.eu
, www.kupbilecik.pl